ربیعی: شبکه شهر به آسیب‌های روحی ناشی از کرونا بپردازد

سخنگوی دولت با بیان اینکه بررسی تبعات کرونا باید همه‌جانبه باشد، گفت: نیاز به ترمیم اساسی جامعه در پسا کرونا داریم.

به گزارش شهر، علی ربیعی ، دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت با تشریح شرایط جامعه پس از شیوع بیماری کرونا و نیز چگونگی آن در پساکرونا تاکید کرد:‌ بیشتر بر مباحث سیاسی و اقتصادی ناشی از کرونا توجه شده در حالی که مردم به شدت دچار آسیب های اجتماعی شده اند و به حمایت اجتماعی نیاز دارند.
او  در مراسم افتتاح شبکه رسانه ای «شهر» زیر مجموعه شهرداری تهران تاکید کرد:‌  همزمانی تحریم و کرونا آسیب روحی بزرگی به جامعه وارد کرده که به آسانی قابل جبران نیست. 
سخنگوی دولت با تشریح تبعات کرونا در بخش های مختلف علمی و سیاسی توضیح داد:‌ کرونا در روابط بین‌المللی تغییر ایجاد کرده، ملی‌گرایی را در کشورها تغییر داده و  اقتصاد را دچار تحول کرده اما بحث مهمی که به آن پرداخته نشده و وظیفه داریم به عنوان فعالان حوزه ارتباطات به آن بیشتر بپردازیم، بررسی تاثیرات اجتماعی کروناست.
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه کرونا فاصله در جامعه ایجاد کرده است گفت: باید باور داشته باشیم که مردم پس از کرونا دیگر مثل قبل نخواهند بود اما هیچکس به این موضوع توجه نکرده است؛ در این شرایط ضرورت دارد به روابط خانوادگی و تاثیرات کرونا بر آن نیز توجه شود.
او با تاکید بر اینکه بررسی تبعات کرونا باید همه‌جانبه باشد گفت: حتی در بررسی و پوشش اخبار کرونا هم تک بعدی نگریستیم و اخبار را با نگاه سیاسی بررسی کردیم؛ در حالی که ریزش طبقات پایین ، ناشی از کرونا را متوجه نشدیم.
ربیعی با اشاره به نقش موثر رسانه ها برای بهبود شرایط در شرایط کرونا و نیز پس از آن افزود: در دوران کرونا در جامعه اطلاعاتی نیاز به تسلی بخشی ارتباطی داریم؛ درواقع به ارتباطات برای ارتباطات نیاز داریم.
او ضمن تشریح نتیجه آسیب‌شناسی فرآیندهای تولید و انتشار محتوا در رسانه ها بویژه پس از شیوع کرونا گفت:‌ بیشتر مواقع تولیدات در این مدت دست خودمان نبوده است.به طور مثال روز اول اسفند که یک نفر را به بیمارستان منتقل می‌کردند و ما لباس او را با مردم «یوهان چین» مقایسه کردیم اقدام به خودزنی کردیم. از همان جا این «حرمان»(ناامیدی) در جامعه تولید شد که اثرات زیادی نیز دارد.
او اضافه کرد: در شرایط اوج شیوع کرونا، جمله یک پزشک بارها «فوروارد» و در فضای مجازی دست به دست شد، حتی خودمان به عنوان کارشناسان رسانه نیز این کار را کردیم و متوجه نبودیم روح و روان آسیب دیده جامعه بعد از کرونا چطور باید حمایت شود.
ربیعی با بیان اینکه نیاز به ترمیم اساسی جامعه در پسا کرونا داریم، گفت: باید نقش خودمان را بازآفرینی کنیم و این کار مهم در دوران فعلی و آینده یعنی پس از کرونا بسیار حیاتی تر است زیرا همزمانی  تحریم و کرونا شرایط بدی را برای جامعه ایجاد کرده که ترمیم آن بسیار سخت است.
سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به نقش و اهمیت فعالیت شبکه رسانه‌ای شهر وابسته به شهرداری تهران که با هدف تولید محتوا در زمینه مسائل شهری ایجاد شده است، از مجموعه مدیریت شهری پایتخت نیز خواست تا به مقوله آسیب های اجتماعی مردم در این شرایط بپردازد.
ربیعی گفت: شهرها، محله ها و محل زیست شهروندان در شهرها برای ما بسیار اهمیت دارند اما در نسل جدید تعلق خاطری دیگر به محله وجود ندارد.
او اضافه کرد:‌ نوعی سرگشتگی در زندگی شهری ایجاد شده، نتوانسته ایم در ارتباط با زندگی شهری آگاه‌سازی و آن را با وجود همه مشکلات تسهیل کنیم.
سخنگوی دولت  گفت: شبکه شهر می‌تواند از این منظر کمک کند تا بتوانیم با مردم شهر بیشتر صحبت کنیم و با بهره گیری بیشتر از حضور شهروندان تولیداتی داشته باشیم.
ربیعی به آثار ایجاد شده در شهرها در نتیجه شیوع کرونا نیز اشاره و بیان کرد:‌شبکه شهر می تواند با تولیدمحتوای مناسب به رفع این آسیب کمک کند.او باتاکید بر اینکه از نگاه امنیت ملی نیز ما نیازمند اعتبارافزایی به رسانه‌های داخلی هستیم، نقش این رسانه ها همچون شبکه شهر را در حل مشکلات و آسیب های اجتماعی با تولید محتوامحور و علمی، مهم ارزیابی کرد.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
کد خبر: 449

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =