حناچی: اختلافات داخلی می تواند پاشنه آشیل کشور شود

شهر: شهردار تهران معتقداست فارغ از جناح بندی ها و گروه بندی های سیاسی باید عاقلانه و عادلانه رفتار کرد و اینکه محدودیت ها و کمبودها فقط برای یک عده باشد قابل توجیه نیست .

به گزارش شهر پیروز حناچی، شهردار تهران در دیدار با پژوهشگران، رزمندگان و سرداران دفاع مقدس گفت: این جلسه بهانه‌ای بود تا به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس دور هم جمع شویم دوران دفاع مقدس بزرگترین تهدید دوره معاصر ما بود اما با رهبری داهیانه حضرت امام به بزرگترین فرصت تبدیل شد و اگر امروز اقتدار و بازدارندگی داریم مدیون رشادت ها و جانفشانی های آن دوره است.
حناچی افزود: امروز وقتی وضعیت کشور را با دوران دفاع مقدس مقایسه می کنیم که چگونه با عشق و علاقه و هزینه کم کشور اداره میشد، متوجه می شویم که آن روزها چه برکات بزرگی در کشور وجود داشت.
 شهردار تهران با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس جوانان غیر ممکن ها را ممکن کردند، افزود: معتقدم دفاع مقدس و جنگ تحمیلی تهدیدی علیه انقلاب و نظام نوپای جمهوری اسلامی بود و این بحث ها که امروز مطرح می‌شود که اگر ما فلان کار را نکرده بودیم یا فلان موضع را نگرفته بودیم این جنگ اتفاق نمی افتاد را قبول ندارم. صدام کینه دیرینه ای علیه ایران داشت و تعبیر دیوانه برای او کاملاً درست است. 
شهردار تهران همچنین به سخنان اخیر مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: نکته مهم آن سخنرانی توجه به عمق مشارکت مردم در دوران دفاع مقدس است؛ همه به یاد داریم که مردم از مایحتاج زندگی خود برای رزمندگان می فرستادند و گاهی نامه هایی در میان بسته های هدایای مردمی بود که حاوی نکات بسیار ارزشمندی بود.
 حناچی با بیان اینکه هنوز هم نگاه جهادی دوران جنگ می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند، بیان کرد:  مردم خوبی داریم که در آن روزها سخت ترین شرایط را تحمل می کردند و امروز هم شرایط دشوار را تحمل می کنند ، نباید برای این مردم کم بگذاریم .
او افزود: اگر محدودیت ها و کمبود ها فقط برای یک عده باشد این قابل توجیه نیست معتقدم فارغ از جناح بندی ها و گروه بندی های سیاسی باید عاقلانه و عادلانه رفتار کنیم. 
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش ایجاد نشاط و زیبایی های بصری در شهر را مساله ای دانست که در این دوره از مدیریت شهری به آن توجه می شود و گفت: همچنین در این دوره تلاش کرده ایم به صورت خاص تری به مناطق محروم و جنوب شهر توجه کنیم؛ به زودی تعدادی از پروژه های شهری را در مناطق جنوب شهر افتتاح خواهیم کرد ‌.
شهردار تهران با تاکید بر نگاه فراجناحی به مسائل به کشور گفت: اختلافات داخلی می تواند پاشنه آشیل کشور شود باید در این زمینه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را الگوی خود کنیم که همواره رابطه خوبی با همه طیف ها داشت . همین خصوصیات ایشان بود که باعث شد در مراسم تشییع جنازه اش تعداد زیاد مردم شرکت کنند به طوری که این تشییع جنازه قابل مقایسه با تشیع جنازه حضرت امام بود و در تهران اگر این مراسم بیشتر طول می کشید و ممکن بود حادثه ای که در کرمان اتفاق افتاد در میدان انقلاب تهران هم پیش بیاید.
حناچی به نامگذاری خیابان ها به نام شهیدان مهندسی اشاره کرد و گفت: در مصوبه ای که برای نامگذاری خیابانی به نام مرحوم بازرگان تصویب شده بود خیابانی به نام شهید رضوی و چند شهید دیگر از جمله شهید مهندسی نیز وجود دارد.
در این دیدار غلامرضا ظریفیان، پژوهشگر و رزمنده با بیان اینکه باید دید هدف از جنگ دفاع است یا کشورگشایی، گفت: هم اکنون حرف و حدیث زیادی درباره جنگ مطرح است ، باید به سوالات نسل جوان پاسخ گفت چرا که این جنگ با هویت سرزمین ما مرتبط است و معتقدم اگر مباحث به خوبی برای نسل جوان توضیح داده شود آنها هم  به آرمان‌ها و اهداف واقعی دفاع مقدس وفادار خواهند شد. 
در ادامه حجت الاسلام اسکندری امام جماعت مسجد منطقه ۱۴ از شهردار تهران خواستار توجه بیشتر به آموزش های مذهبی در سراهای محلات شد.  او همچنین خواستار پخش اذان از فضاهای عمومی مانند پارک ها شد و همچنین درخواست کرد که شهرداری به مساجد کمک مالی کنند.
در ادامه این دیدار باغبان جانباز دفاع مقدس نیز گفت: از شهرداری می خواهم که به خانواده های جانبازان و همسرانشان توجه بیشتری کند همسران جانبازان افرادی زحمت کش هستند که به نوعی در جامعه فراموش شده اند.
در ادامه صادقی از فرماندهان ارتش دوران دفاع مقدس گفت: تهران از برخی کشور های عضو سازمان ملل بزرگتر است و اداره آن دشواری‌های بیشتری دارد، جا دارد که از شهردار تهران و با معاونت‌های آن تشکر کنیم. 
در ادامه مراسم سعید صادقی عکاس دوران دفاع مقدس بر زیبا شدن شهر تهران تاکید کرد و گفت: ما باید جامعه ای را در تهران ایجاد کنیم که مردم با هم مهربان باشند و این چیزی است که کشور ما به آن نیاز دارد 
همچنین حسن بیگی نماینده سابق مجلس با بیان اینکه وضعیت تهران به صورت کلی از قبل بهتر شده است گفت: اگر می‌بینیم که در شهر نارضایتی وجود دارد به دلیل فعالیت بخش های دیگر است. ما باید تلاش کنیم که اعتماد مردم به نظام افزایش یابد .  او از حناچی خواست که خیابان هایی در تهران را به نام شهیدان جهاد سازندگی نام گذاری کند.
در این مراسم حسینی نویسنده کتاب " پایی که جا ماند" گفت: هر دولتی بعد از انقلاب حداقل ۲۰ درصد موفقیت داشته است که اگر دقت کنیم می بینیم آن ۲۰ درصد بر مبنای عمل به تفکر انقلابی و جهادی بوده است باید بدانیم که نگاه به غرب نمی‌تواند موفقیتی داشته باشند .
مجید مختاری پژوهشگر و رزمنده دفاع مقدس نیز گفت: باید به نقش تهران در جنگ ایران و عراق بپردازیم . پروژه‌ای در این باره شکل گرفت اما متوقف شده است و ما خواستار احیای آن پروژه هستیم. یکی از سوالات من این است که چرا هیچ اثر و نمادی از جنگ شهرها و موشک باران تهران وجود ندارد و تمام نقاطی که با آنها موشک اصابت کرده است در تهران محو شده اند .
او همچنین درباره تحریف تاریخ جنگ هم گفت: بسیاری از تاریخ شفاهی ها و خاطراتی که فرماندهان منتشر کرده‌اند که تحریف شده است و معتقدم بیشتر از دیگران تحریف تاریخ جنگ توسط خود فرماندهان اتفاق می افتد و یکی از تحریف های بزرگ حذف کردن یا کاهش نقش هاشمی در تاریخ جنگ است اگر ایشان نبود مطمئنم جنگ سرنوشت دیگری داشت.

۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
کد خبر: 4749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =