مرحله بازسازی و بازتوانی بعد از سوانح مغفول مانده است

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: مقوله بازسازی و بازتوانی به عنوان یکی از ارکان فرآیند مدیریت بحران به دلیل نبود برنامه های مدون مغفول مانده است.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، کرمی محمدی گفت : کتاب «تاریخچه معماری بازسازی سکونتگاه های انسانی در ایران» از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به منظور بهره برداری پژوهشگران، محققان و علاقه مندان به این موضوع منتشر شد.

او توضیح داد: در این کتاب علاوه بر روایت و به تصویر کشیدن واقعی حوادث رخ داده ، مدل های مختلف بازسازی ارائه و علل موفقیت یا عدم موفقیت آنها تحلیل شده تا با بهره گیری از تجارب حاصله گزینه های مطلوب بازسازی و بازتوانی و عوامل موثر بر این امر را معرفی نماید.

کرمی محمدی با اشاره به ضرورت پرداختن به مقوله بازسازی پس از سانحه افزود: یکی از ارکان فرآیند مدیریت بحران به دلیل نبود برنامه های مدون مبتنی بر مدل های متنوع زیستگاهی و اقلیمی و نیز رویکردهای مکتوب و مطلوب بازسازی همچنان مغفول مانده است... این کتاب با هدف ارتقای دانش مکتوب مدیریت بحران، زمینه مناسبی برای انتقال و تبادل دانش و تجربیات و تقویت برنامه ریزی در حوزه بازسازی و بازتوانی در کشور را فراهم می نماید و تصویری روشن از وضعیت زمانی و مکانی حوادث و اقدامات صورت گرفته ارائه می دهد.

کرمی محمدی با تاکید بر اهمیت مرحله بازسازی و بازتوانی گفت: این مرحله فرصتی مغتنم برای ایجاد شهری تاب آور و با برنامه ریزی مبتنی بر مدیریت ریسک و خطر می باشد. برنامه ای  که در آن زمینه اصلاح و بهینه سازی الگوهای تمرکز و پراکندگی جمعیت (تمرکز زدائی ) سهولت دسترسی شهروندان به نیازهای اساسی و زیر ساخت های حیاتی و خدماتی، پویایی زندگی و رشد فرهنگی و اقتصادی منطقه با لحاظ اصل پاسخگوئی و مسئولیت پذیری در مقابل شرائط بومی و اقلیمی ملاحظه شده باشد.

کتاب «تاریخچه معماری بازسازی سکونتگاه های انسانی در ایران» توسط دکتر علیرضا فلاحی استاد گروه سوانح و بازسازی دانشگاه شهید بهشتی و همکارانش تالیف شده و نویسنده در مقدمه آن آورده است: این کتاب مستند سازی و تجربه آموزی از روند بازسازی هفت دهه اخیر را با هدف شناخت علل و عوامل کالبدی اجتماعی و عملیاتی ماندگاری فضاهای مسکونی و عمومی بازسازی شده در بازسازی های گذشته کشور و درس های آموخته شده مشترک در راستای تدوین برنامه بازسازی زلزله احتمالی در همان نواحی تشریح کرده است .... با توجه به موقعیت ویژه ژئوپلیتیکی و جغرافیایی ایران و علی رغم اینکه شهرهای کشور به صورت مستمر و به واسطه بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل و همچنین جنگ تحمیلی دچار خسارت مالی و جانی فراوانی شده اند... این کتاب در هشت فصل تالیف و تدوین شده و تلاش دارد از طریق درس آموزی از تجربه های بازسازی های گذشته کشور به استخراج علل و عوامل آن بپردازد.

۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
کد خبر: 5558

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =