احداث مسیرهای رینگ ویژه دوچرخه‌سواری در منطقه ۶

مرتضی مطهری معاون فنی و عمران شهرداری منطقه ۶ تهران با اعلام مسیرهای رینگ ویژه دوچرخه‌سواری در قلب فرهنگی پایتخت، گفت: تا سال ۱۴۰۰ حدود ۲۹ هزار مترمربع مسیر ویژه دوچرخه در این منطقه احداث می‌شود.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۶، مرتضی مطهری، معاون فنی و عمرانی شهرداری منطقه 6، در تشریح وضعیت احداث مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری در این منطقه مرکزی پایتخت، گفت: متاسفانه در گذشته، مسیرهای پیاده و دوچرخه مورد کم‌توجهی واقع شده و تهران شهر خودرو محور بود. تنها در وسط بلوار کشاورز یک مسیر مشترک عابر و دوچرخه وجود داشت که به دلیل دسترسی نامناسب و ناایمن بودن، کمتر مورد استفاده واقع می‌شد.

او افزود: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر طرح جامع احداث مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری شهر تهران بر اساس استانداردهای لازم ایمنی، دسترسی مناسب و با مصالح خاص طراحی و اجرا شده است، امیدواریم درصد زیادی از ترددها در شهر تهران و به خصوص منطقه ۶ به عنوان قلب فرهنگی پایتخت که مرکز اداری، درمانی و آموزشی شهر است، به تردد با دوچرخه تبدیل شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری منطقه ۶ تهران از آماده‌سازی ۱۵ هزار مترمربع مسیر ویژه دوچرخه در این منطقه تهران خبر داد و گفت: تمامی این حجم از مسیرها از سال ۹۷ به بعد احداث شده است.  در صورت تامین منابع امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ حدود ۲۹ هزار مترمربع مسیر دوچرخه در منطقه احداث شود.   

مطهری در تشریح مسیرهای رینگ مسیر ویژه دوچرخه‌سواری در منطقه ۶ تهران، گفت: تقریبا تمامی خیابان‌ها و میادین مهم منطقه در این مسیرها قرار دارد. مسیر اصلی شرقی غربی از منطقه ۵ وارد میدان توحید و خیابان باقر خان شده و سپس از طریق بلوار کشاورز و کریمخان و مفتح به منطقه ۷ وصل می‌شود. همچنین یکی از مسیرهای مهم دوچرخه‌سواری،  مسیر بین کوی دانشجویان و دانشگاه تهران است که دانشجویان و کادر دانشگاه تهران با استفاده از آن می‌توانند نقش قابل توجهی در فرهنگ‌سازی دوچرخه‌سواری در شهر داشته باشند.

او در واکنش به تردد برخی موتورسواران از مسیرهای ویژه دوچرخه، تاکید کرد: مهمترین مساله فرهنگ‌سازی است که در بخش‌های مختلف شهرداری تهران و نهادهای مرتبط در تلاش هستیم تا با آموزش و آگاه‌سازی شهروندان از حقوق خود و اقدامات بازدارنده مانند جریمه‌های راهنمایی به این مشکل رسیدگی شود. آنچه مربوط به مدیریت شهری می‌شود،  ایجاد موانع و دستک‌هایی است که در عین حال که برای معلولین مناسب باشد و مانع عبور موتورسواران متخلف می‌شود.

مطهری در پاسخ به اینکه سهم منطقه ۶ و معاونت عمرانی شهرداری تهران در زمینه سرمایه‌گذاری برای تخصیص منابع جهت احداث این مسیرها به چه نسبتی است، گفت: از نظر قانونی، مناطق شهرداری اجازه ندارند برای این پروژه و پروژه‌های مشابه، رأسا اقدام به جذب سرمایه‌گذار کنند.  ضمن اینکه در حال حاضر طرح موجود احداث مسیر دوچرخه نمی‌تواند نرخ بازگشت سرمایه مناسبی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد. البته امیدواریم در آینده در شهرداری و شورای شهر تهران تمهیداتی برای این مساله اندیشده شود.

۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
کد خبر: 5923

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =