ضرورت تدوین لایحه ساماندهی کافه کتابها

تورج فرهادی شهردار منطقه شش در حاشیه بازدید از برخی دفاتر نشر مستقر در قلب فرهنگی پایخت که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزارشد از تشکیل کارگروه مشترک برای تهیه ضوابط فعالیت برای کافه کتابها خبر داد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۶، تورج فرهادی شهردار منطقه شش تهران همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، در بازدید از برخی دفاتر نشر سطح منطقه مرکزی تهران به بررسی درخواست‌هایی که صاحبان صنف کتابفروش از مدیریت شهری دارند، پرداخت و گفت: در شرایطی که با گرانی و بحران کاغذ روبرو هستیم و افزایش قیمت‌ها در حوزه تولید و چاپ محصولات فرهنگی از جمله کتاب، متاسفانه به مهجوریت این حوزه دامن زده است، همه نهادها و دستگاه‌ها از جمله مدیریت شهری باید کمک کنند تا کتاب از سبد خانوارها حذف نشود و صاحبان صنف کتابفروشی و اصناف وابسته به آن بتوانند سرپا بمانند و به جایگاه اصلی خود برگردند.

او با بیان اینکه در دوره جاری مدیریت شهری، درک مشترکی بین شهرداری و کتافروشی‌ها بوجود آمده است، گفت: باعث افتخار است که در شرایط کنونی افزایش قیمت ها در حوزه کاغذ و چاپ و ...، شاهد آغاز یک حرکت هستیم که طی آن صنوفی مانند غذاخوری ها و ... در راسته های معروف فرهنگی سطح منطقه ۶ تهران نسبت به تغییر کاربری فعالیت خود به کتابفروشی اقدام کرده اند.

شهردار منطقه ۶ تهرانه همچنین در دیدار با  تعدادی از ناشران منطقه که در موسسه فرهنگی  انتشاراتی ققنوس برگزارشد با تاکید بر تقویت راسته های کتابفروشی در خیابان های انقلاب، وصال شیرازی و کریمخان زند، در پاسخ به درخواست هایی درباره حمایت شهرداری از تغییر کاربری اماکن مسکونی جهت راه اندازی کافه کتاب، گفت: نگاه ما در مدیریت شهری کمک به فرهنگ کتابخوانی و حمایت از کتابفروشی هاست اما متاسفانه یک الگوی مشخص برای کاربری کافه کتاب ها وجود ندارد.

فرهادی با تاکید بر ضرورت  تدوین لایحه ای درباره ضوابط حاکم بر راه اندازی کافه کتاب ها، گفت: دراین تهیه   لایحه  باید چگونگی تغییر کاربری، وضعیت عوارض و شرایطی که می خواهیم جهت حمایت از کافه کتاب ها در نظر بگیریم، صریح و روشن باشد.

شهردار منطقه ۶ تهران همچنین برای تسهیل و روانسازی راه اندازی کافه کتاب ها و کتافروشی ها در سطح منطقه ۶ تهران به عنوان قلب فرهنگی پایتخت، از تشکیل کارگروهی سه جانبه با حضور شهرداری تهران، اداره اماکن و نماینده صنف خبر داد و گفت: امیدواریم در این کارگروه بتوانیم به یک تفاهم سه جانبه که منشا شیوه نامه یا آیین نامه اجرایی کافه کتاب ها در منطقه شود، دستیابی پیدا کنیم.

او بازنگری طرح تفصیلی تهران را یکی از اولویت های سال ۱۴۰۰ دانست و افزود: در این به روز رسانی باید جاری ساختن حداقل عدالت را به سطح و کالبد شهر تهران در نظر بگیریم و خواسته های مردم و مشاغل بخصوص مشاغل فرهنگی را جبران کنیم. در دفترچه جدید طرح تفصیلی باید یک فصل برای ضوابط کتابفروشی ها و کافه کتاب ها دیده شود.

فرهادی همچنین در نشست دیگری در جمع اعضای تحریریه مجله آنگاه، با تاکید بر محبه محوری در شهر، بر تولید انتشار ویژه نامه هایی با محوریت یکایک محله های سطح منطقه ۶ و توزیع آن در بین خانوارهای ساکن در محله ها تاکید کرد و گفت: تهران دوستی را می توان از محله دوستی شروع کرد و این حس از محله دوستی به دوست داشتن منطقه و شهر تعمیم پیدا کند؛ اگر به این نقطه برسیم خیلی از مشکلات و معضلات حل می شود، مدیریت شهر را ساده تر می کند و یک انسجام اجتماعی نیز ایجاد خواهد شد.

۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
کد خبر: 6358

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =