۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
کد خبر: 8730

معاون وزیر کشور:

تامین چادر برای تهرانی ها در زمان وقوع زلزله غیرممکن است

دولت برای ساخت‌وساز شهروندان سی سخت ۱۸۵ میلیون تومان و برای روستایی ها ۱۶۵ میلیون وام با سود بانکی ۴ درصد می دهد
تامین چادر برای تهرانی ها در زمان وقوع زلزله غیرممکن است

شهر: در زلزله احتمالی تهران که ١٩١ سال از حادث شدن آن میگذرد حتی تامین چادر به ۱۰ میلیون نفر سکنه آن نیز مساله بزرگی است.

به گزارش شهر، اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، در مراسم اختتامیه جشنواره سوانح طبیعی و مسابقه ملی طراحی اسکان موقت گفت: مدیریت بحران برای ما یک موضوع ریشه ای و اساسی است.
من قریب به چهل سال است در این کار هستم و مخالف صد در صد ساخت اردوگاه ها هستم چرا که معتقدم مشکلات بسیاری ایجاد می کند. 
او افزود: همه جور تجارب را تا امروز داشته ایم ما بهترین تجربه را که در سیل سال ۹۸ به دست آوردیم دادن یک امکان مالی بلاعوض به مردم برای تامین اسکان موقت خودشان بود. منهای سی سخت که به عنوان اسکان اضطراری ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته ایم البته برای کسانی که امکان اسکان در زیر سقف خانه اش ممکن نیست.
قرار است دولت برای اسکان و ساخت‌وساز برای هر شهروند اهل سی سخت که خانه دارد ۱۸۵ میلیون تومان وام با سود بانکی ۴ درصد بدهد و مابه التفاوت سود بانکی را خود پرداخت کند.این رقم در روستا ۱۶۵ میلیون است.
نجار ادامه داد: تجربه ما در سر پل ذهاب نشان داد که کانکس بسیار تجربه بدی بود. ۱۸۵۰۰ کانکس تامین شد و خیلی مردم هم خودشان کانکس دادند برخی خانواده ها بین ۲ تا ۷ کانکس داشتند. که بین اعضای خانواده تقسیم کرده بودند و از کانکس هم خارج نمی شدند. در حالی که یکی از اهداف این است که زندگی را به محل حادثه دیده برگردانیم و دادن امکانات با این هدف باید باشد.
او ادامه داد: در سرپل ذهاب قبل از حادثه زلزله طبقات شهر میانگین  ۱.۱ بود بعد از زلزله به ۳.۹ رسید. این در حالی است که ما تجربه مقابله با بحران در مناطق بسیار وسیع جمعیتی نداریم. سر پل ذهاب، جمعیتی ۱۲۰ هزار نفری را تحت تاثیر قرار داد اما تهران چه پیش می آید؟

او افزود: ۱۹۱ سال از زلزله قبلی تهران گذشته است و برآورد ما نشان می دهدهشت میلیون تحت تاثیر غیرمستقیم این زلزله خواهند بود. این جمعیت را کجا می توان اسکان داد؟ ١٠ میلیون نفر کجا چادر بزند و سرویس بهداشتی اش کجا باید تامین شود.
او گفت: برای ما اسکان موقت بسیار اهمیت دارد اما باید راهکارها عملی باشدما چیزی می خواهیم که اجرایی و عملیاتی شود.
 

خبرنگار: اکبر بیاتی

۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
کد خبر: 8730

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =