افزایش محدوده بافت فرسوده در منطقه ۱۷

شهردار منطقه ۱۷ گفت: مالکان محدوده بافت فرسوده منطقه ۱۷ می‌توانند از بسته‌های تشویقی نوسازی بهره‌مند شوند.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۷، داود لطفی شهردار منطقه  با اشاره به بافت فرسوده  این بخش از شهر گفت: مهمترین مشکل بافت فرسوده منطقه عدم تحرک در طرح تفصیلی در بخشی از محلات بود که این موضوع را با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران مطرح کردیم و نیازمند این بود که یکسری از پهنه‌ها در طرح تفصیلی تغییر پیدا کند، که خوشبختانه با همت مدیریت شهری و حمایت اعضای شورای شهر تهران این اتفاق رخ داد و مساحت بیشتر منطقه ۱۷ در بافت فرسوده شهر تهران قرار گرفته است.

او افزود: ۴۱۷ بلوک و به عبارتی ۱۸ هزار و ۹۶۶ پلاک در بافت فرسوده منطقه ۱۷ قرار دارند که در مجموع ۱۷۲ هکتار مساحت پلاک‌های بافت فرسوده این منطقه است و اگر بخواهیم با معابرمحدوده بافت فرسوده در نظر بگیریم ۲۳۵ هکتار این منطقه جنوبی تهران در بافت فرسوده قرار گرفته است که ۴۵ درصد مساحت منطقه ۱۷ را تشکیل می‌دهند.

لطفی تصریح کرد: تعداد پلاک‌های نوسازی شده در بلوک‌های مصوب از سال ۱۳۸۵ حدود ۸ هزار و  ۶۶۱ مورد بوده و از سال ۱۳۸۵ تنها ۴۶ درصد نوسازی صورت گرفته و ۵ هکتار از این مساحت برای آزاد سازی معابر رخ داده است.

شهردار منطقه ۱۷ خاطرنشان کرد: در چند نقطه از منطقه بافت فرسوده و بافت ناپایدار کاملاً همجوار شده است به طور مثال ضلع شمال یک گذر در طرح تفصیلی بافت فرسوده قلمداد شده و ضلع جنوب همان گذر بافت ناپایدار محسوب شده است؛ در صورتی که هر دو بخش این بافت‌ها ریزدانه هستند و به لحاظ زمانی تقریباً در یک زمان ساخته شده اند، ولی دقت نظر در این مورد وجود ندارد و همین مساله موجب رفتارهای دوگانه شهروندان و ساکنین شده است و در بعضی موارد ملکی که زودتر ساخته شده، ناپایدار محسوب شده است.

لطفی در ادامه اضافه کرد: مسائلی از این دست و ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و کم عرضی معابر در پیشنهادهای ما برای طرح تفصیلی در قالب یک طرح به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری ارائه شده است تا بتوان یک سری از بسته‌های طرح تفصیلی را درباره بافت فرسوده تغییر داد.

شهردار منطقه ۱۷ گفت: بسته‌های تشویقی موضعی باید طراحی شود تا در اماکنی که در طول این سالیان اتفاقی در بافت فرسوده برای نوسازی رخ نداده و باعث شده بعضی از نقاط از یک عقب‌ماندگی در نوسازی رنج ببرند، نوسازی شوند. همچنین اگر بتوانیم یک سری بسته‌های تشویقی اختصاصی منطقه ۱۷ را در نظر بگیریم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
کد خبر: 12015

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =