۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
کد خبر: 14605

نقش فناوری‌های نوین در ایجاد شهرهای هوشمند تاب‌آور

سجاد بازارنوی، کارشناس حوزه شهرهوشمند
نقش فناوری‌های نوین در ایجاد شهرهای هوشمند تاب‌آور

تهران در بین ۱۰ شهری در جهان که احتمال وقوع تلفات عظیم پس از رخ دادن زلزله در آن‌ها زیاد است، قرار گرفته است. درکنار تمام اثرات زلزله، آنچه که این پیشامد را به یک فاجعه تبدیل می‌کند نبود آمادگی شهروندان و هم‌چنین مدیریت اشتباه در شرایط بحران است. از اینروست که استفاده از تکنولوژی‌های نوین به‌منظور افزایش کارایی مدیریت بحران در شهری مثل تهران بسیار ضروری جلوه می‌کند.

اهمیت تاب‌آوری در شهرها بر کسی پوشیده نیست. شهر تاب‌آور شهری است که می‌تواند با مشکلات و شرایط چالش برانگیز سازگار شود و پس از رفع آن‌ها، قوی‌تر از قبل به فعالیت‌هایش ادامه دهد. در حالی که با شیوع ویروس کرونا، عملا جهان فیزیکی در بسیاری از شهرها متوقف شده است، فناوری‌های هوشمند دیجیتال این امکان را برای دولت‌ها و کسب‌وکارها فراهم کرده‌اند تا با تغییر فرایندهایشان، بتوانند خود را با این شوک ناگهانی وفق دهند. هرچند در صورتی که شهرها از داده‌ها به درستی برای ارائه راه‌حل‌های هوشمند خود استفاده کنند، فناوری‌های نوین پتانسیل این را دارند که کاربردهای بسیار بیشتری را نیز به ارمغان بیاورند. اگرچه ورود گسترده فناوری‌های دیجیتال در شهرها، در پی شیوع بیماری کرونا اتفاق افتاد، ولی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با به اتمام رسیدن دوره این بیماری نیز، اثرات تحول دیجیتال در زندگی شهروندان و مدیریت شهری باقی بماند. زیرساخت‌های توسعه‌یافته، افزایش سادگی و کارایی فعالیت‌ها و در نتیجه تجربه خوب استفاده، افزایش شفافیت در امور و همچنین پایداری بیشتر، از دلایل ادامه‌دار بودن استفاده از فناوری‌های هوشمند در شهرها به شمار می‌آیند.

حوادث طبیعی و غیرطبیعی همواره به‌دلیل تاثیری که بر زندگی و فعالیت انسان‌ها می‌گذارند، نگرانی مهم شهرها بوده‌اند. این حوادث که می‌توانند خرابی‌های زیادی بر زیرساخت‌ها وارد کنند، علاوه بر گرفتن جان بسیاری از افراد، بر زندگی تعداد زیادی نیز بطور مستقیم یا غیرمستقیم اثرگذارند. شاید جلوگیری از وقوع بسیاری از این حوادث (مثل زلزله) امکان‌پذیر نباشد، ولی با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح می‌توان تعداد تلفات ناشی از آن‌ها را کاهش داد. شهر تهران با در بر داشتن سه گسل شمال تهران، مشا و جنوب ری یکی از پرخطرترین شهرهای ایران از نظر وقوع زمین‌لرزه است. دانشمندان هشدار می‌دهند که زمین‌لرزه مهیب احتمالی تهران می‌تواند جان صدها هزار نفر را بگیرد. زمین‌شناسان، احتمال وقوع یک زلزله به بزرگی ۶ ریشتر یا بیشتر را در تهران ۹۰ درصد پیش‌بینی کرده‌اند و کارشناسان معتقدند که این شهر برای کنترل این حادثه تراکم جمعیت بسیار بالایی دارد. درنتیجه، تهران در بین ۱۰ شهری در جهان که احتمال وقوع تلفات عظیم پس از رخ دادن زلزله در آن‌ها زیاد است، قرار گرفته است. درکنار تمام اثرات زلزله، آنچه که این پیشامد را به یک فاجعه تبدیل می‌کند نبود آمادگی شهروندان و هم‌چنین مدیریت اشتباه در شرایط بحران است. از اینروست که استفاده از تکنولوژی‌های نوین به‌منظور افزایش کارایی مدیریت بحران در شهری مثل تهران بسیار ضروری جلوه می‌کند.

سازمان پیشگیری و مدیرت بحران شهر تهران در سال‌های اخیر با راه‌اندازی پروژه‌هایی همچون، سامانه پیش‌بینی و هشدار سیلاب، مرکز مدیریت عملیات اضطراری (EOC)، اپلیکیشن شهر آماده، خانه‌های دوام و ایمنی و همچنین سامانه هشدار سریع زلزله، گام‌های بسیار مثبتی در این زمینه برداشته است. اما برای دستیابی به تاب‌آوری مطلوب، که یکی از ارکان اساسی هر شهر هوشمند است، راه زیادی باقی مانده است.

باید ۵G را بخصوص از منظر خدماتی که می‌تواند ارائه دهد و استفاده روزمره از آن به‌عنوان آینده تکنولوژی بشناسیم. امروزه در شهرهای جهان از این تکنولوژی در مواردی همچون پیش‌بینی طوفان‌ها، افزایش سرعت هشدارهای سریع زلزله و مانیتورینگ وضعیت سلامت ساختمان‌ها پس از حادثه، استفاده می‌شود. به این منظور شهر L’Aquila که یکی از زلزله‌خیزترین شهرهای ایتالیا در قرن اخیر به‌شمار می‌آید، برای کاهش اثرات زمین‌لرزه در آینده، با همکاری شرکت چینی ZTE، برروی استفاده از فناوری ۵G سرمایه‌گذاری کرده است.

سرمایه‌گذاران تا وقتی که کاربردها و موارد استفاده فناوری‌های جدیدی مثل ۵G را مشاهده نکنند رغبتی به سرمایه‌گذاری در این حوزه نخواهند داشت. از طرف دیگر تا وقتی سرمایه‌گذاری اتفاق نیفتد نمی‌توان انتظار توسعه و گسترش کاربردها را داشت. هم‌چنین با توجه به نیاز مبرمی که شهر تهران به توسعه فناوری‌های پیشگیرانه در حوزه مخاطرات طبیعی و به‌خصوص زلزله دارد، لزوم اهمیت همکاری و تعامل‌های بین بخشی شهرداری تهران با ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی، به خصوص اپراتورهای تلفن همراه، در این زمینه بیشتر احساس می‌شود.

از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ اپراتورهای تلفن همراه در کشور ما، شرکت‌های همراه اول و ایرانسل، برخی از پروژه‌های مرتبط با حوزه ۵G را به صورت پایلوت آغاز کردند. با توجه به نمونه‌های بسیار زیادی که در دیگر شهرهای جهان از همکاری نهاد حاکمیتی شهر با توسعه‌دهندگان فناوری نسل پنجم شبکه تلفن همراه وجود دارد، که در این یادداشت نیز به برخی از آن‌ها اشاره شد، شهر تهران می‌تواند به این همکاری به چشم یک بازی برد-برد برای هر دو طرف نگاه کند. در نتیجه می‌توان با همکاری و تعامل صحیح شهرداری با توسعه‌دهندگان فناوری‌ها به‌خصوص در حوزه ۵G، به نتایج بسیار خوبی دست یافت و آینده روشنی برای حرکت تهران به سمت شهری هوشمند و تاب‌آور متصور بود.

۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
کد خبر: 14605

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =