۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۹
کد خبر: 49517

نگاه تمدنی مبتنی بر اندیشه اسلام

دکتر محمد شربتی، استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصادی.
نگاه تمدنی مبتنی بر اندیشه اسلام

کلی‌گویی‌ها باید جای خود را به شاخص‌ها بدهند. شاخص‌ها نیز باید متناسب با اندیشه خود گفتمان‌های تمدنی که ذیل ابر گفتمان انقلاب اسلامی شکل گرفته است، باشد.

در شکل جنبش‌ها و انقلاب‌ها، همیشه گروهی به عنوان گروه  پیشران ایفای نقش می‌کنند. مردم قم در مختصات انقلاب اسلامی دارای چنین جایگاهی هستند. اهمیت قم در شکل‌گیری هویت انقلابی اسلامی تا بدان جاست که امروز دشمن تمام تلاش خود را می‌کند تا به ریشه و پایه‌های این انقلاب  که در قم جریان دارد، آسیب وارد کند. جمله معروف تز انقلاب از قم ایجاد شده، آنتی تز آن نیز باید از قم ایجاد شود گویای مانفیست دشمن و اهمیت والای قم در حفظ و ثبات انقلاب اسلامی می‌باشد. وجود مراکز مختلفی علمی  دانشگاهی و حوزوی، ظرفیت‌های بین‌المللی فراوان، حضور پر برکت علما و مراجع عظام تقلید قم را به شهر تولید کننده اندیشه با  نگاه تمدنی تبدیل کرده است. امروز هر حرف و ندایی که از قم منتشر می‌شود باید رویکرد و نگاه تمدن اسلامی در آن وجود داشته باشد. نقش پیشرانی قم با رویکرد اندیشه‌ای و جریان‌سازی آن محقق می‌شود ..  

یکی از عرصه‌هایی که به حمدالله طی سال‌های گذشته استان قم توانسته در آن تولید ادبیات تمدنی انجام بدهد، حوزه اقتصاد بوده است. امروزه می‌بینم ادبیات اقتصاد اسلامی در شهر مقدس قم پرورش قابل توجهی  یافته و اندیشمندان و پژوهشگران مختلفی در این زمینه تربیت شده‌اند. اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی عملیاتی و مطلوب اقتصاد اسلامی، اصلی‌ترین راهبرد خروج از شرایط نامطلوب اقتصادی کشور است. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب، نسخه بومی مقابله با تهدیدات ناتو اقتصادی دشمن می‌باشد. تجربه نشان داده هر گاه نسخه های غربی جایگزین نسخه‌های اسلامی شده است، نتیجه‌ای جز شکست و ویرانی به همراه نداشته است. 

از جمله مصائب و مشکلات اصلی جامعه ما، عمق نداشتن نگاه مردم در مواجهه با حرف‌ها و شعارهای افراد مختلف می‌باشد. مصداق این مسئله را می‌توان در همین مسئله اقتصادی مقاومتی به وضوح مشاهده کرد. متعدد افراد به ظاهر انقلابی داریم که بیان می‌کنند معتقد به اجرای سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی هستند لکن در عمل و ساخت اجرا دانسته یا ندانسته حرفی می‌زنند و عملی می‌کنند که در خلاف و تضاد کامل با بندهای این سند می‌باشد. ممکن است فرد را حامی جریان‌های قدرت و ثروت باشد اما تابلو خود را با کلید واژه "معتقد به اقتصاد مقاومتی" منقش کرده باشد، ممکن است حامی غارت انفال و منابع متعلق به بیت‌المال مسلمین باشد اما مکتب اقتصادی خود را منتج از " اقتصاد مقاومتی"  عنوان کند، ممکن است حامی دلاری فروشی و جهانی سازی قیمت‌ها باشد اما کلید واژه " اقتصاد مقاومتی"  شاه بیت تمامی سخنرانی‌هایش باشد. نگاه مردم باید عمیق‌تر بشود. بصیرت که رهبر معظم انقلاب مستمر بر آن تاکید دارند، دقیقا همین مسئله است.  

کلی‌گویی‌ها باید  جای خود را به شاخص‌ها بدهند. شاخص‌ها نیز باید متناسب با اندیشه خرد گفتمان‌های تمدنی که ذیل ابر گفتمان انقلاب اسلامی شکل گرفته است باشد. به عنوان مثال گفتمان اقتصاد اسلامی، طب اسلامی، معماری اسلامی و ..... . مردم باید متناسب با مواضع و اقدامات افراد، آن‌ها را رصد کنند و گزینه‌های اصلح را معرفی کنند. افرادی که موضع ندارند همان دسته‌ای هستند که در مواقع بحران صدایی از آن‌ها شنیده نمی‌شود و قائل به شفافیت نیستند.  

مردم شریف قم توجه داشته باشند نماینده‌ای که آن‌ها به مجلس می‌فرستند، اگر نگاه تمدنی مبتنی بر اندیشه اسلام نداشته باشد، در درجه اول به جایگاه و هویت کشور  ضربه می‌زند و پس از آن استان  قم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مبادا خواسته یا ناخواسته  تخصص محوری، تعهد، مسئولیت پذیری، نگاه تمدنی، جوانگرایی و سابقه و تجربه، جای خود را بواسطه نگاه سطحی و عدم بررسی دقیق افراد مبتنی بر شخص ها، به حزب بازی‌ها و معاملات سیاسی بدهد که در این صورت متضرر اصلی مردم شریف قم هستند.

انتهای پیام/

۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۹
کد خبر: 49517

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =