• شهر غرق در آزادگی

  شهر غرق در آزادگی

  سی سال از خاطره روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، که نخستین گروه از پرستوهای آزاده و سرافراز به میهن اسلامی بازگشتند می گذرد. آزادگانی که رنج سالها اسارت در زندان و اسارتگاه های رژیم بعث عراق را برای آزادی و آبادانی میهن به جان خریدند و در این روز سربلند و سرفراز به میهن عزیز بازگشتند.

 • نوسازی شهر تهران؛ رویکردها، برنامه‌ها و اقدامات؛ با تاکید بر دو سال اخیر

  نوسازی شهر تهران؛ رویکردها، برنامه‌ها و اقدامات؛ با تاکید بر دو سال اخیر

  سازمان نوسازی شهر تهران در سال ۱۳۴۷ تشکیل و تا سال ۱۳۷۳ و پیش از آغاز پروژه نواب، پروژه‌های مختلفی را اجرا کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به احداث پارک بعثت، پارک ملت، کوی افسران و ... اشاره کرد. از نواب هم به‌ رغم مسائل قابل طرح، می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های شهری ایران یاد کرد که در کارنامه این سازمان ثبت شده است.

 • ساختمان‌های ناایمن در پوشش بیمه قرار نگیرند

  ساختمان‌های ناایمن در پوشش بیمه قرار نگیرند

  آتش‌نشانی به ما اعلام کرده که تا حالا ۳۳هزار پلاک ناایمن را شناسایی کرده است. ۲۲۲پلاک از آنها که عمومی و بزرگ بودند تأییدیه ایمنی گرفته‌اند و ۳۶۰۰تا در درست ایمن‌سازی است. بقیه هم باید مشارکت کنند تا ایمن‌سازی‌ انجام شود.

 • حال کودکان زباله گرد خوب نیست

  کودکان زباله گرد/۲

  حال کودکان زباله گرد خوب نیست

  یکی از گروه هایی که در زمان کرونا مورد توجه بیشتری قرار گرفتند، افراد دارای شرایط خاص بودند، از جمله این افراد کودکان و بویژه کودکان کار، خیابان، زباله گرد و گروه های مشابه هستند.

 • تبدیل تهدیدهای کرونایی به فرصت‌های هوشمندسازی

  با ایجاد ۳ تغییر اساسی

  تبدیل تهدیدهای کرونایی به فرصت‌های هوشمندسازی

  نهادهـای شـهری بـه جـای تمرکـز بـر تصدی‌گـری، بایـد بـه دنبـال تعریـف و آزادسـازی بازارهـای جدیـد خدمـات شـهر هوشـمند باشـند و ایـن مهـم از طریـق رگولاتوری و تقویـت نقـش تنظیم‌گـری پدیـد می‌آیـد.

 • نقش سرمایه های انسانی و هویت محله ای در توسعه پایدار اجتماعی

  نقش سرمایه های انسانی و هویت محله ای در توسعه پایدار اجتماعی

  برای تحقق توسعه شهری که به دنبال بهبود بخشیدن به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افراد یک جامعه است شکل گیری و تقویت سرمایه اجتماعی لازم است.

 • خطر گودها برای بزرگراه فتح و خطوط راه‌آهن

  خطر گودها برای بزرگراه فتح و خطوط راه‌آهن

  گودهای جنوب غرب تهران به‌دنبال فعالیت ۵۰ساله استحصال معادن شن و ماسه در محدوده رودخانه کن در منطقه۱۸ شهرداری ایجاد شده است.

 • شهرداری و خبرنگاران همسو با هم تا تحقق «شهری برای همه»

  شهرداری و خبرنگاران همسو با هم تا تحقق «شهری برای همه»

  محمود کلهری شهردار منطقه ۱۷ تهران ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و روز خبرنگار، به مناسبت این روز که گرامیداشت دلاوران عرصه رسانه و قلم است یادداشتی را برای روزنامه حسبان نوشته است.

 • پیاده‌روی؛ مُد خلاقانه اندیشیدن

  پیاده‌روی؛ مُد خلاقانه اندیشیدن

  در بسیاری از اوقات وقتی از کسی می‌خواهی که «بیا با هم قدمی بزنیم و پیاده‌روی بکنیم» عموما این کار را بیهوده دانسته و تو را به خوردن یک قهوه در کافه‌ یا رفتن و نشستن در گوشه پارکی، خانه‌ای و... دعوت می‌کند. اگر به تنهایی این کار را بکنی و از تو کسی بپرسد و بگویی دارم قدم می‌زنم، عموما تو را بیکار و بیهوده‌کار تلقی کرده یا خطاب می‌کنند و با کنایه‌های مختلف تو را به روش‌های دیگر وقت‌گذرانی دعوت می‌کنند.

 • فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت در کمین تهران

  فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت در کمین تهران

  تجربه انفجار بیروت تجربه ای بسیار تلخ و ناگوار بود که تاثیرات منفی آن دهه ها در بطن لبنان خواهد ماند. فراتر از هر حادثه و فاجعه درس آموخته ها وعبرتهای آن باید مورد توجه قرار گیرد. 

 • الزامات خبرنگاری حرفه‌ای و تأثیرگذار

  الزامات خبرنگاری حرفه‌ای و تأثیرگذار

  بی‌تردید خبرنگاری هم‌اکنون یکی از دشوارترین حرفه‌ها در ‌دنیا و بالطبع در جامعه ایران است. از هر منظری که نگاه کنیم، عایدات مادی حاصل از خبرنگاری مستقل و حرفه‌ای با انواع دشواری‌هایی که در مسیر استقلال و حرفه‌ای‌بودن وجود دارند، قابل مقایسه نیست.

 • منابع درآمدی شهرداری‌ها در شرایط بحران

  منابع درآمدی شهرداری‌ها در شرایط بحران

  بررسی تجارب بحران‌های گذشته در جهان نشان می دهد، اثرات بحران مالی بر اقتصاد محلی، سبب افت مالیات بر فروش، مالیات بر درآمد، مالیات بر املاک و استقراض نیز شده است. بخش اقتصادی حکومتهای محلی نیز با انقباض اقتصاد جهانی متاثر شده و درآمدهای ناشی از سرمایه گذاری شهرداریها رشد نزولی داشته ­اند.

 • چرا آلاینده «ازون» بالا می‌رود؟

  چرا آلاینده «ازون» بالا می‌رود؟

  میزان آلاینده «ازون» با گرم شدن هوا و تابش نور خورشید، یعنی تقریبا از اوایل خرداد تا اواسط مرداد در هوا زیاد می‌شود. اما باید در نظر گرفت که ازن یک آلاینده ثانویه بوده و آلاینده‌های دیگری وجود دارد که باعث تولید آن می‌شود.

 • زهرا بهروزآذر /مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران

  روز جهانی شیرمادر و نکاتی برای آسودگی مادرانِ شهر

  زهرا بهروزآذر /مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران

  اهمیت شیردهی به کودکان نوزاد باعث شده است تا در جهان هر سال اول ماه اوت را به عنوان روز جهانی تغذیه با شیر مادر در نظر بگیرند و با تمسک به این مناسبت هرسال موضوع شیر مادر به  عنوان یک مسأله دارای اولویت در جهان مطرح شود و مورد توجه رسانه‌ها و جامعه قرار گیرد. 

 • تهران درگیر چالشی به نام آلودگی هوا و ویروس کرونا

  تهران درگیر چالشی به نام آلودگی هوا و ویروس کرونا

  این روزها با گرم شدن هوا و تابش مستقیم خورشید، آلاینده ازون از مرز ناسالم عبور کرده و هوای تهران را در وضعیت ناسالمی قرار داده است. آلاینده ازون یک، آلاینده ثانویه است که از ترکیب با آلاینده‌های اولیه به وجود می‌آید؛ یعنی با گرمی هوا و تابش مستقیم خورشید بر آلاینده‌های دیگر، واکنش‌هایی رخ می‌دهد و انتشار آلاینده ازون تشدید می‌شود.

 • دل ببریم تا دل به دست آوریم

  دل ببریم تا دل به دست آوریم

  عید قربان، عید بندگی. عیدی که آن را با نام حضرت ابراهیم و اسماعیل می‌شناسیم. ابراهیمی که در راستای اطاعت از فرمان الهی از عزیزترین دلبستگی دنیایی خود دل برید.

 • از شهر افلاطونی تا شهر ارتباطی

  از شهر افلاطونی تا شهر ارتباطی

  فیلسوفان قدیم در معرفی شهر می‌گفتند که باید «کافی بالذات» باشد؛ یعنی کمال جامعه در این است که بتواند خود را اداره کند. به گفته ارسطو «شهر خود کافی است و ایستاده بر پای خویش». شهر در نظر افلاطون امری است طبیعی نه مصنوعی و انسان طبعاً به زندگی در شهر گرایش دارد و کشش تکوینی و طبیعی او را به سوی زندگی جمعی می‌راند. علت تشکیل شهر از نظر او نیازهای طبیعی انسان است که در درجه اول جنبه مادی و اقتصادی دارد اما پس از آنکه جامعه تشکیل شد فراتر از اقتصاد و مادیت می‌رود.

 • مهارت‌آموزی لذت‌بخش

  مهارت‌آموزی لذت‌بخش

  هنگام بروز تهدیدها و پیش آمدن سختی‌ها، معمولاً دو نوع واکنش به ذهن می‌رسد؛ دسته‌ای خود را ناتوان می‌بینند و به سرعت تسلیم واقعیت‌ها میشوند و دسته دیگر فقط به ایستادن و مبارزه با تهدید و مشکل می‌اندیشند. منتها قدری تأمل، نوع سومی از رویارویی را پیش روی آدمی قرار می‎دهد، که هرچند تا اندازه‌ای پیچیده‌تر و سخت‌تر، اما راهی متفاوت باز می‌کند و امکان مواجهه‌ای تازه را فراهم می‌سازد. از دل این مواجهه‌ تازه می‌توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و سختی‌ها و مشکلات را به‌عنوان مرحله‌ای از گذار به سوی رشد و توسعه تلقی کرد.

 • حق به شهر در محله گلستان

  حق به شهر در محله گلستان

  در هفته  های اخیر ، نامه ای از یکی از شعب دادگستری با شدت و حدت تمام از شهردار منطقه ۲۲ درخواست کرده بود که با پی کنی و تعیین حصار برای چند قطعه زمین در محله گستان همراهی کرده و مقاومت در اجرای حکم نکند که مشمول مجازات مندرج در قانون خواهد شد و قبلاً نیز در چهار نوبت این درخواست شده بود و هر بار شهرداری از اجرای دستور خودداری کرده بود و اعلام می کرد که بدون سند مالکیت امکان اجازه پی کنی و برپایی حصار نیست، ولی این بار یعنی دفعه پنجم به این شکل به شهرداری دستور داده می شد.

 • کنترل ایمنی ساختمان‌ها وظیفه کدام دستگاه است؟

  کنترل ایمنی ساختمان‌ها وظیفه کدام دستگاه است؟

  بند ۱۴ و ۲۰ماده ۵۵* قانون شهرداری ها وظیفه و تکلیف قانونی را برای مداخله شهرداری در اموال منقول و غیر منقول اشخاص ذینفع در پلاکهای ثبتی پیش بینی نکرده و هرگونه دخالت در این امور مستوجب عواقب قانونی و دخالت در امورات و احوالات شخصی اشخاص شده که مجازات ها و تأمین خسارت های آتی را برای شهرداری به دنبال خواهد داشت.

 • موج دوم کرونا، کنکور و نقش دولت

  موج دوم کرونا، کنکور و نقش دولت

  آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا از آمار مبتلایان و فوت شدگان بیماری کووید-۱۹ در کشور منتشر کرده، بسیار نگران کننده و نشان دهنده این است که پیک دوم این بیماری با شدتی بیشتر از پیک اول آن در کشور آغاز شده است.

 • چرا آلاینده «ازون» در صدر نشسته است؟

  چرا آلاینده «ازون» در صدر نشسته است؟

  ازون یک اکسیدان بسیار قوی است و می‌تواند سبب بروز مشکلات تنفسی متعدد نظیر حملات آسمی، کاهش عملکرد ریه و بیماری‌های جدی تنفسی شود.

 • با کمک شهروندان مشکل کودکان زباله‌گرد را حل می‌کنیم

  با کمک شهروندان مشکل کودکان زباله‌گرد را حل می‌کنیم

  هرچقدر که دستاوردهای خانواده بزرگ شهر تهران بیشتر و بیشتر شوند، باز هم گام‌های نامیمون فقر می‌تواند شیرینی توسعه را به کام همه‌مان تلخ کند و گزاف نیست اگر ادعا کنم کار کودک و به‌ویژه زباله‌گردی کودکان احتمالا یکی از تلخ‌ترین آثاری است که محرومیت از خود بر جای می‌گذارد.

 • نیم قرن انتظار برای صاحبخونه شدن

  نیم قرن انتظار برای صاحبخونه شدن

  طی کمتر از ۳۰سال متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۷۵ برابر شده است هم اینک نرخ انتظار برای خانه دار شدن در شهرهای کشور حدود ۲۲سال و برای تهران بیش از ۴۰ سال است. در حالیکه این نرخ در سال ۱۳۷۹ ، حدود ۱۲ سال بوده است.

 • مدیریت بهینه پسماندهای خانگی در اداره شهر

  مدیریت بهینه پسماندهای خانگی در اداره شهر

  رشد جمعیت و تغییر سبک زندگی مردم در شهر تهران طی سالهای اخیر منجر به افزایش مصرف و تولید زباله بیشتر شده است، به طوری که در برخی مناطق شهر تهران چندین نوبت در طول شبانه روز مخازن زباله تخلیه می شود.

 • تبیین قانون مانع اصلی شورایاری ها

  تبیین قانون مانع اصلی شورایاری ها

  شورایاری ها به عنوان یک نهاد محلی غیر متمرکز واجد شخصیت حقوقی مستقل هستند به گونه ای که در چارچوب نظام پارلمان محلی در حوزه جغرافیایی خویش به وضع و تصویب مقررات لازم الاجر می پردازند و لازمه رسیدن به جایگاه متعالی مذکور این امر است که شورایاری ها تحت اقتدار و سیطره هیچکدام از نهادها و مقامات دولت مرکزی نباشند.

 • رود دره ها فرصتی برای توسعه تفرجگاه های شهری

  رود دره ها فرصتی برای توسعه تفرجگاه های شهری

  تحولات زندگی بشر که  منجر به رشد سریع  شهرنشینی و توسعه آن به سمت کلانشهرها شد، کارکرد طبیعت و فضاهای شهر را تحت تاثیر قرار داده و به فراخور پیچیده کردن نوع و کیفیت زندگی ،نتوانسته تمامی نیازهای انسان را پاسخگو باشد. تفریح از جمله نیازهایی به شمار می رود که در دوره مدرن نیز به یک دغدغه تبدیل شده و  در دسترس بودن امکانات تفریحی مورد نیاز در جامعه به عنوان یکی از شاخص ها و فاکتورهای جامعه توسعه یافته مد نظر است.

 • زباله گردی و دفن زباله و زباله گردی کودکان

  زباله گردی و دفن زباله و زباله گردی کودکان

  دستفروشی کودکان ؛ کار کودکان و هر آنچه که کودکی کودکان را نابود می کند در همه جای دنیا؛ غیر قانونی و خطای محض است.

 • زندگی بهتر معلولان، مدیریت کارآمد و متمرکز می‌خواهد

  زندگی بهتر معلولان، مدیریت کارآمد و متمرکز می‌خواهد

  به‌زیستی؛ بهتر زیستن، زیست بهتر برای همه، برای همه آنهایی که در جامعه زندگی می‌کنند و از داشتن همه توانایی‌هایی که یک انسان برای داشتن زندگی نیاز دارد، محروم هستند. این محرومیت می‌تواند جسمی باشد و یا مادی.

 • شهر تهران و سلامت خادمانش؛ ارتباطی دوسویه

  شهر تهران و سلامت خادمانش؛ ارتباطی دوسویه

  شهرداری تهران در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد و برمبنای مطالعات نظرسنجی در مقابله با گسترش این بیماری نمره قابل قبولی از شهروندان دریافت کرده است. لازم است ما مدیران شهرداری باانجام صحیح وظایف خود و درکنار شهروندان تا پیروزی بر غول کرونا لحظه ای غفلت نورزیم.