• اولین هایپر مارکت پسماند خشک شهر تهران

  اولین هایپر مارکت پسماند خشک شهر تهران

  در این مکان پسماندهای خشک شهروندان از جمله دور ریختنی های پلاستیکی، شیشه، الکترونیکی، فلزی و … براساس قیمت‌های مصوب سازمان پسماند شهر تهران خریداری شده و معادل آن شهروندان می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را از هایپرمارکت تهیه کنند. این مرکز در روزهای شنبه پسماندهای شهروندان را با دو برابر قیمت خریداری می کند و به مراجعین یک عدد لامپ ال ای دی تعمیر شده هدیه می دهد. در این هایپر پسماند قابلیت بازیافت لامپ‌های ال ای دی سوخته فراهم شده و پس از تعمیر، ۶ ماه ضمانت می‌شوند. این مرکز جنب پایانه شهید سروری در منطقه ۱۹ راه اندازی شده است.

 • توسعه متروی تهران؛ ایستگاه اقدسیه

  توسعه متروی تهران؛ ایستگاه اقدسیه

  متروی تهران که از آن بعنوان یکی از پروژه های عظیم خاورمیانه یاد می شود، حالا به روزهای اوج خود نزدیک شده و قرار است بزودی ایستگاه های جدید در حال ساخت در خطوط ۳،۶و۷ به بهره برداری برسد. حال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و لزوم فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی، دغدغه اصلی مدیران شهری ایجاد فضایی امن و به دور از هرگونه خطر برای شهروندان است و این امر میتواند با گسترش شبکه حمل و نقل ریلی شهری و ایجاد زیرساخت های ایمن فراهم شود. بر همین اساس قرار است ایستگاه متروی اقدسیه در خط ۳ متروی تهران که به لحاظ استراتژیکی در نقطه ای مهم و حیاتی در منطقه ۱ و در خیابان موحد دانش قرار گرفته ، بزودی به بهره برداری برسد. گزارش تصویری زیر تنها گوشه ای از مجموعه تلاش های مهندسین ایرانی و همچنین مدیران شهری برای توسعه هرچه بیشتر این حمل و نقل ارزان و حیاتی را به تصویر کشیده است.

 • طرح گلماند در منطقه ۱۸

  طرح گلماند در منطقه ۱۸

  اجرای طرح گلماند ویژه شهروندان مسئولیت پذیر و همیار مدیریت شهری منطقه ۱۸ جهت ترغیب آنها به مشارکت در اجرای طرح کاپ (تفکیک پسماند از مبداء) و تحقق دیگر رسالت های مدیریت شهری در اداره امور شهر برای نخستین بار در این منطقه اجرا شد. در این طرح شهروندان به میزان پسماند های خشک خود، می توانند از گلدان های این مرکز خریداری کنند.

 • دروازه های تهران؛ دروازه شاه عبدالعظیم(ع)

  دروازه های تهران؛ دروازه شاه عبدالعظیم(ع)

  دروازه حضرت شاه عبدالعظیم، به همراه حصار تهران و دروازه های دولاب و قزوین و شمیران به دستور شاه طهماسب صفوی بنا نهاده شدند اما بعدها با گسترش تهران در اواسط دوره ناصرالدین شاه و مخروبه شدن حصار صفوی ، دروازه های هفت گانه ای احداث شد که دروازه دوم حضرت شاه عبدالعظیم در حوالی میدان شوش ابتدای جاده شهرری قرار گرفت. احیا کردن دروازه های تاریخی تهران توسط مدیریت شهری در راستای زنده نگه داشتن هویت تاریخی پایتخت است.

 • انجام تست رایگان PCR توسط شهرداری تهران

  انجام تست رایگان PCR توسط شهرداری تهران

  درمانگاه شبانه روزی منطقه ۵ شهرداری تهران جهت رفاه حال شهروندان اقدام به انجام تست کرونا PCR بصورت رایگان نموده است. این تست همه روزه بجز جمعه ها از ساعت ۹ الی ۱۰:۳۰ صبح انجام گرفته و پاسخ آن برای شهروندان ارسال میشود.

 • گلکاری در خیابان ولیعصر(عج)

  گلکاری در خیابان ولیعصر(عج)

  در راستای ثبت جهانی خیابان ولیعصر(عج) از منظر بازپیرایی فضای سبز این محور در حدفاصل چهارراه زرتشت تا میدان ولیعصر به صورت آزمایشی ۲۰۰۰ هزار متر از این مسیر در حال گلکاری و پوشش سبز است.

 • بوستان سرخه حصار

  بوستان سرخه حصار

  این پارک، با کاربری منطقه ‎ای، شهری و فراشهری از اهمیت ویژه ‎ای برخوردار است. این کلان فضا با کشیدگی شرقی – غربی، در غالب یک مجموعه و با مساحتی بالغ بر ۵۴۰ هکتار در شرق تهران و منطقه ۱۳ قرار گرفته است. هسته اولیه پارک سرخه حصار به عنوان بخشی از شکارگاه و قرق سلطنتی در دوره قاجار بوجود آمده است. اقدام برای توسعه آن در اوائل دهه چهل شمسی و درچارچوب ایجاد کمربند سبزشهرتهران شکل گرفت.

 • توسعه متروی تهران؛ ایستگاه مرزداران

  توسعه متروی تهران؛ ایستگاه مرزداران

  متروی تهران که از آن بعنوان یکی از پروژه های عظیم خاورمیانه یاد میشود، حالا به روزهای اوج خود نزدیک شده و قرار است بزودی ایستگاه های جدید در حال ساخت در خطوط ۶ و ۷ به بهره برداری برسد. حال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و لزوم فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی، دغدغه اصلی مدیران شهری ایجاد فضایی امن و به دور از هرگونه خطر برای شهروندان است و این امر میتواند با گسترش شبکه حمل و نقل ریلی شهری و ایجاد زیرساخت های ایمن فراهم شود. بر همین اساس قرار است ایستگاه متروی مرزداران در خط ۶ متروی تهران که به لحاظ استراتژیکی در نقطه ای مهم و حیاتی در منطقه ۵ و در خیابان مرزداران قرار گرفته ، بزودی به بهره برداری برسد. گزارش تصویری زیر تنها گوشه ای از مجموعه تلاش های مهندسین ایرانی و همچنین مدیران شهری برای توسعه هرچه بیشتر این حمل و نقل ارزان و حیاتی را به تصویر کشیده است.

 • آیین رونمایی از نخستین نمونه قطار ملی مترو

  قطار ملی؛ برآیند توان وطنی/ ۱۵

  آیین رونمایی از نخستین نمونه قطار ملی مترو

  مراسم رونمایی از نخستین نمونه قطار ملی مترو پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ با حضور دکتر حناچی شهردار تهران و دکتر روحانی رییس محترم جمهور، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور(به صورت آنلاین) در کارخانه واگن سازی تهران برگزار شد.

 • سیلوی گندم تهران

  سیلوی گندم تهران

  ساخت این سیلو در سال ۱۳۱۴ و در منطقه جنوب تهران و توسط آلمانها آغاز شد و فقط طی چهار سال به بهره برداری رسید تا نخستین گام‌ها را برای توسعه و پیشرفت برداشته شود. بعدها به دلیل حضور آلمانها (نازی ها) آن منطقه ، به نام نازی آباد نامگذاری شد . در این پروژه آلمان ها ۹۰ درصد این سازه را ساخته و با قدرت گرفتن کشور روسیه براحوال ایران آن زمان و نفوذ روسها بر حکام وقت ، این پروژه از آلمانها در اواخر کارشان گرفته شده و به روسها تحویل می شود و از این رو است که تقریباً تمامی تجهیزات و دستگاه های داخل سیلو ساخت کشور روسیه است. سیلوی تهران مربوط به دوره پهلوی اول است و در تاریخ 19 مرداد 1384 باشماره ثبت 12782 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این سیلو در منطقه 16 شهرداری تهران، حوالی ترمینال جنوب و در بزرگراه شهید رجایی واقع شده است.

 • حمام تاریخی اسماعیلیان

  حمام تاریخی اسماعیلیان

  حمام اسماعیلیان مربوط به دوره قاجار است و در تهران، بخش کن، محله اسماعیلیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۷۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. حمام تاریخی کن، چندین پله پایین‌تر از سطح زمین است حکمت پایین بودن حمام‌ها این بوده که بتوانند خزینه را به وسیله آب‌های سطحی پر کنند.دور تا دور حمام هم حجره‌هایی ساخته می‌شد که «شاه نشین» نام داشته و بیشتر جایی برای بزرگ‌ترها، سرشناس‌ها و پولدارهای محله بوده است. سیستم آب‌رسانی در این حمام به شکل شگفت‌آوری طراحی شده بود و خزینه آن هم به‌گونه‌ایی بود که آب خیلی به آسانی گرم می‌شد. ضمن اینکه برخلاف بسیاری از حمام‌های سنتی، این حمام ۲ بخش مردانه و زنانه داشت و اهالی محله برای حمام رفتن نیاز به شیفت‌بندی نداشتند.

 • خانه تاریخی ناصر الدین میرزا

  خانه تاریخی ناصر الدین میرزا

  خانه ناصرالدین میرزا به عنوان یکی از چهره های متمول و البته ملاک زمانه خودش معماری خاصی دارد، معماری از دل کویر در پایتخت قجری. این بنا بین سال‌های ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۵ در بخش شمالی محدوده ارگ سلطنتی ساخته شد و مساحت آن ۴۵۰۰ متر بود که اکنون تنها ۹۰۰ متر از آن باقی‌ مانده که آن هم ، در تملک صندوق بازنشستگی کشوری است.

 • مرکز همایش های رازی

  مرکز همایش های رازی

  مرکز همایش های ۳۲ هزار مترمربعی رازی در جوار برج تاریخی طغرل در منطقه ۲۰ تهران شامل فضاهای متعدد کتابخانه، موزه گالری، مراکز پذیرایی، نمایش و همایش با ۴ سالن اصلی و گنجایش‌های مختلف ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ نفری احداث شده است.

 • زیرگذر گلوبندگ ورودی غربی

  زیرگذر گلوبندگ ورودی غربی

  پروژه احداث زیرگذر گلوبندک که یکی از پروژه های شاخص منطقه 12 به شمار می آید، پس از تکمیل و بهره برداری، ضلع غربی خیابان ۱۵ خرداد را از زیر خیابان خیام به ضلع شرقی آن متصل ساخته و در نتیجه مشکل تداخل تردد پیاده و سواره در خیابان خیام و چهارراه گلوبندک را برطرف می کند. زیرگذر گلوبندک در واقع یک زیرگذر پیاده شهری است و علاوه بر تسهیل تردد عابران پیاده، امکان دسترسی آسان به ایستگاه مترو در ضلع غربی بازار، را فراهم می کند.

 • پارک ترافیک منطقه ۹

  پارک ترافیک منطقه ۹

  با توجه به جایگاه آموزش و در راستای ارتقای فرهنگ ترافیک؛ پارک ترافیک جهت آشنایی خردسالان، کودکان و دانش آموزان با ضوابط، قوانین و علائم و تجهیزات راهنمایی و رانندگی را در ضلع جنوب بوستان المهدی(عج) احداث شد.

 • المان های شهری منطقه ۲۱

  المان های شهری منطقه ۲۱

  المان (یادمان)های شهری نقش مهمی در فرایند شکل گیری، تغییر و بازتولید هویت شهری دارند. در شرایط امروزین که هویت شهرها با شتاب زیادی دستخوش تغییرات است، جایگاه المان‌های شهری به عنوان عناصر هویت بخش شهر دوچندان می‌نماید. این گزارش بخشی از المان های شهری در منطقه ۲۱ تهران را نشان می دهد.

 • ملت بی ملت

  ملت بی ملت

  بوستان ملت که یکی از تفرجگاه های مردم برای روز طبیعت است، بدلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و احترام به حقوق شهروندی، طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در روز ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۰ همانند تمامی ۲ هزار و ۲۸۹ بوستان های شهری و جنگلی پایتخت تعطیل است.

 • نخستین قطار ملی مترو

  نخستین قطار ملی مترو

  قطار ملی مترو با همکاری شرکت‌های مختلف داخلی از جمله ۱۸ شرکت دانش بنیان و ۴ مجموعه صنعتی همچون شرکت واگن‌سازی تهران، جهاد دانشگاهی، مپنا و ایریکو ساخته شده است، این طراحی و ساخت براساس تجربیات ۲۰ سال گذشته در استفاده از سه نسل واگن ها صورت پذیرفته است که طراحی و ساخت سیستم رانش، تهویه مطبوع ، بدنه قطار ،ترمز ، راهروی بین واگنی ، درب‌ها ، دکوراسیون داخلی و هوشمند سازی سیستم اطلاع رسانی از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط شرکت‌های داخلی برای تولید قطار ملی مترو بوده است.

 • جشنواره نقاشی دیواری منطقه ۹

  جشنواره نقاشی دیواری منطقه ۹

  جشنواره نقاشی دیواری منطقه ۹ واقع در خیابان اجتماعی انتهای استاد معین در روز های ۸ و ۹ فروردین برگزار شد.

 • عملیات عمرانی میدان محمدیه

  عملیات عمرانی میدان محمدیه

  میدان محمدیه تهران از میدان‌های قدیمی شهر تهران است که در روزگار گذشته در خارج از محدوده شهر بود و برای رسیدن به آن لازم بود از کوچه‌های نامنظم و پیچ در پیچ بسیار گذشت، زیرا مانند امروز از طریق خیابان خیام راه مستقیمی که بتوان به وسیله آن بهمیدان محمدیه تهران رسید، وجود نداشت. وجه تسمیه نام اعدام به این خاطر بود که محکومان به اعدام را در وسط این میدان به‌ دار مجازات می‌آویختند. این میدان در حال حاضر توسط شهرداری منطقه ۱۲ در حال بهسازی میباشد.

 • شرکت واگن سازی مترو تهران

  شرکت واگن سازی مترو تهران

  حمل و نقل شهری یکی از مشکلات بزرگ کلان شهرهای ایران است و جهت حل این معضل احداث سامانه های ریلی اجتناب ناپذیر است. شرکت واگن سازی تهران، در راستای توسعه و گسترش صنعت حمل و نقل ریلی به ویژه بخش درون شهری، در جهت کمک به حل این معضل پیچیده و جدی در سال ۱۳۸۲ تاسیس گردید.

 • اجرای گروه موسیقی کوکری در برج میلاد تهران

  اجرای گروه موسیقی کوکری در برج میلاد تهران

  گروه موسیقی کوکری به سرپرستی عباد محمدی عصر شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ در سومین روز جشنواره موسیقی در فضای باز در برج میلاد با حضور و استقبال شهروندان قطعه‌هایی از موسیقی اصیل مازندرانی را برای علاقه‌مندان اجرا کرد. جشنواره موسیقی ۱۴۰۰ از پنجشنبه پنجم فروردین آغاز شده و تا چهارشنبه ۱۱ فروردین در باغ فردوس، فضای باز برج میلاد، خانه مینایی، خانه ساعی، تئاتر شهر و راه‌آهن با اجرای گروه‌های موسیقی اقوام و نواحی ایران ادامه دارد.

 • نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه دوازده

  نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه دوازده

  تهران ۱۴۰۰ عنوان ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران در مناطق مختلف پایتخت به مناسبت فرارسیدن بهار می باشد. تصاویر این گزارش مربوط به این ویژه برنامه ها در منطقه ۱۲ تهران می باشد.

 • نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه نه

  نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه نه

  تهران ۱۴۰۰ عنوان ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران در مناطق مختلف پایتخت به مناسبت فرارسیدن بهار می باشد. تصاویر این گزارش مربوط به این ویژه برنامه ها در منطقه نه تهران می باشد.

 • نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه ۷

  نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه ۷

  ویژه برنامه های نوروز ۱۴۰۰ با مشارکت گروه های هنری مختلف در سطح منطقه هفت تهران در حال برگزاری می باشد.

 • جشن تحویل سال ۱۴۰۰ در میدان آزادی

  جشن تحویل سال ۱۴۰۰ در میدان آزادی

  جشن تحویل سال نو در میدان آزادی تهران برگزار شد. سال ۱۴۰۰ با شلیک توپ و پخش دعای تحویل سال، ساعت ۱۳ و ۷ دقیقه و ۲۸ ثانیه روز شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹، در میدان آزادی آغاز شد.

 • بهار در تهران

  بهار در تهران

  با فرا رسیدن فصل بهار ۱۴۰۰، طبیعت تهران رنگ و بوی بهاری به خود گرفته است.

 • نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه ۱۳

  نوروزگاه تهران ۱۴۰۰ در منطقه ۱۳

  تهران ۱۴۰۰ ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران در ایام نوروز نام دارد که در تمامی محلات مناطق تهران در حال اجرا می باشد.

 • رونمایی از سامانه جامع گردشگری شهر تهران

  رونمایی از سامانه جامع گردشگری شهر تهران

  مراسم رونمایی از فاز نخست سامانه جامع هوشمند نقشه گردشگری شهر تهران عصر چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ با حضور دکتر پیروز حناچی شهردار تهران برگزار شد.

 • مجسمه مینیاتورهای جهانگیر ارجمند

  مجسمه مینیاتورهای جهانگیر ارجمند

  این مجموعه از مجسمه‌های مینیاتور توسط خود هنرمند در سال ۱۳۹۱ به باغ موزه اهدا شده است. جهانگیر ارجمند مجسمه‌ساز خودآموخته، کوشید تاریخ فرهنگی، اجتماعی، سیاسی این سرزمین را در تندیس‌های خود جاودانه کند. این استاد مجسمه ساز که همه آثارش را از یونولیت ساخته است از کودکی به نقاشی به خصوص طراحی از چهره، علاقه بسیار داشت و همواره چهره دوستان و معلمان خود را به تصویر می‌کشید. او از ۴۴ سالگی بدون بهره‌گیری از محضر هیچ استادی به مجسمه‌سازی روی آورد. ابزار کار او تنها یک تیغ ریش‌تراشی نیمه شده است. دستانِ هنرمند ایشان حتی در ۹۱ سالگی آنچنان با مهارت و استادی از دل یونولیت به‌وسیله تیغ ریش‌تراشی تندیس زیبا برون می‌آورد که چشم هر بیننده‌ای بر کار آن خیره می‌ماند. روش کار استاد ارجمند چنین بود که او ابتدا با تیغ ریش‌تراشی از دل یونولیت حجم کلی را بیرون می‌آورد، سپس با همان تیغ به ساخت جزئیاتی مانند چشم و لب و دندان می‌پرداخت، بعد از پرداخت به‌وسیله سمباده‌های نرم، روی صورت را با توجه به رنگ چهره، جوراب زنانه نازک می‌چسباند و در نهایت صورت را گریم می‌کرد.