• شهر رویایی کودکان تهرانی

  شهر رویایی کودکان تهرانی

  مسابقه نقاشی کودکان تهران برای دومین سال برگزار شد، محمد دولت‌پور یکی از برندگان دومین دوره مسابقه نقاشی کودکان تهران، می‌گوید دوست دارد که نسخه‌ها و نوشته‌های عمومی در سطح شهر، به زبان بریل هم تهیه شده باشد تا افراد نابینا هم بتوانند مثل دیگر شهروندان از آنها استفاده کنند. نمایشگاه آثار برگزیده این مسابقه، همه روزه (به جز شنبه) تا ۱۴ بهمن در خانه هنرمندان از ساعت ۱۳ تا ۱۸ آماده بازدید است.

 • دوچرخه وسیله ضدکروناست

  دوچرخه وسیله ضدکروناست

  علیرضا امامی، شهروند دوچرخه‌سوار تهرانی و تکنسین ابزار دقیق پالایشگاه تهران است.او می‌گوید با وجود اینکه شغلش به نوعی تولید بنزین و فرآورده‌های نفتی است، اما ترجیح می‌دهد با دوچرخه در سطح شهر تردد کند.او معتقد است، برای رعایت فاصله اجتماعی و پیشگیری از ابتلا به کرونا، دوچرخه، وسیله‌ی مناسبی است.

 • پارکی که خاک شد

  پارکی که خاک شد

  شهرداری منطقه ۱۹ تهران، در پاسخ به پیگیری و سوال یکی از ساکنان محله نعمت‌آباد، از چرایی جایگزین شدن پارک پوریای ولی و تغییر کاربری زمین آن می‌گوید؛ از زمین وقفی تا درخواست پروانه ساخت با توجه به طرح تفصیلی ابلاغی در سال ۱۳۹۱.

 • اولین بودجه پایتخت در قرن جدید

  اولین بودجه پایتخت در قرن جدید

  لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران، امروز یکشنبه، ۵ بهمن ماه ۹۹، به صحن علنی شورای شهر تهران رسید. نگاه اجتماعی، توسعه محلات و توجه به اقشار آسیب‌پذیر باتوجه به شیوع کرونا، جزئی از این لایحه را شامل می‌شود. در این لایحه بودجه، به منظور افزایش شفافیت، ۱۱ هزار و ۳۵۴ میلیارد ردیف بودجه انتقالی از تبصره‌ها، آورده شده است.

 • پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

  پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

  نشست خبری پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ با حضور دکتر محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و جمعی از خبرنگاران در شهرداری تهران برگزار شد.

 • سه سد نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور

  یادداشت تصویری هجدهم

  سه سد نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور

  در تهران حدود ۸۰ هزار تاکسی فعال هستند که از این تعداد ۳۷ هزار دستگاه به سن فرسودگی رسیده اند، با توجه به این آمار وضعیت حوزه تاکسیرانی در بخش نوسازی وضعیت مساعدی نیست.

 • «دست به کار شیم»

  قصه آدم‌ها؛ فرصتی برای شنیدن قصه زندگی آدم‌های شهر

  «دست به کار شیم»

  کمپین «دست به کار شیم» در راستای نظافت و تمیزی بازار تهران، به عنوان یکی از مشکلات جدی بازار، شروع به کار کرده و طی آن، مرمت و بازسازی دیواره‌ها، نظافت کف بازار و کوچه‌های اطراف، و ترمیم، خاک‌گیری و رنگ‌آمیزی سقف بازار انجام شده و همچنان ادامه دارد.

 • باز شدن گره ۳۹ ساله محور کرمان

  باز شدن گره ۳۹ ساله محور کرمان

  تعریض خیابان کرمان در منطقه ۱۴ از سال ۱۳۶۰ در دستورکار شهرداری‌ها بوده است. رئیس کمیسیون شهرسازی شورا می‌گوید طبق مطالعات ترافیکی، نیازی به تعریض این خیابان نبوده و مصوبه تعریض بر این انگاره بوده که مشکل ترافیک با تعریض حل می‌شود، در حالی که این رویکرد شهر انسان‌محور را به ماشین‌ها تحویل می‌داد.

 • پلاسکو، ۴ سال بعد

  پلاسکو، ۴ سال بعد

  چهار سال از ریزش ساختمان پلاسکو می‌گذرد؛ این‌ها جمله‌های آخر آتش‌نشان شهید علیرضا سفی‌زاده، قبل از ریختن ساختمان است. برخی تصاویر برای اولین بار منتشر می‌شود... در جلسه اضطراری شورای شهر در دوم بهمن ۹۵، برای بررسی این حادثه چه‌ها گفته و شنیده شد؟ حالا پس از گذشت چهار سال، سالاری، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر، ساخت پلاسکوی جدید را نقطه عطف در ساختمان‌سازی ایمن می‌داند.

 • محمود ترفع،مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی

  ️روایت هفتم

  محمود ترفع،مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی

  ماجرای کرونا در تهران همه نهادها را درگیر کرد. یکی از سازمان‌هایی که درگیری مستقیم با این موضوع داشت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بود.

 • کرونا در تهران از کجا شروع شد؟

  کرونا در تهران از کجا شروع شد؟

  نیمی از جان‌باختگان کرونا در ایران، ساکن استان تهران بوده‌اند؛ شهرداری تهران آماری از پراکندگی کرونا در مناطق مختلف پایتخت را منتشر کرده، حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمولوژی کووید۱۹، از جغرافیای شیوع ویروس کرونا در تهران می‌گوید.

 • هنرمندان می‌توانند به گفت‌وگوی عمومی درباره خیابان ولیعصر کمک کنند

  هنرمندان می‌توانند به گفت‌وگوی عمومی درباره خیابان ولیعصر کمک کنند

  اعطا، سخنگوی شورای شهر، در کارگاه ملاقات با خیابان: ثبت جهانی یک اثر، زمانی می‌تواند آثار و نتایج خود را بروز دهد که بتوان یک گفت‌وگوی عمومی و درک مشترک از ارزش‌های آن اثر داشت؛ هنرمندان می‌توانند این گفت‌وگوی مشترک را با زبان هنر درباره خیابان ولیعصر ایجاد کنند.

 • آخرین وضعیت شن‌چاله‌های خلیج‌فارس

  آخرین وضعیت شن‌چاله‌های خلیج‌فارس

  یکی از ساکنان منطقه ۱۸ شهرداری تهران، از خطرات احتمالی ناشی از ریزش گودال‌های بزرگ معادن شن و ماسه خلیج‌فارس، مانند از دست دادن بخشی از شهرک الماس، بستر رودخانه کن و ریل راه‌آهن، خبر می‌دهد. معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۱۸، با اعلام اینکه از سال ۹۴ هیچ استخراجی در این معادن انجام نمی‌شود، از اقدامات صورت گرفته برای مقاوم‌سازی این شن‌چاله‌ها می‌گوید.

 • موانع موجود در نوسازی بافت فرسوده

  یادداشت تصویری هفدهم

  موانع موجود در نوسازی بافت فرسوده

  موضوع نوسازی بافت های فرسوده، موضوع چندبعدی و پیچیده ای است. شکل گیری، تداوم و تشدید موضوع فرسودگی در همه شهرها از جمله تهران از عوامل متعدد و متنوعی نشات می گیرد به همین دلیل نمی توان یک عامل را به عنوان عامل مانع در مقابل نوسازی بافت فرسوده قلمداد کرد.

 • پروانه پلاسکو صادر شده است

  آخرین وضعیت ساختمان جدید پلاسکو

  پروانه پلاسکو صادر شده است

  در بازدید رئیس بنیاد مستضعفان و معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران، از ساختمان جدید و در حال ساخت پلاسکو، آخرین وضعیت پروژه بررسی و خبر صدور پروانه ساختمانی آن با رعایت انواع استانداردها، اعلام شد.

 • ‎دنیای عجیب «مش حسن»

  ‎دنیای عجیب «مش حسن»

  مش حسن جعفری‌نژاد، پیرمردی ۷۲ ساله و متولد روستای کویری دولت‌آباد دامغان است که علاقه عجیبی به کتاب و اشیای قدیمی دارد.او بیش از ۵۰۰ کتاب نوشته که موضوع بیشتر آنها، مادر و خاطرات روستاست! مش حسن، هر شیء قدیمی که چشمش را بگیرد، می‌خرد، و حالا او یک موزه سیار، به نام مینی‌موزه آواره دارد.

 • چرا به آلودگی صوتی ناشی از ساخت‌وسازها رسیدگی نمی‌شود؟

  چرا به آلودگی صوتی ناشی از ساخت‌وسازها رسیدگی نمی‌شود؟

  در این قسمت از «سلام آقای شهردار»، پیروز حناچی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان منطقه ۱ تهران، می‌گوید بخشی از آلودگی صوتی ساخت‌وسازها اجتناب‌ناپذیر است، اما شهروندان می‌توانند برای رسیدگی بیشتر به سامانه ۱۳۷ شکایت کنند.

 • تازه‌ترین خبرها در حوزه تاکسیرانی پایتخت؛ از نوسازی تا بیمه

  یادداشت تصویری شانزدهم

  تازه‌ترین خبرها در حوزه تاکسیرانی پایتخت؛ از نوسازی تا بیمه

  یکی از از موضوعات مهمی که اکنون با آن درگیر هستیم بحث بیمه تاکسرانان است. اکنون ۱۵ هزار تاکسیران در تهران داریم که بیمه نیستند.

 • هر دوچرخه‌سوار، یک خودرو را حذف می‌کند

  هر دوچرخه‌سوار، یک خودرو را حذف می‌کند

  رضا حسن‌آبادی، شهروند دوچرخه‌سوار و پزشک دوچرخه‌هاست که ۳۰ سال در این حوزه سابقه دارد. او می‌گوید با دوچرخه، بهتر می‌تواند زمان و مکان را در مقایسه با دیگر وسایل نقلیه، مدیریت کند و استفاده هر فرد از این حمل‌ونقل پاک، مانند این است که یک خودرو از ترافیک و معابر شهر کم می‌شود.

 • یادگار امیر برای تهران

  بزرگداشت میرزاتقی خان فراهانی

  یادگار امیر برای تهران

  امیری که یادگارهای فراوانی برای ایران از خود به جا گذاشته؛ از تلاش برای حل همه‌گیری وبا در کشور و توجه به نظافت و پاکیزگی شهر، تا احداث سرای امیر در قلب بازار تهران، به عنوان نخستین گام‌ها برای ایجاد تهران مدرن.مسعود تاره، پژوهشگر عضو دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، درباره اقدامات امیرکبیر در حوزه مدیریت شهری می‌گوید

 • صافکارهای سرگردان صیاد

  صافکارهای سرگردان صیاد

  نارضایتی ساکنان منطقه ۷ شهرداری تهران به فعالیت صافکارها در حاشیه بزرگراه صیاد شیرازی، موضوعی است که معاون خدمات شهری این منطقه، در پیگرد به شهروندان پاسخ داده است.

 • افتتاح طرح‌های محله محور در قلب تهران

  یادداشت تصویری پانزدهم

  افتتاح طرح‌های محله محور در قلب تهران

  در سال 1399 در ادامه زمانی که باقی مانده است پروژه‌های متعددی در دستور کار قرار دارد که عموما پروژه های کوچک مقیاسی است که مستقیما در زندگی محلی تاثیر داشته و شهروندان و ساکنان منطقه 12 آن ها را لمس می‌کنند.

 • ایستگاه خانه من است

  ایستگاه خانه من است

  زهرا حسینی، یکی از سه مسئول ایستگاه زن در متروی تهران است. او در حال حاضر مسئول ایستگاه متروی صیاد شیرازی بوده و می‌گوید مسافران را مانند مهمان خود می‌داند که باید آن‌ها را از زمان ورود به ایستگاه تا سوار شدن به قطار تکریم کرد.

 • شارباغ، تحول در جنوب پایتخت

  شارباغ، تحول در جنوب پایتخت

  عملیات اجرایی شارباغ فاطمه زهرا با محوریت بازآفرینی فضای فوقانی تونل راه‌آهن تهران - تبریز با بهره‌برداری رسمی از فاز 2 بزرگراه شهید نجفی رستگار همراه شد.بخش هایی از این مراسم را ببینید.

 • شهرداری برای مشکل پارکینگ در منطقه ۱۷ چه اقداماتی انجام داده است؟

  شهرداری برای مشکل پارکینگ در منطقه ۱۷ چه اقداماتی انجام داده است؟

  در این قسمت از «سلام آقای شهردار»، پیروز حناچی در پاسخ به سوال یکی از ساکنان منطقه ۱۷ تهران، می‌گوید قرار است شبکه‌ای از پارکینگ‌ها در مناطق پرجمعیت احداث شود که شهرداران باید مکان‌یابی را انجام و به معاونت حمل‌ونقل پیشنهاد دهند.

 • تهران بی‌نفس

  نقش شهرداری در آلودگی هوای تهران چقدر است؟

  تهران بی‌نفس

  در هفته گذشته، تهران سه روز در وضعیت قرمز آلودگی هوا قرار گرفت سوزاندن مازوت در صنایع، تا فرسودگی حمل‌ونقل در فهرست متهمان این آلودگی قرار دارد؛ اما سهم واقعی هر کدام از این عوامل چقدر است؟

 • نامگذاری خیابانی به نام شهید مسیحی

  نامگذاری خیابانی به نام شهید مسیحی

  شهرداری منطقه ۶ به مناسبت آغاز سال جدید میلادی، فعالیت هایی از جمله آذین بندی و فضاسازی محیطی در محله های ارمنی نشین و بوستان حضرت مریم، نامگذاری خیابانی به نام شهید آندرانیک از شهدای مسیحی و برگزاری مراسم آیینی مذهبی در کلیساها انجام داده است.

 • حق بر محیط‌زیست از حقوق بدیهی شهروندان

  یادداشت تصویری چهاردهم

  حق بر محیط‌زیست از حقوق بدیهی شهروندان

  درموضوع محیط زیست و حقی که شهروندان می‌توانند داشته باشند باید گفت حق بر محیط‌زیست جزء حقوق بدیهی به شمار رفته و شهروندان باید از آن برخوردار باشند. بهره‌مندی از هوا، آب و خاک سالم در واقع همه از حقوق بدیهی محیط‌زیستی است که باید شهروندان داشته باشند.

 • منابع اطلاعاتی دوچرخه‌سواری نداریم

  منابع اطلاعاتی دوچرخه‌سواری نداریم

  مهدی مرادی، شهروند دوچرخه‌سوار است که از سال ۹۰ به طور حرفه‌ای رکاب می‌زند و خاطرات خوبی از دوچرخه‌سواری در جنوب کشور دارد. او می‌گوید مسیرهای دوچرخه، نمادین بوده و بیشتر برای پارک خودروها یا مسیر رفت‌وآمد موتورها استفاده می‌شود.

 • چالش پیاده‌رو برای شهروندان

  چالش پیاده‌رو برای شهروندان

  یکی از شهروندان ساکن منطقه ۷ تهران، با ارسال ویدئویی، چالشی به نام کمبود یا نبود پیاده‌رو در برخی از کوچه‌های این منطقه را عنوان کرده است. معاون فنی و عمرانی شهردار منطقه ۷، در پاسخ به این شهروند، از برنامه‌های شهرداری برای توسعه محلات در قالب پروژه‌های کوچک‌مقیاس محله‌محور می‌گوید. «پیگرد» برنامه‌ای از شبکه شهر که در آن مدیران شهرداری تهران به شهروندان پایتخت پاسخ می‌دهند.