تامین معیشت نقطه مبدا مطالبات کارگران است

شهر: رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تامین معیشت، نقطه مبدا مطالبات کارگران است ابراز امیدواری کرد که سال 1400، سال شنیده شدن صدای کارگران و آغاز تحقق مطالباتشان باشد.

به گزارش شهر، محسن هاشمی در آیین گرامیداشت روز کارگر که با حضور محمد علیخانی و افشین حبیب زاده از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و ‌پیروز حناچی شهردار تهران برگزار شد با اشاره به همزمانی این روز با شب ضربت خوردن امیرمومنان علی(ع) اظهار داشت: مصادف شدن این دو مناسبت ایجاب می کند که توجه مضاعفی به اهمیت جایگاه کارگر در اسلام و نگاه اهل بیت داشته باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حضرت علی (ع)، خود کارگر بود و براساس توانایی جسمی، تلاش سخت و تحمل زحمات، توانست آبادانی زیادی را رقم بزند یاد آور شد: در قران نیز که به سرگذشت انبیا اشاره شده است، به پیشه کارگری برخی انبیا اشاره شده است از جمله حضرت موسی که بمدت ده سال در سرزمین کنعان کارگری می نمود.

او ادامه داد: نخستین و پیش پا افتاده ترین مساله در مورد کارگران، تامین معیشت وحداقل ها برای زندگی آنان است که متاسفانه با شرایط فعلی جامعه ما در یکدهه اخیر که تورم بر رشد درامد پیشی گرفته است، حتی همین موضوع پیش پا افتاده نیز در مورد کارگران تامین نمی شود و هرسال با توجه به مقایسه تورم رسمی توسط بانک مرکزی و افزایش حقوق کارگران، شاهد این هستیم که سفره کارگران کوچک وکوچکتر می شود.

محسن هاشمی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه حقوق کارگران، نسبت به سال گذشته حدود نصف تورم رسمی افزایش یافته است افزود: بنابراین سفره و زندگی آنان 20 درصد کوچکتر شده است. در تنها دوره ای که با وجود تورم، قدرت خرید و دستمزدهای کارگران بیش از تورم افزایش یافت و کارگران به یک ثبات رسیدند دوره سازندگی بود که متوسط تورم هشت سال سازندگی حدود 20 درصد بود اما متوسط افزایش حقوق کارگران 23 درصد، یعنی در مجموع هشت سال سازندگی، سفره کارگران نه تنها کوچک نشد بلکه 20 درصد بزرگتر شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: تامین معیشت، نقطه مبدا مطالبات کارگران است و آنها به امنیت شغلی، جایگاه اجتماعی و ارتقا مهارت ومنزلت نیاز دارند، موضوعی که باید همه دستگاه ها مرتبط در آن مشارکت کنند اما این موضوعات در سایه کمبودهای معیشتی به حاشیه رفته است، در حالیکه در کشورهای توسعه یافته، از روشهای مختلف مانند صندوق توسعه ملی، شریک کردن کارگران در درامدها و نظام تامین اجتماعی، توانسته اند که این سه مطالبه کارگران، یعنی ثبات شغلی، جایگاه اجتماعی و ارتقا مهارت و منزلت را تامین کنند.

محسن هاشمی تاکید کرد: ما نیاز داریم صداوسیما، وزارت ارشاد و سایر نهادهای فرهنگی از دادن شعارهای مناسبتی و یک روزه در مورد کارگران به سوی نهادینه کردن منزلت و جایگاه کارگر حرکت کنند و دستگاههای امنیتی و نظارتی نیز اتحادیه کارگری و تشکل های صنفی را در جهت تحقق مطالبات و نیازهای کارگران حمایت کنند نه آنکه آنان را تهدید تلقی کنند.

رییس شورای شهر تهران خاطر نشان ساخت: اگر ما نتوانیم انتظارات حداقلی کارگران را تامین کنیم و صدای آنان در فضای رسمی کشور شنیده نشود، طبیعی است اعتراضات کارگری، از یک حرکت مدنی به سوی بی نظمی پیش می رود و برخوردهای سلبی آن را تشدید می کند.

 رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه امیداوریم در مقطع فعلی که در آستانه انتخابات 1400 که شاید سردترین فضای انتخاباتی نیز باشد گفت:  کاندیداهای ریاست جمهوری فقط به دادن وعده ها و گفتاردرمانی نسبت به کارگران اکتفا نکنند و برنامه ای جدی و اجرایی برای بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کارگران ارائه کنند تا این قشر بزرگ از جامعه، بجای دلخوری و قهر با صندوقها، ترغیب به مشارکت و نقش آفرینی شود.

خبرنگار: پریسا هاشمی

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
کد خبر: 10164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =