۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
کد خبر: 10220
شهرداری چگونه برای بارش برف و باران در سال ۹۹ آماده شد؟

شهر: مناطق ۲۲ گانه و نواحی ۱۲۴ گانه شهرداری تهران نیمه دوم سال گذشته برای مقابله با آبگرفتگی های ناشی از بارش برف و باران تجهیزات لازم را برای هرگونه پیشامدی آماده کرده بود و تلاش شبانه روزی شهرداری باعث شد تهران برخلاف سال های گذشته در زمستان و پاییز ۹۹ هیچگونه آبگرفتگی جدی در شهر نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار شهر، سال ۱۳۹۹ شاید اولین سالی بود که تهران زمستان را بدون آبگرفتگی جدی در معابر پشت سر گذاشت. نیروهای خدمات شهری شهر تهران برای مقابله با آبگرفتگی های ناشی از برف و باران به صورت شبانه روزی آمادگی داشتند.

شهرداری تهران از ابتدای سال ۱۳۹۹ تمهیدات گسترده ای در همه موارد در موضوع بارش باران و برف در نظر گرفته است و برنامه ریزی کامل و یکپارچه در سطح شهر تهران و مناطق ۲۲ گانه با هماهنگی صورت داده است.

نزدیک ۵۳۰ کیلومتر کانال ها و مسیل ها در چند مرحله پاکسازی و لایروبی شده اند. این کانال ها به صورت مستمر هم کنترل می شوند و پیمانکاران در چند مرحله در این بخش ها نظارت و پاکسازی می کنند.

 انهار مویرگی شهر تهران نیز به صورت کامل نظارت و هر ۲۴ ساعت یک بار پاکسازی می شوند. پیمانکاران خدمات شهری موظف هستند که نهرهای سطح شهر را پاکسازی کنند.

۲۴۴ دستگاه پمپ آبکش در اختیار نواحی ۱۲۲ گانه قرار گرفت که هر ناحیه دو دستگاه پمپ آبکش دراختیار دارد و آموزش های لازم را دیده است و در صورتی که در منطقه ای تجمع آب وجود داشته باشد می توانند استفاده کنند.

نزدیک به ۳۰ هزار نفر کارگری که در بخش خدمات شهری و فضای سبز در سطح شهر تهران در روزهای عادی اقدامات مربوط به بوستان ها و رفت و روب را انجام می دادند کاملا بر بارش ها نظارت کردند.

علاوه بر این افراد، عوامل دیگری نیز مانند کارگرهای مسیل های نواحی و ...  به صورت ویژه در زمان بارش کار کردند. همه گشت ها و کنترل ها چه در ستاد و چه در بخش های دیگر کاملا آماده بودند. در خود ستاد نیز در معاونت خدمات شهری شهرداری، شهر پهنه بندی شد و  مسئولیت هایی تعیین شده و به صورت مستمر کنترل  شد.

از سوی دیگر آبگرفتگی های شهر به وسیله دوربین های کنترل ترافیک کنترل می شدند.

 ۲۹۰ دستگاه برف روبی و ماشین آلات تخصصی نمک پاش و محلول پاش و ۱۶۲ سایت برف روبی با امکانات و نیروی انسانی در ااختیار مناطق قرار گرفت.  همچنین در طول زمستان ۳۴۰ مخزن زرد رنگ در سطح شهر تهران حاوی کیسه های آماده شن و ماسه جایگزاری شده است.

۳۴۸ دستگاه موتور پمپ نیز در اختیار نواحی ۱۲۴ گانه شهرداری تهران قرار گرفته است.

به طور کلی اجرای مصوبات ابلاغی ستاد بحران و اعلام آماده باش به کلیه مناطق ۲۲گانه و حضور فعال کلیه مدیران و کارشناسان و اکیپ های عملیات لایروبی و فوریت های خدمات شهری ۱۳۷، پایش و کنترل مستمر کلیه دره ها و میزان جریان عبوری سیلاب و کنترل نقاط حادثه خیز با انجام بازدیدها و گشت های نظارتی در حین بارش، کنترل کلیه وقایع و نظارت مستمر از آخرین وضعیت موجود معابر توسط دوربین های مرکز کنترل ترافیک و همکاری خوب معاونت حمل و نقل و ترافیک و کنترل رفع نقاط آبگرفتگی نقطه ای و موردی در سطح معابر و بازرسی و کنترل سلامت و عملکرد اجزا و تجهیزات شبکه و عبور جریان سیلاب و رسوب برداری واریزه های انتقال یافته به شبکه پس از بارش و آمادگی کامل حوزه معاونت فنی و عمرانی در رفع مشکلات مسیرهای بزرگراهی و پایش و بازبینی پایه های پل های بزرگراهی در مسیر رودخانه های شهری از جمله اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در این حوزه بوده است.

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
کد خبر: 10220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =