ممیزی انرژی در ۲۲ هزار متر از ساختمانهای عمومی منطقه ۵

شهردار منطقه ۵ از انجام ممیزی انرژی در ساختمان های شهرداری این منطقه خبر داد و گفت: پس از بررسی شرایط موجود و مشخص کردن نقاط ضعف ساختمان که سبب هدررفت انرژی و افزایش تلفات می شود، راهکارهای مدیریتی و اجرایی جهت کاهش مصرف انرژی با در نظر گرفتن رفاه اجتماعی کارکنان و حاضرین در ساختمان ارائه شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۵، محمود کلهری شهردار منطقه ۵ گفت: براساس آمار و آخرین ترازنامه انرژی، ساختمانها یکی از عمده مصرفکنندگان انرژی در کشور هستند، این در حالی است که با اجرای طرح بهینهسازی، ممیزی و مدیریت مصرف انرژی میتوان تلفات و هدر رفت انرژی را از ۴۵ تا ۶۰ درصد کاهش داد.

وی افزود: ممیزی انرژی شامل یک مجموعه اقدامات نظیر: معاینه فنی دقیق ساختمان به منظور تعیین کاربری، بررسی تجهیزات موجود، چگونگی مصرف انرژی واحد، برآورد میزان هزینههای اولیه برای اجرای راهکارهای بهینهسازی و در نهایت ارائه یک برنامه پیشنهادی جهت کاهش تلفات و مصرف انرژی است.

شهردار منطقه ۵ با بیان اینکه در مجموع ۱۱ ساختمان شهرداری منطقه ۵ با وسط ۲۲۰۰۰ متر مربع ممیزی انرژی و آب با نظارت عالی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران صورت گرفت افزود: پس از معاینه فنی و برداشت دیتاهای انرژی مصرفی الکتریکی، گاز و آب مورد نیاز و همچنین بررسی وضعیت ساختمان¬ها و قبوض مصرفی، تحلیل میزان انرژی مصرفی و محاسبه تلفات انجام شد.

کلهری ادامه داد: پس از بررسی شرایط موجود و مشخص کردن نقاط ضعف ساختمان که سبب هدررفت انرژی و افزایش تلفات میشود، راهکارهای مدیریتی و اجرایی جهت کاهش مصرف انرژی با در نظر گرفتن رفاه اجتماعی کارکنان و حاضرین در ساختمان ارائه میشود.

وی با بیان اینکه به منظور مدیریت سبز و همچنین تامین بخشی از نیاز انرژی الکتریکی و آب گرم ساختمان-ها با استفاده از انرژی پاک و تجدیدپذیر خورشیدی، به تحلیل موقعیت جغرافیایی و امکان سنجی نصب پنل-های خورشیدی در پشت بام ساختمانها پرداخته می شود تاکید کرد: بدین منظور از نرمافزار تخصصی و تحلیلی Homer Energy استفاده شده است. با توجه به فناوریهای نوین و تجهیزات لازم برای دستیابی به میزان صرفهجویی انرژی حاصل از ممیزی ساختمان، هزینه اجرایی راهکارها به سه دسته کم هزینه، با هزینه متوسط و پر هزینه تقسیم شده است.

این منطقه در سال جاری در نظر دارد به منظور تداوم اجرای برنامه های مدیریت سبز ممیزی انرژی را برای سایر ساختمان های مربوط به شهرداری ادامه  و راه کارهای ارائه شده را با همکاری سایر بخشها اجرا کند.

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
کد خبر: 10262

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =