محافظت از عرصه های جنگلی شمال شرق پایتخت از آتش سوزی

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۴ تهران از اقدامات پیشگیرانه این منطقه جهت مقابله با آتش سوزی های احتمالی در عرصه های جنگلی و فضاهای سبز شهری خبر داد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۴، حمیدرضا فرخی در این باره گفت: یکی از مسایلی که مدیریت شهری با آن دست به گریبان است محافظت از عرصه های جنگلی در فصول گرم سال است که با افزایش دما، وزش بادهای گرم، خشک شدن گیاهان و علف های هرز و عوامل انسانی مهمترین عوامل آتش سوزی ها در عرصه های جنگلی به وجود می آید.

او ادامه داد: از این رو مدیریت شهری منطقه  ۴ با ایجاد  حدود ۱۳۵ هزار مترمربع کمربند حفاظتی و خطوط آتش و اقدامات فوریتی در حذف علفهای هرز و عملیات خشکه زنی با علف تراش در متراژ حدود ۷۷۵ مترمربع در سطح عرصه های جنگلکاری در این امر مهم کوشا بوده است.

فرخی افزود: تأمین تجهیزات از جمله کپسول آتش نشانی حدود ۲۶۰ عدد و علف تراش حدود ۱۴۰ عدد در سطح عرصه های جنگلکاری، تأمین گشت موتور سوار به طور مستمر، کنترل و نظارت مستمر قطعات  فضای سبز بوستانها و اراضی جنگلکاری حاشیه و حریم، مناسب سازی  بستر معبر های داخلی قطعات و اراضی سبز و تسطیح آن ها به منظور تردد خودروهای اطفاء در حریق های احتمالی از اقدامات دیگر این معاونت در این خصوص است.

معاونت خدمات شهری منطقه ۴ در ادامه با اشاره به جزییات این عملیات گفت: حفاظت از تاسیسات آبرسانی و سیستم برق و تجهیزات وابسته، تکمیل ظرفیت مخازن آب تعبیه شده و آماده نگهداشتن تانکر آب جهت استفاده در حریق احتمالی و آموزش تمامی نیروهای پیمانکاری و اجرایی بمنظور آشنایی با اقدامات اولیه در مقابله به موقع و مؤثر با آتش سوزی از اقدامات صورت گرفته در این عملیات است.

فرخی در پایان گفت: آتش سوزی در مراتع و جنگل ها تراژدی است که همه ساله تکرار می شود، با اینکه بخش قابل توجهی از آن به ویژه در مواردی که عامل انسانی در آن دخیل است، قابلیت پیش بینی و پیشگیری دارد، اما آگاهی دادن به مردم از روش های مختلف در روزهای تابستان که سفرهای مردم به عرصه های طبیعی کشور اوج می گیرد، ضرورتی اجتناب ناپذیر است که شهرداری منطقه چهار در این امر مهم کوشا و پویا در حال انجام وظیفه است.

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
کد خبر: 10265

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =