نیاز مبرم پایتخت به تامین تجهیزات امداد و نجات سنگین

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر توانمندسازی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران و تامین تجهیزات سنگین و نیمه سنگین برای انجام واکنش اضطراری در زمان بحران تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی در دیدار با رئیس سازمان آتش نشانی با بیان اینکه دو سازمان آتش نشانی و مدیریت بحران تهران با یکدیگر همسو و هماهنگ هستند، تصریح کرد: سازمان آتش نشانی به صورت روزمره درگیر عملیات مختلفی است و ابتکار و نوآوری مجموعه کارکنان آن قابل تقدیر است.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران خاطرنشان کرد: راه اندازی و بهره برداری از سامانه هشدار سریع زلزله در سازمان آتش نشانی رخداد بسیار خوبی بود که تحقق یافت. در کشورهای دیگر از سال ها قبل این کار انجام شده است و البته بتدریج این سامانه ارتقاء خواهد یافت.

کرمی محمدی با اشاره به برنامه تشکیل دو تیم بین‌المللی جستجو و نجات شهری (اینساراگ) در تهران افزود: این دو تیم متشکل از نیروهای سازمان آتش نشانی و هلال احمر و سازمان مدیریت بحران تهران است و تکمیل دوره های آموزشی آن نیازمند خرید تجهیزات ویژه و تامین بودجه و همکاری های بین المللی است. البته باید حداقل 22 تیم اینساراگ تشکیل شود که این دو تیم می توانند نسبت به آموزش و تشکیل سایر تیم ها اقدام نمایند.

مهدی داوری رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این سازمان، توضیحاتی در خصوص تجهیزات مورد نیاز و عملکرد سازمان آتش نشانی تهران ارائه داد.

 داوری عنوان کرد: در تهران 130 ایستگاه آتش نشانی وجود دارد که برای شرایط عادی مناسب است اما در مواقع بحران و بروز سوانح باید این تیم ها به 400 تیم افزایش یابد. البته اگر بتوانیم 1300 تیم تشکیل دهیم شرایط مطلوبی خواهیم داشت که پیگیر این موضوع هستیم .

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه شهر تهران نسبت به 50 سال گذشته تغییر کرده افزود: در بحران هایی مثل زلزله آواربرداری سبک معنا و مفهومی ندارد. زیرا با وجود ستون های سیمانی و سقف های سنگین جمع آوری هر آوار ساعت ها زمان می برد و باید از دستگاه های سنگین استفاده شود.  

داوری افزود: برداشت نادرستی از وظایف شهرداری تهران در حوادث و سوانح وجود دارد در حالیکه همه اقدامات بر عهده شهرداری نیست و تمام سازمان ها و ارگان ها باید وظایف خود را انجام دهند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تاکید بر لزوم آموزش و تشکیل تیم های شناسایی مواد خطرناک در تهران افزود: اهمیت این موضوع کمتر از عملیات سازمان آتش نشانی و ایمنی ساختمان ها در برابر آتش سوزی نیست و لازم است که پیگیری و اقدامات لازم در این حوزه انجام شود.

او در ادامه با اشاره به عملکرد دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق عنوان کرد: دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق همیشه در زمان وقوع حوادث و سوانح اولین نیروهای حاضر در صحنه حادثه هستند و اطلاعات بسیار خوبی نسبت به منطقه دارند. همچنین ارتباطی نزدیک با نیروهای آتش نشانی دارند. از این رو باید در کمیته ایمنی مناطق عضو شوند تا اقدامات مربوط به ایمنی ساختمان ها در حوزه پیشگیری از آتش سوزی را پیگیری نمایند.

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
کد خبر: 10446

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =