بارگذاری بیشتر از ظرفیت زیستی تهران، تبعات زلزله را افزایش می‌دهد

شهر: محیط‌زیست تهران، آبستن معضلات محیط‌زیستی بسیاری است که در صورت وقوع زلزله تبعات آن چند برابر می‌شود، با این حال مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران معتقد است بزرگترین بحران محیط زیستی تهران در شرایط زلزله می تواند خسارت های ناشی از بارگذاری بیش از ظرفیت زیستی در این کلانشهر باشد.

شینا انصاری، درباره این موضوع به شهر گفت: اگرچه تهران در شرایط فعلی معضلات محیط‌زیستی بسیاری دارد اما بزرگترین بحران محیط زیستی تهران در شرایط زلزله می تواند خسارت های ناشی از بارگذاری بیش از ظرفیت زیستی این کلانشهر باشد. در واقع یکی از مشکلات اصلی تهران که بسیاری از مشکلات محیط زیستی فعلی خروجی این معضل هستند، این است که بارگذاری بیش از اندازه جمعیت، صنعت و خدمات را در وسعت کمی مانند تهران مستقر شده است و این بارگذاری مدام بیشتر هم می شود. این انباشت خدمات، جمعیت و صنعت علت  اصلی تمام مشکلات محیط زیستی است بنابراین اگر زلزله ای در این شرایط رخ دهد هم خدمات رسانی را مشکل می کند و هم حوادث و مخاطرات بعد از زلزله، مثل آتش سوزی را افزایش می دهد.

او افزود: از طرفی مناطقی در تهران وجود دارد که بالقوه پرخطر هستند مانند انبارهای مواد شیمیایی، زون های صنعتی و مخازن سوخت که ریسک بالایی برای زلزله داشته و تاثیرات مخربی در زمان زلزله دارند. اکنون در تهران هم آلودگی منابع آب وجود دارد هم صدا و هم خاک و باید توجه کرد که وقتی مشکلی مثل زلزله رخ دهد این معضلات محیط‌زیستی هم به دلیل بارگذاری‌های بیش از حد تشدید می شود.

انصاری بیان کرد: در نظرسنجی‌هایی که از مردم انجام می‌شود، معمولا مهمترین مشکل محیط زیستی تهران از نگاه آنها یا آلودگی هواست یا معضل ترافیک اما در واقع این دو معضل که از نگاه شهروندان اصلی‌ترین مشکلات محیط‌زیستی تهران است، خودشان معلول هستند و علت اصلی ایجاد آن بارگذاری بیش از ظرفیت محیط زیست و اکولوژیکی در تهران است. بنابراین باید به سمتی حرکت کرد که این روند بارگذاری، مهاجرت و حاشیه نشینی کم شود. در تهران ۱۵ میلیون جمعیت شناور وجود دارد که باید به سمت کاهش این میزان رفت تا در صورت وقوع مخاطراتی مانند زلزله، هم ریسک تخریب کم شود و هم خدمت‌رسانی روند منطقی‌تری را دنبال کند.

خبرنگار: ریحانه جاویدی

۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
کد خبر: 1112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =