مرمت ۱۲ بنای واجد ارزش میراثی در خیابان ولی عصر(عج) آغاز شد

شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: در راستای ثبت جهانی خیابان ولی عصر(عج) ۱۲ بنای قدیمی واجد ارزش میراثی در حد فاصل چهارراه معز السلطان تا سرگرد بشیری، شناسایی و فاز اول مرمت آنها آغاز شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، نصراله آبادیان در بازدید میدانی روز گذشته که از چهارراه ولی عصر (عج) تا میدان راه آهن به منظور بررسی وضعیت پروژه  احیای جداره ها و مرمت ابنیه، ساختمان ها و خانه های واجد ارزش تاریخی انجام شد؛ از شناسایی و آغاز مرمت ۱۲ بنای تاریخی توسط اداره زیبا سازی این منطقه خبر داد.

آبادیان افزود: در برنامه ثبت جهانی خیابان ولی عصر (عج) بازطراحی و اجرای پروژه های ترافیکی و عمرانی در برخی معابر منتهی به این خیابان نیز انجام خواهد شد.

او با اشاره به این که پروژه مذکور بر اساس طرح ابلاغی دفتر ثبت جهانی خیابان ولی عصر (عج) مستقر در "خانه موزه مینایی" در حال انجام است؛ ادامه داد: در این محدوده ۱۲ بنای بسیار ارزشمند با قدمت مربوط به دوران پهلوی دارای تزئینات آجری و معماری زیبا از جمله خانه مافی، ملک آذر پیرا، ملک نبش خیابان بشیری، آموزشگاه سهرابی و ... شناسایی شده و در این مرحله حذف زوائد و برداشتن کامپوزیت های روی بنا انجام شده که با این اقدام آجر کاری ها و گلدسته بنا نمایان شد.

شهردار منطقه ۱۱ با بیان این که توجه به خط آسمان برای این ۱۲ پلاک مد نظر قرار گرفته است؛ بیان کرد: بعد از حذف زوائد، عملیات تخلیه بند کشی های قدیمی، دانه گذاری ها، برگرداندن نما به حالت قبلی، نصب تابلو بر اساس طرح مصوب و پیرایش محدوده در مدت زمان ۳ ماه انجام خواهد شد.

به گفته شهردار منطقه ۱۱  احیای هویت تاریخی خیابان ولی عصر (عج) در راستای مفاد ۴۱ و ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران در حال انجام است که نقش تأثیر گذاری در احیای بافت تاریخی شهر تهران و باز آفرینی فضاهای شهری دارد.

آبادیان همچنین یاد آور شد: در این پروژه شهرداری منطقه ۱۱ با هدف احیای مجموعه شهری به جای احیای تک دانه مداخله کرده است که محرک توسعه محله ای خواهد بود و می تواند ارتقای کالبدی و محیطی در بخشی از حصار ناصری را که یکی از عناصر هویتی شهر تهران است؛ ایجاد کند.

۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 11533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =