اکیپ ویژه پایش سلامت درختان در مرکز شهر تهران فعال شد

شهردار منطقه ۱۱ تهران با توجه به افزایش دمای هوا از اختصاص اکیپ ویژه پایش سلامت درختان به ویژه «آفت سفید بالک» از سوی کارشناسان مرکز تام معاونت خدمالت شهری و محیط زیست برای فصل تابستان خبر داد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، نصراله آبادیان در این باره گفت: با توجه به افزایش دمای هوا و احتمال فعالیت آفت سفید بالک توت یک اکیپ جداگانه از کارشناسان مرکز تام برای پایش دقیق سفیدبالک در نظر گرفته شده است.

آبادیان افزود: کارشناسان فضای سبز این منطقه علاوه بر پایش حشره کامل سفیدبالک با استفاده از لوپ های ذره بینی، برگ های مشکوک را به دقت بررسی تا از وجود تخم و پوره سفیدبالک اطمینان حاصل یابند. با این وجود نمونه هایی که نیاز به بررسی دقیق تر داشته باشند به آزمایشگاه منتقل و توسط کارشناس گیاهپزشکی با استفاده از بینوکولار به دقت بررسی می شوند.

شهردار منطقه ۱۱ ادامه داد: با نصب کارتهای زرد در خیابان های تحت پایلوت، مانیتورینگ حشرات کامل سفیدبالک و دشمنان طبیعی در سطح منطقه انجام می شود که تا کنون آثاری از تخم و پوره سفیدبالک مشاهده نشد و تنها به صورت پراکنده و در تعداد کمی از درختان توت یک الی دو حشره کامل مشاهده شده که با توجه به اینکه این تعداد مشکل ساز نخواهند بود با این وجود برای این درختان برنامه آبشویی با دقت بالا در نظر گرفته شده است.

به گفته آبادیان در خرداد ماه سال گذشته به طور میانگین ۱/۰ حشره کامل توسط کارت های زرد شکار شده بود؛ در صورتی که امسال خوشبختانه تاکنون هیچ گونه شکاری از سفیدبالک روی کارت های زرد مشاهده نشده است.

او همچنین بیان کرد: در نتیجه مانیتورینگ شاهد فعالیت چشمگیر کفشدوزک ها، زنبورهای پارازیتوئید، مگس سیرفید، بالتوری سبز، مگس سنوزیا، سن اکتاگلا و سن ژئوکوریس هستیم که وجود این دشمنان طبیعی آفت ها از این جهت حائز اهمیت است که باعث استفاده کمتر از سموم شیمیایی شده و کمک بزرگی به سلامت محیط زیست شده است.

۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
کد خبر: 11865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =