تهیه تجهیزات مناسب برای کاهش خطرپذیری تهران در دوره پنجم مدیریت شهری

شهردار تهران با اشاره به نقش تاب آوری در مدیریت بحران ها گفت: در دوره فعلی مدیریت شهری تجهیزات مناسبی برای کاهش خطرپذیری تهران تهیه شده است.

به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم رونمایی و بهره برداری از آخرین دستاوردهای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران که امروز یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ به مناسبت شانزدهمین سالگرد تأسیس این سازمان برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام باقر (ع) و اشاره به شانزدهمین سالگرد سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران گفت:  باید از کسانی که در شکل گیری و بسط این سازمان تلاش کردند تشکر کرد. امروز وضعیت این سازمان نسبت به گذشته متفاوت است . هرچند میزان تاب آوری در شرایط بحران بالا نیست و خطر پذیر هستیم.

او افزود: پیشگیری و کاهش خطر پذیری، آموزش و فرهنگ سازی اقداماتی است که باید انجام دهیم و برای تداوم آن نیازمند مانیتورینگ این عملیات هستیم. 

حناچی با بیان اینکه اگر به کتیبه های بیستون دقت کنید می بینید که داریوش به نجات کشور از خشکسالی و دروغ اشاره می کند، ادامه داد: این نکته معلوم می کند که خشکسالی از گذشته از موضوعات کلیدی این کشور بوده است.

شهردار تهران اضافه کرد: شرایط تاب آوری موضوع مهمی است و نه‌تنها در ایران بلکه در تمام جهان به عنوان یک موضوع کلیدی مطرح است.

او گفت: با یک بارش و خشکسالی شدید مشکلاتی ایجاد می شود و با تغییرات آب و هوایی شاید وقوع بحران ها بیشتر شود.

او با بیان اینکه آشتی با طبیعت می تواند در این زمینه راهگشا باشد، افزود: اینکه می شنویم در برنامه های برخی از مدیران انتقال آب دریا به مناطق مرکزی وجود دارد نشان می دهد که ما به جای اصلاح روند، همچنان به فکر استفاده بیشتر منابع موجود هستیم. در واقع با این وضعیت به جایی نمی رسیم و باید یاد بگیریم با طبیعت چگونه برخورد کنیم. 

حناچی عنوان کرد: بررسی نقشه پهنه خطر پذیری زلزله ایران نشان می دهد بم یک نقطه خارج یا نزدیک مرز است اما دیدیم که بم چگونه تحت تاثیر قرار گرفت. 

او یادآور شد: در این دوره تجهیزات مناسبی برای کاهش خطرپذیری شهر تهیه شد. به عنوان مثال تعداد شیر هیدرانت از دوهزار شیر به هشت هزار مورد رسید. همچنین ۸۰۰ میلیارد تومان تجهیزات برای شهرداری و آتش نشانی خریداری کردیم که تاثیرات آن در آتش سوزی پالایشگاه خود را نشان داد.

او گفت: با همکاری بحث و آموزش باید تسری این موضوع را به سایر کلانشهرها ادامه می دهیم. 

شهردار تهران عنوان کرد: در آتش سوزی های گسترده یک سال اخیر و در آتش سوزی پالایشگاه تهران در خارج از شهر، همکاران ما تاثیر گذار بودند. همچنین آتش سوزی بازار تهران باعث شد خرید تجهیزات و آموزش جدی گرفته شود و برنامه ای برای کنترل آتش در بناهای تاریخی تهیه شود.  

او توضیح داد: اقدامات خوبی مانند توسعه پدهای هلی کوپتر همکاری با اورژانس تهران انجام شده و تا الان ۷۰ پد مکان یابی شده و ۴۰ مورد آن نیز اجرایی شده است.

حناچی اضافه کرد: نقش آموزش در مدارس تاثیر بسزایی در حوزه مدیریت بحران دارد و نهادینه کردن آموزش در مدارس در خصوص مقابله با بحران آمادگی را جایگزین ترس می کند. 

شهردار تهران یادآور شد: هنوز به هماهنگی و مانور و آموزش بیشتر نیاز داریم و باید به صورت دایمی این مسایل را تعقیب کنیم.

به گفته او در شرایط بحران بخش اطلاع رسانی و پیش بینی اطلاعات بسیار مهم است. کما اینکه در زلزله تبریز نحوه بد اطلاع رسانی مشکلات زیادی ایجاد کرد و باید با اطلاع رسانی بحران را مدیریت و کنترل کرد.

۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
کد خبر: 11913

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =