اهداف طرح شناسایی، پایش و تدوین اطلس زیست محیطی شهر تهران

هفتمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای ایران با حضور نمایندگان کلانشهرهای کشور به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، شینا انصاری هدف از برگزاری نشست های کمیته تخصصی محیط زیست، طرح مسائل و مشکلات مبتلابه کلانشهرها، تبادل تجربیات و اشتراک ایده ها و اقدامات در حوزه محیط زیست دانست تا بتواند به خروجی های مثبت و موثر و راهکارهای اجرایی بیانجامد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به موضوع اطلس محیط زیست مناطق 22 گانه شهر تهران بعنوان اولین محور این نشست، گفت: شناسایی منابع آلاینده محیط زیستی و ایجاد بانک اطلاعاتی مناسب برای بهبود فرآیند حفظ و کنترل محیط زیست از مهم‌ترین کارکردهای اطلس  محیط زیست است که از سال ١٣٩۵ کار اجرایی آن در شهرداری تهران و اداره کل محیط زیست آغاز شد.

او افزود: سرعت بخشیدن و کارآمد نمودن سیستم‌های نظارتی محیط زیستی شهر تهران، تببین مسائل محیط زیستی برای مدیران شهری با هدف ایجاد بستری مناسب برای تصمیم‌گیری بهتر، ارائه راهکارهای مدیریتی کاهش پیامدهای محیط زیستی و ارتقا آگاهی‌های عمومی در رابطه با مسائل محیط زیستی از جمله اهداف طرح شناسایی، پایش و تدوین اطلس زیست محیطی شهر تهران است.

انصاری اظهار کرد: در اطلس جامع محیط زیست شهر تهران منابع آلاینده آب، خاک، هوا، صدا و آلودگی نوری و حتی نوسانات اقلیمی مورد بررسی قرار گرفته، اینکه فرضا کدام مناطق و پهنه ها آلودگی بالاتری دارد. به عنوان مثال در این پروژه 2119 منبع آلاینده آب و خاک شناسایی و پایش شده. همچنین 1872 مورد منابع آلایندگی صوتی از جمله تعمیرگاه‌ها، کارخانه‌ها، مراکز تجاری و... مشخص و زون‌بندی شده است.

او با اشاره به بارگذاری اطلس در رصدخانه شهری تهران که در هفته محیط زیست سال جاری با حضور شهردار تهران، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس و دیگر مدیران شهری انجام شد، گفت: از سال 98 سیستم پایش هوشمند و یکپارچه چند پارامتری محیط زیست به‌عنوان یکی از اولویت‌های اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار و همچنین یکی از پروژه‌های سطح الف برنامه تهران هوشمند در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت که در فاز اول، با همکاری رصدخانه شهر تهران، اطلاعات اطلس یکپارچه محیط زیست شهر تهران با بارگذاری نقشه‌های تحلیلی و جامع بر روی پلتفرم رصدخانه شهرداری تهران در قالب سامانه هوشمند محیط زیست شهر تهران انجام شد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با تاکید بر اینکه سیستم‌های تصمیم‌گیری و تصمیم سازی داده محور بر خط و چند پارامتری از مهمترین ابزارهای کلیدی در مدیریت شهری محسوب می‌شود، بیان کرد: در شهر تهران با حجم قابل توجه بارگذاری و فعل و انفعالات شهری، مدیریت و پایش محیط زیست بیش از پیش نیازمند سامانه‌های هوشمند مبتنی بر داده است. در واقع داده‌ها باید به نحوی مدیریت و بهره‌برداری شود که تولید اطلاعات را در پی داشته و تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را برای مدیران فراهم نماید.

او خاطرنشان ساخت: البته موضوع مذکور در ابتدای راه است و اطلاعات موجود نیاز به صحت سنجی و تدقیق دارند. به همین دلیل پروژه اطلس و یا پایش منابع بعنوان پروژه ای مستمر در شهرداری تهران تعریف شده است تا از طریق آن بتوان به داده هایی متقن و مستند از منظر وضعیت منابع محیط زیستی دست پیدا نمود و از خروجی پروژه در تصمیم سازی، تصمیم گیری، در طرح های شهری مانند بازبینی طرح جامع تهران و یا طرح‌های موضعی و موضوعی تهران بنحو مطلوبی استفاده کرد.

انصاری با اشاره به اجرای برنامه های محیط زیستی در راستای حفاظت از تالاب های شهری بعنوان محور دوم هفتمین نشست محیط زیست کلانشهرها، گفت: توجه به موضوع حقابه تالاب ها با توجه به شرایط سختی که از جهت کمبود آب در کشور با آن مواجهیم، حفظ تنوع زیستی و ذخایر اکولوژیک آن ها، چگونگی جلب همکاری های فنی و علمی بین المللی و تبادل دانش و تجربه، مدیریت مشارکتی و بهره گیری از دانش سنتی برای حفاظت کارامد، خردمندانه و پایدار از تالاب های شهری(طبیعی و مصنوعی و انسان ساخت) از مهمترین وجوه و اهمیت این موضوع است اقداماتی که می توان برای حفاظت کارآمد و خردمندانه تالاب های طبیعی و مصنوعی و انسان ساخت در کلانشهرها انجام داد.

۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
کد خبر: 11945

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =