با اجرای طرح ترافیک مسافران مترو افزایش یافت؟

بعد از اجرای طرح ترافیک استاندار تهران اعلام کرد که انتظارات برآورده نشده و گزارشی به وزارت کشور ارسال شده است اما مدیران شهری می گویند با اجرای طرح میزان مسافران افزایش نیافته است.

به گزارش شهر، بعد از شیوع کرونا در تهران، اجرای طرح ترافیک از اواخر اسفند در پایتخت لغو شد. مدیران شهری تصمیم گرفتند طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را در مترو  اجرا کردند، اما این کار به درستی اجرا نشد، چرا که میزان مسافران مترو افزایش یافت و عملاً در ساعات پیک، اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی شدنی نبود. 

طرحی که در شلوغی ها ۱۰ درصد جواب می داد

برخی از مسئولین شهری معتقد بودند که این طرح در شلوغی مترو فقط ۱۰ درصد جواب می‌دهد، اما در ساعاتی که پیک نیست، اجرای این طرح امکان‌پذیر است. زیرساخت‌های موجود در مترو امکان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با مسافران بالای ۵۰۰ هزار نفر را ندارد، به همین دلیل در ساعات پیک عملاً انجام این کار صورت نگرفت. البته برخی از مسئولان شهری هم معتقد بودند ضمانت اجرایی هم برای این کار وجود ندارد و در حد توصیه است. 

مشکل نبود زیر ساخت و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی

کمبود اتوبوس و مترو یکی از معضلات کلیدی کلان‌شهر تهران است و در چند سال گذشته دولت در این زمینه کوتاهی‌هایی انجام داده است. تعدادی از مدیران شهری اعلام کردند اگر زیرساخت‌های لازم برای حمل و نقل عمومی فراهم و کمبود اتوبوس و مترو برطرف شود، می‌توان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را در تهران اجرایی کرد. 

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران هم می‌گوید: اجرای طرح فاصله‌گذاری، ضمانت اجرایی ندارد، فقط در حد توصیه است. تعداد واگن‌ها و اتوبوس‌ها کم است و با اجرای فاصله‌گذاری ظرفیت ۵۰ درصد کاهش کاهش می‌یابد. 

او  تأکید کرد: دولت در زمینه تأمین واگن و اتوبوس کوتاهی کرده است. 

بعد از لغو طرح ترافیک، ترافیک در محدوده مرکزی شهر بیداد کرد و باعث بروز مشکلات فراوانی برای شهروندان شد. مدیران شهری بسته جدیدی برای اجرای طرح ترافیک پیشنهاد دادند تا جلوی سفرهای غیرضروری به مرکز شهر گرفته شود. این بسته پیشنهادی در شورای ترافیک تهران تصویب شد و دستگاه‌های دولتی از جمله استانداری و ستاد ملی مقابله با کرونا هم به اجرای آن چراغ سبز نشان دادند.

تدبیر مدیریت شهری برای جلوگیری از افزایش ترافیک محدوده مرکزی

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدمناف هاشمی معاون حمل و  نقل ترافیک شهرداری تهران معتقد بود با لغو طرح ترافیک، بار ترافیکی در محدوده مرکزی تهران افزایش پیدا کرده است، به طوری که ترافیک از ۴۲ درصد به ۱۶۷ درصد رسیده است و ما معتقدیم همین مسئله باعث شیوع کرونادر مرکز شهر می‌شود. بعد از چراغ سبز دولت به اجرای طرح ترافیک و وعده‌هایی که دولت برای انجام بخشی از تعهدات خود در تأمین اتوبوسرانی داده بود، طرح ترافیک در ۱۷ خرداد در تهران اجرایی شد. چند روزی از اجرای طرح ترافیک گذشت و استانداری تهران اعلام کرد که فاصله گذاری در مترو رعایت نمی شود و همچنین شهروندان از ماسک هم به درستی استفاده نمی کنند.

تنها ۳۰ درصد شهروندان در مترو و اتوبوس از ماسک استفاده می کنند

بندپی استاندار تهران با اشاره به وضعیت کرونا اظهار کرد: با همه تلاش های صورت گرفته جهت مقابله با بیماری کرونا، متاسفانه زمان روشنی برای اعلام پایان این بیماری وجود ندارد. 

او  ادامه داد: بازگشایی های صورت گرفته، نیاز کشور بود و با ساده انگاری برخی شهروندان در زمینه برخورد با کرونا مشکلاتی به وجود می آید، همچنانکه طبق آمار تنها ۳۰ درصد شهروندان در مترو و اتوبوس از ماسک استفاده می کنند.

انتظارات استانداری برآورده نشده است/گزارش به وزارت کشور

بندپی همچنین در مصاحبه ای اعلام کرد که  انتظارات استانداری در خصوص توافق‌های انجام‌شده مبنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس برآورده نشده است.

استاندار تهران  در خصوص  تداوم اجرای طرح ترافیک یا محدودیت آن، گفت: استانداری گزارش خود را در این خصوص به وزارت کشور داده، چرا که انتظاراتش براساس آنچه که توافق شده بود برآورده نشد، از جمله اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس و استفاده از ماسک؛ به هر حال تصمیم‌گیری در این خصوص با استانداری نیست و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم می‌گیرد. 

وضعیت شکننده در پایتخت/ رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی

البته ستاد مقابله با کرونا شهر تهران می گویند وضعیت در پایتخت شکننده است. زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با انتقاد از رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی در این کلانشهر، تعداد مراجعه‌کنندگان مشکوک به کرونا به مراکز درمانی را قابل توجه دانست و گفت: وضعیت تهران در کنترل کرونا شکننده است. 

او ادامه داد: با توجه به بازگشایی‌های متعدد و مکرر در روزهای اخیر، شهروندان باید توجه ویژه‌تری نسبت به موضوع کرونا داشته باشند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران هشدار داد: متأسفانه در روزهای اخیر به شکل فزاینده‌ای در سطح شهر در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اختلال ایجاد شده است.

 زالی افزود: مجددا تأکید ما در به ویژه به گروه‌های پرمخاطره عدم حضور غیر ضروری تر سطح شهر است و در مواردی هم که افراد برای مسائل معیشتی در سطح شهر حضور می یابند با رعایت حداقل های موارد بهداشتی می توانند سلامت خود و مراجعان را تضمین کنند.

مسئولین بارها اعلام کردند که پروتکل‌های بهداشتی در تهران به درستی اجرا نمی‌شود و همچنین فاصله‌گذاری هم رعایت نمی‌شود. برخی هم معتقدند که مترو یکی از محل‌های شیوع کروناست و با لغو طرح ترافیک میزان مسافر آنها افزایش یافته و احتمال شیوع کرونا بالاتر رفته است اما مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران نظر دیگری دارد. 

آمار مسافران مترو کاهش یافت

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو ، گفت:‌بعد از اینکه تمامی اماکن بازگشایی و عادی‌سازی صورت گرفت، ما فقط یک روز آمارمان بالا بود ولی بعد از آن آمار مسافران‌مان کمتر شد. 

او به اجرای طرح ترافیک از ۱۷ خرداد اشاره کرد و گفت: میزان مسافران ما فرقی نکرده است و اجرای طرح ترافیک تأثیری روی مسافران ما نداشته است. 

مدیر شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در پاسخ به این پرسش که برخی از مسئولان گله‌مند عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو  هستند، گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی باید توسط شهروندان رعایت شود. وقتی که مردم می‌بینند کسی ایستاده نباید به او نزدیک شوند. در ساعات غیرپیک، فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت می‌شود، اما در ساعات پیک مراجعات بیشتر است. 

نوبخت اضافه کرد: ‌ما ظرفیت‌مان را تا جایی که در توان داشتیم افزایش داده‌ایم. 

۹۵ درصد مسافران مترو از ماسک استفاده می کنند

او در پاسخ به این پرسش که برخی مسئولان می‌گویند ماسک در مترو به درستی استفاده نمی‌شود، گفت: در تمامی ایستگاه‌ها ماسک توزیع می‌شود و ۹۵ درصد مردم رعایت می‌کنند. می‌توانید بیایید و این موضوع را در مرکز مانیتورینگ ما ببینید. 

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با تأکید بر این موضوع که همه هواسازها کار می‌کنند، گفت:‌کولرهای قطار هم روشن است و ما با تمام ظرفیت خدمت‌رسانی می‌کنیم. 

نوبخت با بیان اینکه امسال قطاری به مترو اضافه نشده است، گفت: ما با شرایطی که داریم با حداکثر ظرفیت کار می‌کنیم. وقتی تقاضای سفر ایجاد می‌شود، مسافر به سمت ما می‌آید و در ساعات پیک شلوغی در مترو داریم. 

براساس این گزارش، استاندار تهران گله‌مند عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو شده بود. این در حالی است که مدیران شهری می‌گویند در ساعات غیرپیک  مشکلی وجود ندارد و در ساعات پیک، مسافران زیاد است و با اجرای طرح ترافیک هم مسافران افزایش پیدا نکرده‌اند، اما شهروندان می‌گویند میزان مسافران در مترو زیاد شده و بسیاری از آنها هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
کد خبر: 1269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =