۴۲ درصد مردم از محل سکونت شان راضی نیستند

طبق آخرین نظرسنجی انجام گرفته توسط ایسپا حدود ۴۲.۵ درصد مردم شهرها در کشور خواستار مهاجرت به شهرهای دیگر یا روستاها هستند یا به نوعی از محل سکونت‌شان راضی نیستند.

به گزارش شهر، حامد مظاهریان معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، درباره موضوع اداره شهرها اظهار داشت: با توجه به سابقه حضور در دولت و تجربه‌ای که اکنون در شهرداری دارم براین باورم که دولت فاقد نظریه روشن درباره اداره شهرها است. در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کلانشهرها این است که دولت تکلیف خودش را با نحوه اداره شهرها شفاف نمی‌کند در حالی‌که از یک سو خواهان واگذاری مسوولیت های خود است اما حاضر به تفویض اختیارات و امکانات نیست.

او افزود: نقش دولت در شهرها در دولت های مدرن جهان طی صد سال گذشته متناسب با فرآیند تحولات شکل گرفته است اما در ایران علیرغم تحولات صورت گرفته نقش دولت متناسب با نحوه ادره شهرها نیست.

معاون شهردار تهران ادامه داد: تهران کلانشهری است که بیش از ۸.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و ۵۲ درصد مالیات کشور در تهران پرداخت می‌شود همچنین تهران پایتخت سیاسی است ولی در نحوه اداره این کلانشهر، مدیریت شهری اختیارات لازم را ندارد.

مظاهریان بیان کرد: ‌دولت نخواسته یا نتوانسته طی دهه‌ اخیر در بحث مدیریت یکپارچه شهری وفادار باشد و اختیاراتش را در  اداره شهرها به شهرداری‌ها واگذار کند که این مسأله آسیب بزرگی محسوب می‌شود.

او گفت: در یک شهر که لازم است تصمیم‌های سریع در آن اتخاذ شود همه اختیارات شهرداری‌ها تابع تصمیمی‌گیری سطوحی در دولت است و چون دولت به وظایف خود در قبال تعهداتش دربرابر شهرهاعمل نمی‌کند شهرها اکنون با چالش‌های فراوانی روبرو هستند.

معاون شهردار تهران بیان کرد: طبق قانون، دولت باید در خرید اتوبوس‌های شهری ۸۲.۵ درصد هزینه را بپردازد در حالی که دولت طی ۷ سال گذشته به وظیفه خود در این راستا عمل نکرده و این مسأله سبب نارضایتی مردم شده است.

مظاهریان با اشاره به اینکه کمبود اتوبوس‌های شهری به نوعی تشدید استفاده از خودروی‌های شخصی است که خود سبب روان نبودن ترافیک و آلودگی هوا می‌شود، گفت:‌ طبق آخرین نظرسنجی انجام گرفته توسط ایسپا حدود ۴۲.۵ درصد مردم شهرها در کشور خواستار مهاجرت به شهرهای دیگر یا روستاها هستند یا به نوعی از محل سکونت‌شان راضی نیستند.

او بیان کرد:‌ اکنون زمان آن رسیده که دولت پایش را از اداره شهرها بیرون بکشد و اختیارات شهر را به مردم ساکن در شهر واگذار کند که خوشبختانه ساختارهای خوبی مانند شورای شهر، شورایاری و قوانین مربوطه به آن.ها داریم که سبب می‌شود تا شهروندان بتوانند متولی امور خودشان در شهرها باشند.

معاون شهردار تهران تأکید کرد:‌مردم اختیارات سیاسی یا امنیتی در شهرها نمی‌خواهند بلکه خواستار آن  هستند تا در مسائل خرد مربوط به خودشان تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش شهر و به نقل از فارس، مظاهریان در ادامه با بیان مثالی افزود: اینکه خرید بلیت بازی در برج میلاد و تغییرقیمت آن بروکراسی پیچیده دارد از مسائلی است که دولت در تصمیمات کلان و خرد جسارت لازم را نداشته و اختیارات را به مدیریت شهری واگذار نکرده است.

وی تاکیدکرد:‌ واگذاری اختیارات به شوراهای شهر و شهرداری‌ها سبب می‌شود تا مدیریت‌ شهری با مشارکت مردم اقدامات مناسبی داشته و با به کارگیری خلاقیت، کیفیت زندگی در شهرها ارتقاء یابد.

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 1365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =