رونمایی از بخش نخست «استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور»

بخش اول استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور با عنوان «الزامات ایمنی در مراحل طراحی ایستگاه ها تونل‌‎ها و بهره‌برداری از آن‌ها» درجلسه کمیسیون تدوین استاندارد با حضور نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه رونمایی شد.

به گزارش شهر به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه؛ جلسه کمیسیون تدوین استاندارد ملی ایمنی در سیستم های حمل و نقل درون شهری کشور به صورت حضوری و ویدیو کنفرانس با حضور علی عبدالله‌پور مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، رئیس کمیسیون تدوین استاندارد ملی ایمنی و آزیتا خضرایی مدیرکل دفتر تدوین استانداردهای ملی و نمایندگان سایر قطار شهری های کشور برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مدیر ایمنی و مهندسی عملیات شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه استاندارد ملی ایمنی در ۷ بخش در حال تدوین شدن است گفت: تاکنون حدود ۷۳۸۰ نفر ساعت روی این استاندارد فعالیت شده است.

عباس نظری افزود: امروز از بخش اول با عنوان «الزامات ایمنی در مراحل طراحی ایستگاه ها تونل ها و بهره برداری از آن ها» رو نمایی می شود و بخش دوم الزمات ایمن با عنوان «ایمنی تجهیزات ثابت و متحرک ناوگان (ناوگان وراهبری)»و بخش چهارم الزامات ایمنی در امور خدمات مسافری نیز کار خود را آغاز می کنند.

دبیر کمیسیون تدوین استاندار ملی از انجام شدن ۸۵ درصد کارهای بخش هفتم با عنوان «الزامات مربوط به میزان صدا و ارتعاشات مجاز در خطوط ریلی» نیز خبر داد و افزود: بخش سوم استاندارد ملی ایمنی با عنوان «الزامات تجهیزات ایمنی، امدادرسانی، سامانه‌ها و تجهیزات پیشگیری و مقابله با حریق و دود» در سال۱۳۹۵، بخش ششم استاندارد با عنوان «الزامات مهندسی عوامل انسانی در طراحی مراکز کنترل»، درسال ۱۳۹۶ رونمایی شده است.

در ادامه این جلسه نایب رییس هیات مدیره ومدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با اشاره به کندی روند کار، بیان کرد: این بحث را به طور جدی دنبال می کنیم و امیدواریم یک طرح جامع استاندارد ایمنی در تمامی حوزه های حمل و نقل درون شهری داشته باشیم

او گفت: این کار نتیجه ساعت ها مطالعه، مباحثه و زحماتی است که دوستان کشیده اند به واسطه تجربه ای که داشتیم مستند سازی خوبی انجام شده و به عنوان گنجینه ای ارزشمند در اختیار داریم. اما در اجرا ضعیف هستیم همه می دانیم یک نقشه راه خوب تضمین کننده اجرا موفق نیست باید به این موضوع نیز توجه کنیم.

رئیس کمیسیون تدوین استاندارهای ملی افزود: از روز اول با شما این دغدغه را داشتم اما باید آیین نامه اجرایی استاندارد را تدوین کنیم و تمامی قطار شهری های کشور را ملزم کنیم تا انجام دهند.

عبدالله پور نبود استاندارد را یکی از آسیب‌های جدی صنعت مترو عنوان کرد و افزود: استاندارد می‌تواند باعث یکپارچه شدن سیستم ریلی درون شهری کشور و ارتقاء سطح ایمنی در آن شود و بسیار حائز اهمیت است چرا که برگرداندن اعتماد مردم به حمل و نقل عمومی بسیار سخت است و شاید بسیاری از مدیران شهری نیز این دغدغه را داشته باشند ما همه جا اعلام می کنیم مترو در نوع خودش ایمن ترین وسیله حمل و نقل انبوه بر است و بایدآن را حفظ کنیم.

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: کار گروهی خوبی انجام شده امیدوارم دراین مرحله رها نشود و بازبینی شود تا در کوتاه مدت یک مرجع قابل اعتماد برای تمام قطار شهری ها باشد.

در ادامه نیز مدیر کل دفتر تدوین استاندارهای ملی که به صورت ویدئو کنفرانس در جلسه حضور داشت و گفت: تدوین استاندارد از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است اما با توجه به اهمیت استاندار در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه این کار از سال ۱۳۹۳ شروع شد و این نشان از توجه ویژه این شرکت به مسائل استاندارد و ایمنی است.

آزیتا خضرایی بیان کرد: همکاری خیلی خوبی با شرکت بهره برداری متروی تهران در راستای تدوین اولویت های استاندارد ملی برای نظامند کردن استاندار در دستور کار قرار داده ایم و در حال حاضر ۳ قسمت از استاندارد ملی ایمنی در سیستم‌های حمل و نقل ریلی درون شهری کشور روی پرتال سازمان استاندارد قرار گرفته است.

او گفت: امیدواریم این مجموعه را با کمک شما تکمیل کنیم اما تدوین کردن استانداردها از اهمیت برخوردار نیست بلکه به روز کردن این استاندردها هم باید مورد توجه باشد و ضروریست که سالی یکبار با کمک شما مورد بررسی قرار دهیم.

مدیر کل دفتر تدوین استاندارهای ملی با اشاره به اینکه سه قسمت ۴،۲ و ۷ این مجموعه در دستور کار قرار دارد گفت: اجرایی شدن این استاندارها از اهمیت بالایی برخوردار است و مشارکت سایر قطار شهری کشور را می طلبد و می تواند تاثیر بسزایی درافزایش ایمنی داشته باشد.

خضرایی در پایان افزود: ما آمادگی هرگونه همکاری با شرکت بهره برداری متروی تهران را داریم امیدواریم با کمک شما یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، سیاست گذاری برای موارد پیش رو داشته باشیم.

در پایان این جلسه از قسمت اول استاندارد ملی ایران، توسط نایب رییس هیات مدیره ومدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه و دبیر کمیسیون تدوین استاندار ملی ایمنی رو نمایی شد و در ادامه این جلسه کارگروه‌های مختلف کمیسیون، ضمن ارائه گزارش عملکرد نسبت به مباحث مربوط به تدوین استاندارد در این حوزه به بحث و بررسی پرداختند.

۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
کد خبر: 13710

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =