تهیه طرح اجرایی و طراحی شهری برای بهسازی خیابان کرمان در دستور قرار گرفت

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با اشاره به تداوم مشکلات املاک همجوار خیابان کرمان پس از لغو طرح تعریض این خیابان گفت: در بازدید میدانی که از منطقه ۱۴ داشتیم، قرار شد که معاونت شهرسازی منطقه نسبت به تهیه طرح اجرایی و طراحی شهری به منظور ساماندهی این خیابان اقدام کنند.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، در خصوص دومین بازدید نظارت میدانی شهردار و معاونین از مناطق تحت عنوان «پویش خدمت»، تاکید کرد: بازدید این هفته از منطقه ۱۴ شهرداری تهران صورت گرفت و در هفته گذشته به منظور بررسی مسائل و مشکلات حوزه شهرسازی، جلساتی با شهردار منطقه و معاون شهرسازی منطقه برگزار شد. همچنین در جلساتی که با سایر معاونین شهردار تهران داشتیم، موضوعات نشان شده در حوزه‌های مختلف این منطقه، به صورت کلان مورد بازبینی قرار گرفت.

گلپایگانی افزود: در ابتدای بازدید روز پنجشنبه به همراه مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه و مدیر اداره حقوقی معاونت شهرسازی، همکاران حوزه شهرسازی منطقه ۱۴ و شهردار ناحیه ۲ منطقه جلسه‌ای به منظور بررسی جزییات گزارش و مشکلات موجود برگزار و راهکارهایی برای رفع برخی مشکلات ارائه شد. پس از این جلسه از محلاتی که دارای مشکلات شهرسازی بودند، بازدید و در برخی موارد رفع ابهام شد.
 

تصمیم گیری در خصوص ساخت و سازهای متوقف شده در منطقه ۱۴

گلپایگانی در خصوص چالش‌های موجود در حوزه شهرسازی منطقه ۱۴، گفت: بخشی از مشکلات، مربوط به تخلفات ساختمانی بود که به واسطه روال‌های اشتباه گذشته و برخلاف ضوابط و مقررات، صورت گرفته و موجب تعطیلی چند کارگاه ساختمانی شده است. مقرر شد، این پروژه‌ها دسته‌بندی و طی یک گزارش مربوطه ارائه شود تا مورد تصمیم‌گیری قرار گیرند.

او با تاکید بر اینکه رعایت ضوابط و مقررات برای ما یک اصل اساسی است، افزود: شهردار تهران همواره بر رعایت انضباط در ساخت و سازها و پایبندی به مقررات و طرح‌های جامع و تفصیلی تاکید داشته‌اند و ما سعی کردیم در همین چارچوب به رفع مشکلات بپردازیم و به همکاران منطقه نیز توصیه شد که همواره این نکته را در نظر داشته باشند که مبنای اصلی ما برای انجام کارها، طرح‌های جامع و تفصیلی است و اگر اشکالی در این طرح‌ها وجود دارد باید با بررسی و کار کارشناسی دقیق، آن‌ها را به سمت اصلاح برد. هیچکدام از ما اجازه نداریم که با تفسیر شخصی نسبت به تغییر در مقررات مصوب و ابلاغ شده از سوی مراجع قانونی، اقدام کنیم. همچنین تاکید کردیم که هیچ مسامحه‌ای در برخورد با تخلفات صورت نگیرد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران، افزود: از طرح‌هایی که در گذشته آغاز شده و نیمه کاره مانده‌اند، بازدید شد. تداوم کار این طرح‌ها، نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر دارد که حضور میدانی موجب شفاف شدن بیشتر مسائل شد.  
 

کمبود سرانه‌های خدماتی مهم‌ترین مشکل منطقه ۱۴


گلپایگانی مهم‌ترین مشکل منطقه ۱۴ را در حوزه شهرسازی را کمبود سرانه‌های خدماتی عنوان کرد و گفت: کمبود سرانه فضای سبز، سرانه فرهنگی، ورزشی و پاتوق‌های محلی از جمله مشکلات اساسی منطقه ۱۴ است. اکنون برای تامین سرانه‌های خدماتی منطقه، مکان‌هایی برای تملک، پیشنهاد شده و از دو ملکی که قرار است تبدیل به بوستان شوند، بازدید شد. یکی از این املاک، اکنون باغ و زمین زراعی است که با مالک آن گفت‌وگویی داشتیم و در نهایت قرار شد، اعتبار تملک یکی از این دو ملک از محل جریمه قطع درختان، تامین شود.

او بافت فرسوده و قطعات ریزدانه را از دیگر مسائل حوزه شهرسازی منطقه ۱۴ دانسته و افزود: ما در راستای نوسازی بافت فرسوده این منطقه، پیگیر به سرانجام رسیدن پروژه‌ای هستیم که از حدود ۱۰سال پیش توسط بخش خصوصی آغاز شده است، مربوط به تجمیع ۷۱ قطعه ریزدانه است که متاسفانه به دلیل عدم رضایت تعدادی از مالکین، روند پیشرفت آن بسیار کند است که در این بازدید مقرر شد، سازمان نوسازی برای رفع مشکل موجود و تسریع در اجرای این پروژه بزرگ اقدامات لازم را انجام دهد.


تهیه طرح اجرایی برای خیابان کرمان

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با اشاره به مشکلاتی که همچنان گریبانگیر برخی از املاک همجوار خیابان کرمان است، گفت: طی سال‌های گذشته طرحی مربوط به تعریض خیابان کرمان به ۳۵ متر تهیه شده بود که مشکلاتی را برای صاحبان املاک واقع در این خیابان ایجاد کرده بود، در سال ۹۹ با توجه به مطالعاتی که در زمینه شهرسازی و تملک املاک و مسائل ترافیکی صورت گرفت که نه تنها نیازی به طرح تعریض برای این خیابان احساس نشد بلکه کاهش عرض به ۲۰ متر و ۱۶ متر، مورد تصویب کمیسیون ماده ۵ قرار گرفت. اکنون اصلاح طرح تعریض، دارای مشکلاتی در اجرا است و نیاز به اقدامات تکمیلی دارد که قرار شد همکاران منطقه ۱۴، یک طرح اجرایی و طراحی شهری برای بهسازی این خیابان تهیه کنند و برای تسریع در زیباسازی و فعال کردن جداره‌ها نیز اقدامات لازم انجام شود.

او اضافه کرد: پس از پایان بازدید، شهردارتهران و معاونین طی جلسه‌ای مشترک، مواردی را که منطبق بر رویکردهای شهردار تهران، برنامه‌های بالادستی و در چارچوب برنامه‌های کلان حوزه شهری قابل انجام بود را مرور کردند.

همچنین با حضور در یکی از مساجد منطقه ۱۴ به دیدار با شهروندان و شنیدن مسائل و مشکلات و پاسخگویی برای رفع آن‌ها پرداخته شد.

۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
کد خبر: 14189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =