هشدار درباره عدم اجرای طرح اضطراری عبور ایمن سیلاب در محدوده «قوری چای»

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از عدم اجرای طرح اضطراری عبور ایمن سیلاب رودخانه وردآورد در محدوده «قوری چای» انتقاد کرد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، علی نصیری در نشست بررسی مخاطرات رودخانه «قوری چای» واقع در منطقه ۲۱ که با حضور شهردار این منطقه، معاون فنی و اجرایی اداره کل هماهنگی نظارت و پیگیری امور مناطق، شهردار منطقه ۱۸، معاون سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران، مدیر عامل شرکت خاکریز آب، نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای استان تهران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، با اشاره به خطر وقوع سیل در این محدوده از عدم اجرای طرح اضطراری عبور ایمن سیلاب رودخانه وردآورد در محدوده قوری چای انتقاد کرد و افزود: در این خصوص بر اساس قانون و نیز توافقات قبلی دستگاه‌های مختلف وظایفی بر عهده دارند که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده و همچنان محدوده قوری‌چای پرخطر رها شده است و در زمان وقوع سیلاب شهرداری تهران باید نسبت به انجام عملیات مقابله‌ای و رفع انسدادهای ناشی از عدم آبگذری مناسب اقدام نماید که این امر ضمن هزینه‌های گزاف مالی با خطر انداختن جان افراد درگیر همراه خواهد بود.

نصیری تصریح کرد: در طول تاریخ یکی از مهم ترین بحران های شهر تهران خطر سیلاب بوده که به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر، شهرسازی و افزایش شهرنشینی و پیچیدگی فضاهای شهری این خطر افزایش یافته است.

او با بیان اینکه در وضعیت موجود رودخانه قوری‌چای محل پل فتح دارای مشکلات اساسی بوده و حداکثر ظرفیت انتقال سیلاب در آن حدود ۱۲ متر مکعب بر ثانیه است، افزود: در حالیکه در طرح اضطراری محدوده شهید کلاهدوز سیل با دوره بازگشت ۵۰ سال در محل ورود به بالادست پل خرازی ۹۶ متر مکعب در ثانیه و در دوره بازگشت ۱۰۰ سال در این محل ۱۲۶ متر مکعب پیش بینی شده است. همچنین در طرح اضطراری تهیه شده توسط شهرداری تهران برای شرایط اضطرار و برای سیلاب با دوره بازگشت ۲۵ سال ۷۰ متر مکعب در ثانیه پیش بینی شده که متاسفانه هیچ یک از این طرح ها تا کنون اجرا نشده است و خطر وقوع سیل در این منطقه با توجه به فصل بارندگی بسیار محتمل است.

نصیری افزود: از دستگاه‌های مسئول در این امر درخواست می‌شود ورود جدی به این مسئله داشته باشند تا مسیر رود به مسیر طبیعی خود برگردد و از وقوع سیلاب پیشگیری شود.

رضا رجب زاده شهردار منطقه ۲۱ نیز در این نشست با بیان اینکه تکلیف قانونی اجرای طرح بر عهده شرکت آب منطقه ای است، افزود: باید وظایف هر دستگاه به صورت قانونی مشخص و تعیین شود و شرکت آب منطقه ای باید نسبت به آزاد سازی مسیل ها در این محدوده، تعیین وظیفه قانونی دستگاه های مسئول اقدام نماید و شهرداری تهران نیز همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

یعقوب هوشیار شهردار منطقه ۱۸ نیز در این نشست افزود: باید طرح جامع و نحوه رها سازی آب بعد از پادگان شهید کلاهدوز تدوین شود.

در ادامه این نشست هر یک از نمایندگان سازمان های مسئول نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کرده و مقرر شد این موضوع از طریق قرارگاه ثارالله پیگیری و با حضور نماینده آن جلسه آتی برگزار شود.

۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
کد خبر: 14308

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =