۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
کد خبر: 15032

روایتی از یک قرار؛ قرار خدمت

سعیده میرزائی، مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۹
روایتی از یک قرار؛ قرار خدمت

مدیران شهر تهران در آستان شهدا و خدای شهدا، قراری با مردم گذاشته‌اند به نام قرار خدمت. قرار خدمت، قراری است میان مدیران شهر و شهروندان، قراری از جنس عدالت و خدمت. قراری با جوهره مجاهدت و پایداری، قراری که اعتبارش را از شهدا می‌گیرد، مستند به آرمان‌های انقلاب است و متعهد به مطالبات مردم.

قرار خدمت، دریچه ای نوین به روی ساختمان خیابان بهشت گشوده است؛ دریچه ای از دل محلات، مساجد، کوچه پس کوچه های شهر. دریچه ای که نور امید به زوایای تاریک کلانشهر تهران می تاباند. امید به عدالت و زندگی بهتر. امید دادن به مردم با کار، تدبیر و اقدام جهادی رویکرد مدیران در پویش قرار خدمت است.
قرار خدمت، تلاشی است دائمی و مستمر برای بهبود اوضاع؛ برای امید دادن به شهروندانی که از وضعیت مسکن، ترافیک، آلودگی هوا، نابسامانی شهر، هویت فروشی بساز و بفروش ها، فقر و اعتیاد، آسیب های اجتماعی، بافت فرسوده، فقدان عدالت اجتماعی، رخوت زندگی و بار گران معیشت به ستوه آمده اند.
قرار خدمت اما روایت دیگری هم دارد...! روایت یک تجربه! روایتی از دل تجربه هایی گرانقدر در روزهایی مقدس که اینک به کار کلانشهر تهران می آید. قرار خدمت، قراری از امید هم هست؛ برای بهبود زندگی در تهران و تقویت امید.
شهر تهران اگرچه روزگار سختی می گذراند؛ اما ناامید نیست؛ امید در رگ های شهر موج می زند. شهر تهران، در کشاکش روزهای سخت گذشته و امید به آینده روزگار می گذراند. شهروندان نیز با امید رهایی از کرونا و بازگشت رونق اقتصادی و شور زندگی اجتماعی به فرداها نگاه می کنند. چشم امید بسیاری از مردم به مدیرانی است که با شعار خدمت و داعیه ی عدالت بر مسند مدیریت شهری نشسته اند. چشم امیدی مردمانی که در بافت فرسوده زندگی می کنند تا شاید تدابیری و دستوری آنها را از حجم و هجوم مشقت در محلاتی پر از آسیب و آلودگی نجات دهد؛ چشم امید جوانانی که شاید دستوری برای آنها میدانی ورزشی از دل یک زمین بلااستفاده ایجاد کند؛ چشم امید خانواده هایی که تنها مطالبه شان، جمع آوری معتادین متجاهر است، و بازگرداندن آنها به آغوش خانواده و جامعه و هزاران هزار چشم انتظار یک حضور ...!
مدیریت شهری نوین، قرار را بر خدمت گذاشته است؛ قرار خدمت، با حضور میان شهروندان تهرانی معنایی دیگر گرفته است. قرار خدمت، قراری است میان مدیران و مردم تا با همدلی، هم آوائی  و هم آهنگی، شهر را از رخوت، رکود و تورم نجات دهند. رخوت ناشی از کرونا در کنار تورم انواع بحران های محیطی زیستی، مسکن و آسیب های اجتماعی، پایتخت را در موقعیتی سخت قرار داده است، اما با همراهی و همدلی می توان بر همه سختی ها غلبه کرد، و برترین اهداف را به دست آورد.
 نگاهی به تاریخ معاصر ایران، اثباتی بر این مدعا است که در زمانه ی عسرت و سختی ها، با اجماع و اتحاد توانستیم بر محدودیت ها غلبه کرده و بر بلندای افتخار بایستیم؛ دفاع مقدس گوشه ای از تجربه ما ملت ایران است که با رجوع به آن می توان درس ها آموخت؛ درس هایی از اتحاد و اعتماد تا مدیریت جهادی.
توزیع عادلانه امکانات و خدمات، رفع شکاف طبقاتی در شهر، توجه به اقتصاد خانواده، نشاط و شادی اجتماعی، مهار آسیب های اجتماعی، کاهش فاصله شمال و جنوب، اهتمام به ارزش های انقلابی، بازگرداندن هویت ایرانی-اسلامی به شهر، تکریم نخبگان و گروه های جهادی و نیروهای مردمی، مشارکت شهروندان و محله محوری از جمله مهم ترین برنامه های مدیران شهری در دوره ی نوین است؛ برنامه هایی که تنها با اتکا به همراهی مردم، اجماع مدیران و مشارکت گسترده شهروندان قابل تحقق است. سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی شهروندان، سرمایه گرانقدری برای شهرداری تهران است. با عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه امکانات و خدمات در شهر، پایتخت ایران می تواند در تراز شان و هویت ایرانی-اسلامی قرار بگیرد؛ شهری که هم رفاه مادی و هم معنویت انسان را تامین کند.
قرار خدمت در راستای گام دوم انقلاب اسلامی معنا و موضوعیت می یابد. قراری برای امروز و فردای ایران آباد. به امید داشتن شهری آباد، که همه شهروندان در آن احساس آسایش و آرامش کنند.

۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
کد خبر: 15032

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =