پیش‌بینی مناسب سازی ۶۰۰ کیلومتر از معابر پایتخت/ شهر هوشمند راه هموار دستیابی معلولان به امکانات شهری

زاکانی تازه ترین اقدام‌های مدیریت شهری پایتخت را در حوزه مناسب سازی شهری و ارایه خدمت مطلوب به معلولان تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار شهر؛ علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین گرامیداشت روز جهانی معلولان که امروز شنبه ۱۳ آذرماه در تالار ایوان شمس برگزار شد گفت: خدمت همه سروران عزیزم که در این مجلس با شکوه شرکت کردند، خدمت تمام خواهران و برادرانی که با اراده قوی برای امثال بنده الگو هستند و افرادی که در خدمت کردن گوی سبقت را از دیگران ربودند و امروز درس های خوبی از آن ها گرفتی، سلام و عرض ادب دارم.

شهردار تهران افزود: افتخار دارم در جمع شما صحبت می کنم و نکته اول این است آقایان دکتر شریفی و صادقی بیان کردند که مشکل موجود ما ، مشکل شهر ماست و آدم هایی که شهر را ساختند اما شهر مناسب ساخته نشده است چرا که اگر شهر درست ساخته می شد معلولیت در ان به این شکل نبود.

زاکانی ادامه داد: وقتی به فلسفه اساسی انقلاب اسلامی که همان عدالت است نگاه می کنیم ، عدالت ۳ جز دارد که یکی فراهم شدن فرصت برابر برای همه افراد جامعه است و باید به سمتی حرکت کنیم که مسیر برای هرکه میخواهد تلاش کند باز باشد.

وی بیان کرد: نکته دیگر این است که اکر فردی با خدمتی به افق بالا رسید او در برابر همه افراد مسئول است و زمانی که  این ۳ جزء در کنار هم قرار بگیرد عدالت معنا پیدا می کند و باید در این زمینه به برخی از افراد خدمت ویژه ارایه شود

شهردار تهران افزود: دین و آموزه های دینی برای ما پیام هایی دارد و ما یاد گرفتیم که خدمت به خلق و مردم جابگاه ممتاز نزد خداوند متعال دارد و هرکه برای خدمت و نوکری به مردم کوشش کند مورد توجه قرار می گیرد و اگر عنصر خدمت، عنصری باشد که نتوانسته به دلیل شرایط جسمی از مواهب استفاده کند این خدمت قیمت بالاتری دارد.

زاکانی ادامه داد: معلولی که این هفته را باید به او تبریک گفت، او همان قدر که نیاز به خدمت دارد یک انسان متعالی بیش از آن نیاز به نوکری او دارد تا بتواند افق بلندتری برای او تعریف کند تا مسیر هموارتری  کسب کند، لذا همه دوستانی که در این مراسم حضور پیدا کردند در خدمت گوی سبقت را ربودند .

وی خاطر نشان کرد: ارزش خدمت به آنها بسیار بالاست و ما در شهرداری تهران می خواهیم همین مسیر را ادامه دهیم و خدمت به شما را به عنوان نوکری منت کشی کنیم و این مسیر برای ما افتخار افرین است.

زاکانی بیان کرد: زمانی با شهید اربابیان صحبت می کردیم عنوان می کرد هرچه روح بزرگ باشد جسم هر مشکلی که داشته باشد روح بزرگ جسم او را می کشد و وقتی شما را میبینم متوجه می شوم چه روح بزرگی در شما وجود دارد.

وی ادامه داد: در شهرداری تهران تلاش من این بود یکی از مشاورین خود را در حوزه مناسب سازی انتخاب کنم و علت این بود به دلیل آنکه  معاونت های ما درگیر می شدند، از جناب صبوری درخواست کردم مسئولیت را بپذیرند تا مناسب سازی به عنوان یک اصل قرار بگیرد و دستورالعملی نیز تهیه شد تا عیوب شهر را گام به گام معرفی کنیم و زمینه خدمت به شما را فراهم کنیم.

شهردار تهران افزود:هفته گذشته در جلسه معاونان این دستورالعمل مطرح شد که با حضور معاونت شهرسازی و فنی عمرانی و حمل و نقل و ... تفکرات خود را جمع کردیم که چه کنیم که بتوانیم در این مسیر گام به گام حرکت کنیم تا شهر ما مناسب کنیم.

زاکانی ادامه داد: ۹۸ هزار معلول و ۶۰ هزار جانباز در تهران زندگی می کنند که ما برای خدمت به آنها تصمیم گرفتیم برنامه مدون هوشمندی تهیه کنیم. سعی داریم با استفاده از فناوری دریابیم در کدام منطقه شهر تهران معلولان ساکن هستند تا پیرامون آن ها را مناسب سازی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در بودجه امسال مناسب سازی برای ۶۰۰ کیلومتر در تهران امسال تنظیم شده است و باید اقدام های انجام شده در گذشته را پله و از آن ها استفاده کنیم و رویکرد ما افق بالاتری است و در کنار آن تلاش می کنیم مناسب سازی را از خود شروع کنیم تا وقتی معلولان به ساختمان شهرداری مراجعه می کنند به مشکل بر نخورند که در بودجه نیز این موضوع لحاظ می شود.

شهردار تهران افزود: در کرونا به نقطه ای رسیدیم که خود ما بیاییم و مسئولیت های اجتماعی خود را بپذیرم و یکی از انواع خدمات این بود که سراغ افرادی برویم و نیاز نباشد آنها به ما مراجعه کنند و به جای سختی کشیدن شما،  ما خدمت را به شما از طریق هوشمند سازی ارایه کنیم و آنجا که ضرورت به حضور است ما خدمت شما برسیم.

او ادامه داد: ما باید ظرفیت ها را به سمتی سوق دهیم که دیگر محدودیت های بیان شده در این جلسه اتفاق نیافتد و ما باید ظرفیت های شهرداری را در اختیار دوستان قرار دهیم که بخشی از آن ناظر به اتوبوسرانی است که ۱۷۵ دستگاه اتوبوس خریداری شد که ۱۱۰ دستگاه آن با مجهز بودن به رمپ ویژه معلولان وارد چرخه مدیریت شهری و حمل و نقل شد.

زاکانی ادامه داد: شورایی در حوزه مناسب سازی تشکیل شده است تا با اندیشه ورزی راه های مختلفی را ارایه کند تا خدمت دهی افزایش پیدا کند و زمانی حال همه ما خوب است که همه دست در دست هم دهیم و گوی سبقت را در خدمت به شما عزیزان برباییم.

انتهای پیام/

۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
کد خبر: 15142

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =