نیاز منطقه ۹ به بسته تشویقی خاص برای احیاء و نوسازی بافت فرسوده

«طرح رصد نظام مسائل و چالش‌های اولویت‌دار» با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران، شهردار منطقه ۹، معاونین، مدیران شهری، شورایاران، نخبگان و معتمدین منطقه برگزار شد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۹، میثم مظفر، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران در این بازدید گفت: با توجه به اینکه ۴۳ درصد از املاک منطقه ۹ فرسوده است، منطقه نیاز به یک بسته تشویقی خاص در احیاء و نوسازی بافت فرسوده دارد.

 او هدف از اجرای طرح رصد را  پایش مستمر مسائل و چالش های محلات شهر تهران عنوان کرد و افزود: رویکرد محله محوری می تواند در نظام برنامه ریزی و اجرایی شهرداری تهران تحول ایجاد کند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: ترافیک آزاردهنده میدان فتح معضل بزرگی برای منطقه و قسمت جنوب غربی تهران است و اساسا اجرای پروژه فتح، توسعه جنوبی اتوبان یادگار، اتمام زیرگذر استاد معین و تکمیل تملک های بزرگراه سعیدی جنوب، کمک شایانی به کاهش ترافیک جنوب غرب تهران می کند که عارضه ای فرامنطقه ای است.

مظفر تاکید کرد: ایجاد و تعریف یک ناحیه جدید به نام مهرآباد برای منطقه و برنامه ریزی خاص برای مسائل خاص محدوده فرودگاه مهرآباد و مناطق همجوار آن، یک ایده قابل توجه و مهم می تواند باشد.

او افزود: عدم تکمیل شبکه فاضلاب منطقه موجب انتشار بوی تعفن سراسری در منطقه می شود و بعضا لوله های فاضلاب به انهار منطقه سرازیر می شود که حل این مشکل باید در راس اولویت های مدیریت شهری در منطقه ۹ قرار گیرد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تمرکزگرایی ناکارآمد در واگذاری ۴ مجموعه ورزشی به سازمان ورزش و غیرفعال بودن آن مجموعه ها و عدم رضایت شهروندان دراین خصوص گفت: مسئله واگذاری اماکن ورزشی شهرداری مسئله جدی است که باید در کل مناطق تهران حل شود.

مظفر ادامه داد: در حوزه زیباسازی باید در تمامی محلات منطقه ۹ کاری ویژه تعریف شود و به لحاظ ارتقای سیما و منظر شهری باید کار خاصی دراین منطقه صورت پذیرد.

وی افزود: فرایند تشویقی ویژه ای باید برای جذب پیمانکاران توانمند در مناطق کم برخوردار و فرسوده که اتفاقا مشکلات ترافیکی هم دارند و سختی های خاصی را درمقابل پیمانکاران قرار می دهد،   تعریف و عملیاتی شود.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران در خاتمه با اشاره به سرانه پایین فضای سبز منطقه تاکید کرد: تملک باغ ایرانی و زمین نوروزی و استفاده از محوطه های تملک شده در پادگان جی می تواند یک فرصت برای افزایش سرانه های فضای سبز منطقه ۹ تلقی شود.

در ادامه جلسه احمد صادقی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران  با اشاره به اجرای طرح رصد گفت: طرح رصد به دنبال مشارکت دادن شهروندان در نظام برنامه ریزی شهری است.

او در ادامه گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ باید بر اساس نیاز سنجی مردم محلات و با همفکری معتمدین، شورایاران و نخبگان محلی بسته شود تا رضایتمندی حداکثری شهروندان حاصل شود.

همچنین محمدجواد خسروی، شهردار منطقه ۹ با اشاره به مشکل تامین اعتبار پروژه های شهری گفت: متاسفانه منطقه ۹ علیرغم وسعت، تراکم جمعیت و چالش های خاص شهری، از کسری بودجه مزمن رنج می برد.

او در ادامه با اشاره به رویکرد عدالت محور مدیریت شهری اضافه کرد: با توجه به شعار توزیع عادلانه ثروت، امید داریم نخستین نشانه های عدالت محوری در افزایش بودجه منطقه ۹ در سند بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران دیده شود.

شهردار منطقه ۹ نتیجه نهایی افزایش بودجه شهرداری منطقه را بهبود عملکرد مدیریت شهری، خدمت رسانی بهتر به شهروندان و در نهایت تامین رضایت مردم شریف منطقه عنوان کرد.

گفتنی است؛ در ادامه رویداد "طرح رصد" میثم مظفر و احمد صادقی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران به همراه محمد جواد خسروی شهردار منطقه ۹ و مدیران شهری، ضمن حضور میدانی در محلات فتح، استاد معین، شمشیری، مهرآباد جنوبی و بازدید از پروژه میدان فتح، وضعیت تعریض اتوبان سعیدی، مجموعه فرهنگی ورزشی کوثر، مسیر توسعه بزرگراه یادگار امام، پروژه احداث بوستان جی، مجتمع گلها، مجموعه نوروزی در کارگاه تخصصی نظام مسائل و چالش های اولویت دار منطقه۹ به گفتگو با ۱۰ نفر از معتمدین، امناء و نخبگان منطقه پرداختند.

۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
کد خبر: 15214

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =