تبدیل اراضی ۱۸۰هکتاری به بوستان عمومی فراتر از موضوعات کالبدی است

رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از وضعیت آسیب های اجتماعی محدوده خلازیل وکوره ها، تبدیل اراضی ۱۸۰ هکتاری را به بوستان عمومی فراتر از موضوعات کالبدی دانست.

به گزارش شهر، علی اعطا در حاشیه بازدید از وضعیت آسیب های اجتماعی محدوده خلازیل و کوره ها، تبدیل اراضی ۱۸۰ هکتاری را به بوستان عمومی فراتر از موضوعات کالبدی دانست و گفت: برای تحقق این موضوع باید به دنبال یک راه حل واقع بینانه با در نظر گرفتن همه ابعاد اجتماعی و اقتصادی باشیم.

او بیان کرد: نیمی از این اراضی که به فروش ضایعات اختصاص یافته موقوفه و در اختیار مستاجرین موقوفه مروی است و ضمن اینکه در بخش غربی این اراضی کوره های آجرپزی رها شده ای واقع شده که با قدمت نزدیک به چهار دهه تنها بخش کمی از آنها تملک شده است.

به گفته این مسئول در تعیین تکلیف و تملک این اراضی علاوه بر بحث اعتبارات و بودجه، اختلاف دیدگاه ها نیز منجر به عدم تصمیم گیری در این خصوص شده است.

اعطا بحث موقوفات را مانع دیگری برای تسریع در تعیین تکلیف اراضی ایرانیان دانست و تاکید کرد: این موضوع نیاز به تحرک بیشتر از سوی شهرداری تهران دارد تا مسیر را برای منطقه باز کنند. ضمن اینکه نیاز است شهرداری این منطقه با پیگیری بیشتر این موضوع، آن را به یک مطالبه عمومی تبدیل کند تا در زمان کمتری به نتیجه برسد.

علی توکلی شهردار منطقه ۱۹ نیز تعیین تکلیف اراضی ۱۸۰ هکتاری ایرانیان را موضوعی ریشه‌ای دانست و گفت: تلاش ما براین بوده تا این موضوع را از حاشیه به متن بیاوریم اما مشکل حاضر موقوفه بودن بخش عمده ای از این اراضی و سرمایه مورد نیاز برای تملک آن است.

او بیان کرد: شروع بازنگری طرح مصوبه ۴۸۹ کمیسیون ماده ۵ (محدوده پارک و سکونتی)، مقابله با آتش افروزی ها در محدوده خلازیل و به صفر رساندن آن، شناسایی و تعطیلی نزدیک به ۴۰ گاراژ و جمع آوری معتادان طی فعالیت شبانه چند اکیپ با همکاری سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران و نیز توقف توسعه واحدهای غیرمجاز مستقر در پارک و برخورد با خاطیان از جمله اقداماتی است که در این محدوده انجام شده است. ضمن اینکه ترغیب مالکان گاراژهای فعال به تغییر صنف و ارائه طرح جهت ارسال به کمیسیون ماده ۵ و ایجاد محدودیت در راه های ورودی به این محدوده از طرح های پیشنهادی شهرداری منطقه برای ساماندهی خلازیل است.

توکلی با بیان اینکه بیش از ۱۰ سال است که محدوده اراضی ۱۸۰ هکتاری ایرانیان برای احداث پارک درنظر گرفته شده است عنوان کرد: طی تعامل صورت گرفته با سازمان بوستان ها، اعتبار لازم برای ایجاد این پارک در سال جاری دیده و توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران نیز تصویب شده است که در فاز نخست ۱۴ هکتار از این بوستان راه اندازی خواهد شد.

بر اساس گزارش مهر، شهردار منطقه ۱۹ همچنین با اشاره به مصوبه اخیر کمیسیون ماده ۵ با موضوع احداث بازار چند منظوره خدماتی به عنوان بزرگترین پروژه خدماتی تجاری جنوب شهر بیان کرد: مبنای ما از ابتدای کار توقف تغییر پهنه در کوره های آجرپزی از سایر پهنه ها به پهنه مسکونی بوده است که خوشبختانه با این مبنا موفق شدیم اولین مصوبه کمیسیون ماده ۵ را در سوابق منطقه ۱۹ با تغییر پهنه یک کوره ۱۰ هکتاری از مسکونی به تجاری و خدماتی اخذ کنیم و یقیناً"با اجرایی شدن این پروژه شاهد رشد و توسعه غرب منطقه خواهیم بود.

۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
کد خبر: 1674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =