اعلام آمادگی شهرداری منطقه ۱۲ برای کمک به بازسازی اماکن ناایمن بازار

شهردار منطقه ۱۲ در مانور بزرگ مشارکت در نگهداشت و ارتقای ایمنی بازار تهران، از آمادگی شهرداری این منطقه برای کمک به کسبه صاحب عرصه و اعیان این محدوده در بازسازی املاک ناایمن آنها خبر داد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۲، صبح روز دوشنبه، ۴ بهمن‌ماه از ساعت ۸ تا ۱۲ صبح، مانور مشترک شهرداری منطقه ۱۲، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، نیروی انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی، اورژانس، هلال‌احمر، شرکت ساماندهی مشاغل و اصناف شهرداری تهران و دیگر سازمان‌های امدادرسان و خدماتی شهر تهران در سبزه‌میدان و سپس در سطح بازار تهران برگزار شد.

امیر یزدی، شهردار منطقه ۱۲ دراین‌باره گفت: این مانور به منظور افزایش مشارکت عمومی در زمینه نگهداشت و ایمنی بازار بزرگ تهران به عنوان اصلی‌ترین مرکز اقتصادی کشور برگزار شد که طی آن، سازمان آتش‌نشانی با استقرار ۱۶ ایستگاه و تیم‌های پیشگیری و آموزشی خود به همراه ۳۲ خودروی امدادی و ۲۰۰ نیرو، در سطح محدوده حاضر شد؛ همچنین شهرداری منطقه ۱۲ نیز به همراه ۱۵۰ نیروی آموزش‌گر و خدماتی در این برنامه حضور داشت.

او در مورد شاخص‌های خطرپذیری بازار تهران بیان کرد: بافت فرسوده، تراکم، جمعیت شناور به‌ویژه در روزهای پایانی سال، ناایمنی به واسطه حریق، استحکام‌نداشتن سازه و نبود دسترسی برای خودروهای امدادرسان از جمله این شاخص‌هاست که می‌تواند حوادث و خسارات زیادی در پی داشته باشد.

شهردار قلب طهران درباره اهداف این طرح نیز توضیح داد: به‌روزرسانی اطلاعات در مورد اماکن و تعیین سطح خطرپذیری آنها، تکمیل چک‌لیست شناسایی نقاط پرخطر بااولویت که از ابتدای دی‌ماه آغاز شده و آموزش چهره‌به‌چهره و ایجاد آرامش روانی برای کسبه و شهروندان در حوزه مسائل ایمنی از جمله این اهداف بوده است.

او با تأکید بر ضرورت تامین زمینه‌های بازسازی بازار تهران گفت: با توجه به وجود بافت فرسوده و متراکم در این محدوده، نیاز است دیگر دستگاه‌ها مانند میراث فرهنگی و اوقاف با همراهی و مشارکت ذی‌نفعان که عمدتاً صاحبان سرقفلی‌های مغازه‌های بازار به شمار می‌روند، پای کار باشند تا این اتفاق رخ دهد. ما تصمیم‌ داریم این هماهنگی‌ها را به امید خدا دنبال کنیم. شهرداری منطقه هم این آمادگی را دارد که به منظور تسهیل در امور و صدور مجوز لازم برای رفع خطرهای موجود در سراها و راسته‌های تجاری به کسبه‌ای که مالک عرصه و اعیان در بازار هستند، در مورد بازسازی املاک ناایمن آنها کمک کند.

روح‌الله بیداد، معاون خدمات‌شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۲ نیز درباره سناریوی این مانور توضیح داد: در این مانور نخست چادرهای آموزش‌گری در سطح محدوده برپا شد و پس از آن خودروهای امدادی و خدمات‌رسان ارگان‌ها استقرار یافتند؛ در ادامه ۱۶ تیم آموزشی به وسیله خودروهای سازمان آتش‌نشانی با ترکیب نیروهای آموزشگر سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، ادارات برق، گاز، هلال‌احمر و خدمات شهری در قالب تیم‌های ۲۰ نفره به فرماندهی مشترک یکی از رؤسای ایستگاه‌های آتش‌نشانی و نماینده معاونت خدمات شهری برای آموزش لسانی در زمینه نکات ایمنی و نگهداشت شهری به شهروندان محترم در بازار تهران در زون‌های تعیین‌شده محدوده بازار مسقف استقرار یافتند.

او افزود: به منظور هرچه بهتربرگزارشدن این مانور، ادارات گاز، آب، برق، هلال‌احمر، آتش‌نشانی، فضای سبز، ادارات زیست‌محیطی شهرداری تهران و... به ایفای نقش در زمینه کاری خود پرداختند که ارتقای ایمنی برق و بررسی میدانی انشعابات گاز از این جمله بود؛ همچنین با ارائه نکات و پک‌های آموزشی، نظیر آموزش در مورد مرگ‌ خاموش ناشی از مونواکسید کربن و... به پرسش‌های شهروندان در این زمینه‌ها پاسخ دادند.

بیداد همچنین از طرح شهرداری منطقه ۱۲ مبنی بر تخلیه و پاکسازی اماکن مخروبه در محدوده بازار در این مانور خبر داد و گفت: در مجموعه بازار تهران، اماکن متروکه‌ که محل‌های ناامنی به شمار می‌روند، گاه به محل تجمع متکدیان و افراد بی‌خانمان تبدیل شده‌اند و در بعضی موارد این اماکن، مملو از زباله اند. ازاین‌رو، تخلیه این اماکن در این مانور در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفت.

انتهای پیام 

۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
کد خبر: 17164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =