۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
کد خبر: 18997

اهمیت فضاهای شهری در ایجاد نشاط اجتماعی

محمدامین سالاری‌پور-شهردار منطقه ۱۴
 اهمیت فضاهای شهری در ایجاد نشاط اجتماعی

نشاط و شادی یکی از مهم‌ترین نیازهای بشری است که او را جهت مقابله با پیچیدگی‌ها و مشکلات دنیای امروز مهیا می‌گرداند. گرچه به اعتقاد بسیاری از افراد این هنر درونی است و خود فرد باید شادی را در زندگی‌اش خلق کند، اما از آنجایی که فضای شهر بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی برقرار می‌سازد، نقش بسزایی در احساس شادی و آرامش به شهروندان دارد.

نشاط و شادی به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای بشری است که او را جهت مقابله با پیچیدگی‌ها و مشکلات دنیای امروز مهیا می‌گرداند. گرچه به اعتقاد بسیاری از افراد این هنر درونی است و خود فرد باید شادی را در زندگی‌اش خلق کند، اما از آنجایی که فضای شهر بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی برقرار می‌سازد، نقش بسزایی در احساس شادی و آرامش به شهروندان دارد.
خیابان‌ها، پارک‌ها و مراکز تفریحی به عنوان فضاهای شهری می‌توانند حس شادی و رفتار مهربانانه را به تک تک افراد جامعه القا کنند و در ایجاد نشاط در جامعه نقش داشته باشند.
هنگامی که افراد جامعه با آرامش در خیابان‌ها قدم می‌زنند و از سرانه های متنوع شهری برخورداراند نسبت به یکدیگر حس خوشایندتری دارند که درنتیجه آن بذر محبت و شادی در شهر پاشیده می‌شود. 
بدون تردید شهرسازی منطبق بر معماری معنوی و بومی، برنامه‌ریزی و طراحی اصولی شهری و صدها عامل دیگر می‌تواند در شکل‌گیری نشاط اجتماعی مؤثر باشند.
در حال حاضر ایجاد نشاط شهروندی عنصری گمشده در مدیریت شهری است. و برنامه ریزی شهری به دنبال این عنصر گمشده در فضاهای عمومی شهر است.
بنابراین مدیریت شهری به این نتیجه رسیده است که ارتقای کیفی فضاهای شهری و ایجاد زیرساخت ها و تاسیسات مناسب برای تفریح و سرگرمی می تواند علاوه بر ایجاد آسایش و امنیت و حفظ تعاملات اجتماعی شهروندان، باعث جلب رضایت بازدیدکنندگان فضاهای عمومی شهری و جذب گردشگر شود.
بر همین اساس و در راستای اهمیت جانمایی و طراحی فضاهای متنوع و افزایش سرانه های تفریحی و فرهنگی، مدرن ترین شهربازی پایتخت در بوستان بسیج به عنوان فضای گردشگری در چهاردهمین منطقه پایتخت بازگشایی می شود.
این شهربازی با مساحت بالغ بر  ۲۵ هزارمترمربع که فاز نخست آن رو به اتمام است و با آغاز بهار ۱۴۰۱ گشایش می یابد.
با ۲ فضای روباز ویژه بزرگسالان، فضاهای سرپوشیده مخصوص کودکان و اختصاص فضاهای تفریحی و همسایگی با ایستگاه مترو بسیج، به عنوان بزرگ ترین و مجهزترین تفرجگاه های شرق و جنوب شهر تهران و امتیاز تفرجگاهی برای منطقه ۱۴ محسوب می شود.
آنچه مسلم است وجود این فضاهای مدرن با منابع گردشگری، از دید مدیریت شهری اهمیتی بسزایی دارد چرا  که در کنار چشم اندازهای زیبا، علاوه بر ارتقای کیفی سرانه های مفرح مورد نیاز و رضایت مندی عمومی، به شادی آفرینی، ایجاد همبستگی و علایق مشترک انسانی می انجامد و در نتیجه زمینه لازم برای نشاط اجتماعی را فراهم می سازد.

۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
کد خبر: 18997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =