ضرورت احیای محیط زیست آسیب‌دیده کلان‌شهر تهران

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از آثار برگزیده سومین مسابقه عکاسی تنوع زیستی شهر تهران دیدن کرد.

به گزارش شهر، سید جعفر تشکری هاشمی در حاشیه آیین اختتامیه سومین مسابقه عکاسی تنوع زیستی شهر تهران با اعلام اینکه کلان‌شهر تهران از آلودگی هوا و ترافیک رنج می‌برد، گفت: به رغم این موضوع، منطقه شهری تهران زیستگاه‌های باارزشی مانند محدوده حفاظت شده البرز و منطقه کویر را که به عنوان مناطقی منحصر به فرد از زیباترین و جذاب‌ترین پهنه‌های زیستی کشور محسوب می‌شوند، در شمال و جنوب خود جای داده است.
وی با استناد به گفته کارشناسان مبنی بر اینکه حدود ۱۰ سال خشکسالی پیاپی حاکم بر سرزمین ایران و منطقه، آسیب های زیادی بر محیط زیست کشورمان و مناطق همجوار آن وارد کرده و بر تعداد و تنوع جمعیت جانوری و حیات وحش تأثیر منفی بر جای گذاشته است، افزود: محدوده شهری تهران نیز متأثر از این پدیده، متحمل آسیب‌ها و صدمات فراوانی در حوزه محیط زیست طبیعی شده است.
تشکری هاشمی با اشاره به اینکه عواملی همچون مهاجرت‌های بی‌رویه و ازدیاد جمعیت، خشکسالی و کم‌آبی، عدم مدیریت منابع آب و ... به وضعیت اکولوژیک تهران آسیب زده و توان محیط زیستی این کلان‌شهر را تحت تأثیر قرار داده است، اظهار کرد: با این وجود، باور دارم با کارِ کارشناسی و استفاده از ظرفیت کارشناسان خبره و متخصص می‌توان خلاءهای به وجود آمده را برطرف و لطمات وارده را جبران کرد. 
 وی با بیان اینکه با آموزش و فرهنگ‌سازی، جلب مشارکت شهروندان در حفاظت از محیط زیست و استمرار طرح مدیریت پایدار برای محیط زیست شهر تهران می‌توان به نتایج مثبت و مؤثری رسید، تصریح کرد: برگزاری این مسابقه و برپایی نمایشگاه آثار برگزیده آن از طریق شناساندن تنوع زیستی این کلان‌شهر به شهروندان و ارتقاء و تقویت دانش آنها نسبت به محیطی که در آن زندگی می‌کنند، موجبات حساسیت مضاعف نسبت به حفظ محیط زیست را مهیا خواهد کرد. 
رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه نباید فراموش کنیم که صرفاً برگزاری یک مسابقه و برپایی یک نمایشگاه کافی نیست، خاطرنشان کرد: همه ظرفیت‌های آموزشی و فرهنگی و فضاهای محیطی و تبلیغاتی شهر تهران به منظور آشنایی و شناخت بیشتر شهروندان نسبت به محیط زیست طبیعی و ذخایر حیات وحش این کلان‌ شهر می‌بایست مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام 

۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱
کد خبر: 19097

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =