۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
کد خبر: 2040

رییس شورای شهر تهران:

تهران ۳۰ هزار ساختمان حادثه خیز دارد

از ۳۳ هزار ساختمان ناایمنی که اخطار گرفته اند تنها ۲۲۰ مورد ایمن سازی شدند
تهران ۳۰ هزار ساختمان حادثه خیز دارد

شهر: در حالی که نتایج پایش ایمنی ساختمان ها در تهران از وجود ۳۳ هزار ساختمان ناایمن خبر می دهد تنها ۳هزارساختمان اقدام و ۲۲۰ ساختمان ایمنی را تکمیل کرده اند.

به گزارش خبرنگار شهر، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در آغاز جلسه علنی ۱۵ تیر گفت: ابتدا روز شهرداری ها را به خانواده بزرگ شهرداری و دهیاری های سراسر کشور را گرامی می داریم، حدود ۱۴۰۰ شهرداری و بیش از ۳۷ هزار دهیاری، مسئولیت سنگین خدمت رسانی را به شهروندان برعهده دارند و امروز بدلیل شرایط خاص کشور و مشکلات مضاعف ناشی از پاندمی کرونا، شهرداری ها با چالش های متعددی مواجه هستند.
او ادامه داد: چالشهای پاسخگویی بدون اختیار، هزینه کرد بدون منابع کافی، عدم تفویض وظایف قانونی و موازی کاری در حوزه فعالیتهای شهری از مهمترین چالشهای ملی است که شهرداری ها علاوه بر بحران اقتصادی ناشی از تحریمهای ظالمانه، کاهش ارزش پول ملی و تورم همزمان با رکود اقتصادی با آن مواجهند.
هاشمی گفت: بیش از ۴۰ سال از تصویب قانون مدیریت یکپارچه شهری در شورای انقلاب در مهرماه سال ۱۳۵۸ می گذرد و همچنان دوسوم وظایف شهرداری ها به آنان تصویب نشده و حتی در موضوعاتی نظیر حمل ونقل عمومی شهری که تفویض شده است منابع و بودجه های قانونی و وظایف دولت در خصوص تامین ناوگان حمل ونقل عمومی محقق نشده است.
هاشمی بیان کرد: انتظار ما از رسانه ها بویژه رسانه ملی، احزاب، دستگاهها و مسئولین کشور این است که در برخورد با حوزه شهرداری ها، بعنوان یک دستگاه سیاسی برخورد نکنند و این مجموعه را بعنوان خط مقدم خدمت رسانی به مردم حمایت و تقویت کنند.
او گفت: موضوع دیگر حادثه تاسف بار آتش سوزی کلینیک سینا اطهر در میدان قدس بود که متاسفانه با وجود قربانی شدن ۱۹ تن از شهروندان و آسیب دیدن تعدادی دیگر، در رسانه ها و افکار عمومی به ابعاد آن به خوبی پرداخته نشد و شورای شهر وظیفه خود می داند که این موضوع را حصول نتیجه روشن پیگیری کند تا نسبت به قصور و تقصیرهای رخ داده مسامحه صورت نگیرد.
هاشمی افزود: بنابر پایش انجام شده در تهران بیش از ۳۳ هزار ساختمان ناایمن وجود دارد که به آنها اخطار شده و تنها ۲۲۰ ساختمان ایمن شده، کمتر از ۴هزار ساختمان در حال ایمن سازی و حدود ۳۰ هزار ساختمان نسبت به ایمن نبودن بی تفاوت هستند، و با توجه به اینکه شهرداری هنوز فاقد اختیار ضابط قضایی است، بایست از اختیارات قانونی خود برای فشار به مالکین جهت ایمن سازی استفاده کند.
او ادامه داد: در سانحه دی کلینیک سینا، ۴ دستگاه وزارت بهداشت بعنوان متولی تخصصی این کلینیک، وزارت کار بعنوان متولی ایمنی و HSE اماکن عمومی، شهرداری بعنوان متولی برخورد با تخلفات ساختمانی و مالکین مسئولیت قانونی دارند که هر یک باید قصور وتقصیر احتمالی خود را بپذیرند تا جلوی تکرار این حوادث در آینده گرفته شود.
هاشمی گفت:اما برای پیشگیری از حوادث مشابه، نیاز به تحول در سیستم پیشگیری وایمنی سازمان آتش نشانی تهران وجود دارد، نخستین اقدام صدور شناسه ایمنی و HSE برای همه ساختمانهاست که می تواند شبیه شناسه ملی آسانسور قابل استعلام وضعیت از طریق شهروندان باشد.
رییس شورای شهر گفت: گام دوم، ایجاد رده ایمنی برای ساختمانها از سوی سازمان آتش نشانی است که شهروندان هنگام خرید یا اجاره یا استفاده از ساختمان از میزان تاب آوری آن در برابر سوانح با نصب پلاک یا نشان اطلاع پیدا کنند که این رده بندی می تواند در قالب ۴ رده ساختمانهای غیرتاب آور، تاب آوری حداقلی، تاب آوری متوسط و تاب آوری خوب با نصب پلاک اعلام شود.
او ادامه داد: گام سوم، ایجاد سامانه سوت زنی تخلفات در ایمنی و ساختمان سازی توسط مدیریت شهری است که باید فراتر از سامانه ۱۳۷ فعلی و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی عمل کند و امکان همکاری گروههای غیردولتی و سمن های تخصصی در کاهش ناایمنی در سازه های شهری از جمله اقدامات تکمیلی در این حوزه است.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
کد خبر: 2040

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =