راه‌اندازی اولین موزه پرواز پایتخت در منطقه ۱۹ تا پایان بهار/ گلفروشان محور بهشت زهرا(س) ساماندهی می‌شوند

شهردار منطقه ۱۹ از افتتاح رسمی بازار و میدان خلازیر خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های کوتاه مدت شهرداری منطقه این بود که دستفروشان خلازیر را ساماندهی کند.

به گزارش خبرنگار شهر، ظهر امروز - دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۱-  نشست خبری شهردار منطقه ۱۹ برگزار شد. 

مهدی هدایت در ابتدای این نشست با بیان اینکه شعار اصلی ما در ابتدای حضور در منطقه تبدیل تهدیدها به فرصت و تردیدها به تصمیم بود، اظهار کرد: دو معضل خلازیر و کوره‌های آجرپزی که نقاط ناکارآمد و فضاهای بی‌دفاع شهری را به وجود آوردند از مهمترین موضوعات منطقه است؛ همچنین اختلاف با موقوفه مروی به عنوان یکی از بزرگترین مالکان منطقه از مهمترین موضوعات بود که در این رابطه با موقوفه مروی توافقاتی را در جهت توسعه منطقه داشتیم و این اختلافات رفع شده است.

افتتاح رسمی میدان خلازیر در آینده نزدیک

شهردار منطقه ۱۹ افزود: یکی از برنامه های کوتاه مدت شهرداری منطقه این بود که دستفروشان خلازیر را با هماهنگی شرکت ساماندهی شهرداری ساماندهی و خدمات اولیه را برای آنها تأمین کنیم تا فروشندگان در فضای مناسب و خریداران در فضای ایمن فعالیت داشته باشند، همچنین ساماندهی میدان خلازیر در دستور کار قرار دارد و افتتاح رسمی بازار و میدان خلازیر با هم انجام می شود.

بیش از ۳۰۰ ساخت و ساز غیرمجاز تخریب شد

وی اظهار کرد: در منطقه شاهد ساخت و ساز غیر مجاز به ویژه در ناحیه ۳ بودیم که بر همین اساس تیمی را در این ناحیه مستقر و در این مدت بیش از ۳۰۰ تخریب انجام و از ساخت‌وسازهای غیر مجاز جلوگیری شد.  

اجرای طرح باز آفرینی در منطقه

هدایت اضافه کرد: طرح بازآفرینی ناحیه ۳ در کارگروه کمیسیون ماده پنج تصویب شده تا پس از آن در کمیسیون اصلی بررسی و تصویب شود؛ سپس این طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح و تصویب خواهد شد تا موانع توسعه در منطقه رفع شوند. 

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه یکی از نکات مهم در منطقه این بود که باید مشکل فضاهای ناکارآمد را بر طرف می کردیم و توسعه را در منطقه تحریک می کردیم، توضیح داد: خروجی طرح بازآفرینی این است که انسجام در ساختار ناحیه ایجاد و از عرصه‌های رها شده در بخش خدماتی و مسکن استفاده می شود و در کنار آن تامین امنیت اجتماعی و ساخت مسکن استطاعت پذیر و جبران کمبودهای خدماتی انجام می شود.

تبدیل خلازیر به پهنه اشتغال و صنایع دانش‌بنیان

هدایت بیان کرد: خلازیر از حالت آشفته و از یک معضل تبدیل به پهنه اشتغال و صنایع دانش بنیان و اشتغال آفرین می شود، یعنی حدود ۵۰ هکتار در این محدوده از حالت نابسامان به محرک توسعه تبدیل و از کوره های آجرپزی نیز به عنوان پروژه بزرگ مقیاس مسکن استفاده می شود که حدود ۱۰ هزار واحد از بحث قرارگاه مسکن که در شهرداری مطرح است در منطقه ۱۹ اجرا می شود؛ در بحث بارگذاری جمعیتی نیز این ظرفیت در منطقه وجود دارد و در طرح جامع و تفصیلی این ظرفیت دیده شده، چرا که منطقه ۱۹ با آمار هر هکتار ۹۰ نفر، کمترین تراکم جمعیتی را دارد.  

احداث دهکده ورزش و سرای نوآوری در بوستان ولایت

شهردار منطقه ۱۹ یادآور شد: درباره بوستان ولایت نیز در برنامه کوتاه مدت وضعیت فعلی را سامان می دهیم و ۴۰ میلیارد اعتبار برای بهسازی بوستان ولایت در نظر گرفته شده و احداث دهکده ورزش و برگزاری نمایشگاه ها را خواهیم داشت.

وی گفت: در بلندمدت نیز طرح اولیه بوستان بر اساس منویات مقام معظم رهبری و تاکید بر اینکه این بوستان به عنوان‌ ریه تنفسی تهران محسوب می شود، تصویب شد و از آنجا که دو باند پرواز از بوستان عبور کرده، در چهار قسمت این بوستان اقداماتی مانند دهکده ورزش، پارک اکولوژی، سرای نوآوری و دانش بنیان و صنایع خلاق و نیز مجموعه ای برای آمادگی در بحران ایجاد می‌شود. 

آمادگی همکاری با بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌ها

شهردار منطقه ۱۹ با بیان اینکه این منطقه جزو مناطقی است که بالاترین بودجه را به خود اختصاص داده و به نسبت جمعیت بالاترین افزایش بودجه را در بین مناطق داشتیم و ۱۲۰ درصد افزایش بودجه در بخش عمرانی را برای منطقه شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: با این حال آماده همکاری با بخش‌خصوصی و استفاده از ظرفیتهای آن و جذب سرمایه گذار هستیم. 

رفع گره ترافیکی با افتتاح پروژه تقاطع غیرهمسطح نواب و تندگویان

به گفته هدایت در حوزه حمل و نقل؛ پروژه تقاطع غیر همسطح نواب و تندگویان که در برنامه های سال جدید آمده، پروژه ای است که در منطقه‌ گره ترافیکی میدان کشتارگاه را حل و تسهیل در روند عبور و مرور شهروندان ایجاد و ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان را برای تردد کوتاه تر می کند؛ همچنین احداث پارکینگ طبقاتی توحید و عبدل آباد و احداث پارکینگ مکانیزه نعمت‌آباد و ساماندهی میدان شقایق (خلازیر) از دیگر اقدامات حوزه حمل و نقل و ترافیک در سال جدید خواهد بود. 

تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب و احداث سرای محله اسماعیل‌آباد در سال جاری

وی درباره پروژه های عمرانی که در سال ۱۴۰۱ اجرایی یا تکمیل می شوند نیز توضیح داد: احداث مجتمع انتظامی در ناحیه ۳ با ۷ هزار متر مساحت، احداث مخزن آب شرب در بوستان ولایت، تکمیل تصفیه خانه فاضلاب، میدان مرکزی میوه و تره‌بار در ناحیه ۳، تکمیل مساجد اثنی عشر، ابوالفضل (ع) و باب الحوائج، تکمیل بلوار پاییزان، احداث سرای محله اسماعیل آباد و تکمیل آمفی تئاتر در ناحیه ۲ با مجموع ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای امسال پیش بینی شده است.

بوستان مادر و کودک احداث می‌شود

شهردار منطقه ۱۹ اضافه کرد: ساماندهی گل فروشان اتوبان بهشت زهرا، افتتاح سامانه هوشمند آبیاری مویرگی، ایجاد بوستان مادر و کودک، بازسازی دریاچه بوستان شقایق و بازسازی المان های شهری از جمله موضوعات حوزه خدمات شهری است؛ در بخش اجتماعی و فرهنگی برگزاری کنگره شهدا، برگزاری قرارگاه اجتماعی منطقه متناظر با قرارگاه اسیبهای اجتماعی شهرداری تهران، جمع آوری معتادان متجاهر و راه اندازی فاز دوم پیست اسب سواری در بوستان ولایت از جمله برنامه‌های شهرداری منطقه است. 

اختصاص بخشی از غرفه‌های بوستان ولایت به زنان سرپرست خانوار

هدایت با اشاره به اینکه بیشترین زنان سرپرست خانوار در منطقه ۱۹ حضور دارند، عنوان کرد: بخشی از غرفه های بوستان ولایت به این افراد اختصاص داده شده است؛ در طرح های خدماتی و گردشگری و اقتصادی و حمل و نقل، ضمن تامین زمین، بسته های حمایتی به سرمایه گذاران عرضه می شود تا شاهد مشارکت آنها باشیم؛ در بحث پارکینگ ظرف دو ماه آینده پارکینگ توحید - عبدل آباد با ۱۲۰ واحد و پارکینگ نعمت آباد با ۱۵۰ واحد آماده می شود.

ایجاد موزه پرواز در سه ماهه اول سال

شهردار منطقه ۱۹ در پاسخ به سوالی درباره حفظ بافت تاریخی منطقه و همچنین ایجاد موزه پرواز بیان کرد: بر اساس طرح بازآفرینی ناحیه ۳، میله کوره های آجر پزی حفظ و تبدیل به محدوده گردشگری ناحیه می شود و یکی از کوره ها نیز تملک و به موزه آجر تبدیل می شود؛ درباره ایجاد موزه پرواز نیز پیگیری ها انجام شده و با دستگاه های ذیربط هماهنگی هایی صورت گرفته تا بتوانیم این موزه را در سه ماه اول سال به عنوان اولین موزه پرواز در تهران عملیاتی کنیم. 

هدایت درباره وضعیت موقوفه های منطقه گفت: موقوفه های قمرالسلطنه از جمله موقوفه هایی در منطقه است که زیر نظر اوقاف نیست و موقوفه ای خاص است؛ ضمن اینکه در گذشته بدون توجه به شرایط ناحیه ۳ و الزامات طرح تفصیلی اجاره نامه هایی برای افراد در موقوفه برای کاربری های مغایر صادر شد که باعث ایجاد مشکلات فراوانی در منطقه شد. 

ساماندهی گل‌فروشان محور بهشت حضرت زهرا(س)

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص ساماندهی گل فروشان اتوبان بهشت حضرت زهرا(س) و چگونگی اجرای مفاد قرارگاه مسکن در این منطقه بیان کرد: از ۱۸۰ هزار واحدی که شهردار تهران اشاره کرده بودند، حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد در منطقه ۱۹ تامین می شود؛ در بحث ساماندهی گل فروشان نیز رویکرد ما با گذشته فرق دارد؛ برای ساماندهی آنها پیمانکار مشخص شده و در محور بهشت حضرت زهرا(س) غرفه هایی ایجاد خواهیم کرد و فروشندگان در این غرفه ها ساماندهی می شوند تا دست مافیای گل فروشی که شناسایی آنها نیز انجام شده، در این محور کوتاه و این غرفه‌ها را به فروشندگان اصلی بدهیم. 

جمع‌آوری ۴۰ واحد دپو و توزیع پسماند

شهردار منطقه ۱۹ در پایان یادآور شد: حلقه میانی بوستان ولایت که باندهای پرواز را تشکیل می دهند با تبدیل به محور پیاده و گردشگری حفظ می شوند چرا که به دلیل میراثی بودن تاکید بر حفظ این حلقه وجود دارد؛ همچنین در بحث آلودگی هوا در منطقه، آتش سوزی برخی صنایع در خلازیر از جمله دلایل این آلودگی است که با اجرای طرح بازآفرینی این مشکل حل و آلودگی هوای منطقه کاهش می یابد؛ علاوه بر این در این مدت ۴۰ واحد دپو و توزیع پسماند در ناحیه ۳ جمع آوری و برای بخش دیگری نیز در انتظار احکام قضایی هستیم تا این جلوگیری ها را به عمل آوریم.

انتهای پیام/

۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
کد خبر: 20427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =