۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
کد خبر: 21113

رویای شهر سالم

امیر نورمحمدی-مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت شهر سالم
رویای شهر سالم

نام‌گذاری هفته‌ای به نام سلامت در تقویم رسمی کشور، خود گویای اهمیت جایگاه این حوزه در جامعه است.

هفته سلامت زمانی برای همفکری و هم‌افزایی بخش‌های مختلف جامعه درباره یکی از اصلی‌ترین و اصیل‌ترین نیازها و مطالبات بشر است. از همین روست که در همه مکاتب و نظریه‌ها علی‌رغم اختلافات بیش و کم‌شان، یکی از وظایف اولیه دولت‌ها تامین بهداشت و درمان محسوب می‌شود.

مسئله سلامت هم در حوزه پیشگیری و بهداشت و هم در حوزه درمان نیازمند توجه همه بخش‌های دولتی و غیر دولتی جامعه است. اقتصاد، امنیت، آموزش و پرورش و رسانه‌های جمعی تنها بخشی از فهرست بلندبالای حوزه‌هایی است که هم از سلامت تاثیر می‌پذیرند و هم بر روی آن تاثیر می‌گذارند. رویکرد قرارگاهی به «مدیریت سلامت شهری» می‌تواند مسیر را برای همه این حوزه‌ها تسهیل کند و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی تک‌تک افراد و به تبع آن کلیت جامعه را متاثر می‌سازد.

نهاد شهرداری نیز در ابتدای تاسیس، در پیوند با مسئله سلامت ایجاد شد. بهداشت معابر و فضاهای شهری با هدف پیشگیری از شیوع بیماری‌ها مسئولیت اولیه بلدیه‌ها یا همان شهرداری‌ها بود و در ادامه با تنوع خدمات، این مسئولیت توسعه پیدا کرد. شرکت شهر سالم نیز مولود همین مسئولیت و نیاز به توسعه خدمات بهداشتی و درمانی بود.

«شهر سالم» رویایی است که در طول تاریخ مورد توجه جوامع و نخبگان آن بوده است، اما امروز که «سلامت» صورتی چندبعدی و پیچیده یافته، نیل به آن نیاز به همکاری همه بخش‌های اجتماعی و نهادهای دولتی و غیردولتی دارد.

شرکت شهر سالم نیز در کنار وظایف ذاتی‌اش برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به خانواده بزرگ شهرداری، همواره خدمت به شهروندان و کمک به سیستم بهداشت و درمان را در دستور کار داشته است. اوج این مسئولیت‌پذیری اجتماعی در دوره شیوع کرونا متبلور شد که همکاران من در همه بخش‌ها؛ از آموزش تا غربالگری و از واکسیناسیون تا درمان‌های پیشرفته در خدمت مردم شریف تهران بودند.

هفته سلامت همچنین هنگامه یادآوریِ از جان گذشتگی‌ها و فداکاری‌های همه دست‌اندرکاران بهداشت و درمان است. آنها که هر روز از مرگ تا زندگی پلی می‌سازند و در نشاط و پویایی جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.

به‌جا است که در این ایام، یاد و خاطره همه شهدای مدافع سلامت، به ویژه شهید دکتر مهدی وریجی، شهید دکتر افسانه بیگدلی و شهید رضا محرمی، سه شهید شرکت شهر سالم که در راه خدمت به شهروندان تهران در ایام شیوع کرونا به درجه رفیع شهادت رسیدند را گرامی بداریم.

ضمن تبریک آغاز هفته سلامت به تمامی تلاش‌گران این عرصه به ویژه همکارانم، یادآوری این نکته را ضروری می‌دانم که هفته سلامت فرصت مناسبی برای آگاه‌سازی و خدمت‌رسانی دوچندان به شهروندان است که اصحاب رسانه و سلامت باید از آن بهره‌مند شوند.

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
کد خبر: 21113

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =