تسهیل دسترسی به خدمات سازمان مدیریت پسماند با ایجاد زیرساخت‌های جدید

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در نخستین جلسه کمیته "نظارت بر آموزش و فرهنگسازی شهروندان در زمینه چگونگی جمع‌آوری و بازیافت زباله" در دوره جدید مدیریت شهری، تصریح کرد: طی ماه‌های آینده شاهد تغییرات مهم و تاثیرگذاری در حوزه مدیریت پسماند پایتخت خواهیم بود و امکان دسترسی و بهره‌مندی شهروندان از خدمات سریع جمع‌آوری و دریافت زباله، راحت‌تر و بیش از پیش فراهم خواهد شد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان مدیریت پسماند، نوزدهمین جلسه کمیته نظارت بر آموزش و فرهنگسازی با حضور محمدمهدی عزیزی مدیرعامل و محمد کیخا معاون فرهنگی و اجتماعی این سازمان، خسروی و قبادی نمایندگان کمیسیون محیط زیست و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، امیری مدیرکل آموزش شهروندی شهرداری تهران و گودرزی نماینده ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران برگزار شد.

در این نشست، عزیزی با بیان اینکه در حال حاضر متوسط تولید پسماند به صورت روزانه در تهران به ازای هر نفر ۷۶۰گرم است که با میانگین جهانی برابری می‌کند، توضیح داد: استفاده از ظرفیت سمن‌ها و افراد تاثیرگذار در حوزه پسماندصفر، بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا از قبیل هاضم و زباله سوز، حل معضل بوی محدوده فرودگاه امام و توجه ویژه به کاهش و حذف مواردی همچون دفن پسماند و تولید شیرابه، از جمله مهمترین اهداف برگزاری این جلسه است که سازمان مدیریت پسماند آنها را در دستور کار خود قرار داده است.

او به اهمیت و لزوم فرهنگسازی و آموزش در زمینه کاهش تولید پسماند و تفکیک پسماند تر و خشک از یکدیگر اشاره کرد و گفت: این مهم، نیازمند مشارکت تمامی ارگان‌ها اعم از مجموعه‌های داخل شهرداری و همچنین دستگاه‌های دولتی است. در همین راستا می‌توان از پتانسیل مدارس در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری در بستر دوره‌های آموزش و همچنین درج مفاهیم آموزشی حوزه پسماند در کتب آموزشی، مراکز آموزش شهروندی و صداو سیما در جهت ترویج فرهنگ تفکیک پسماند و کاهش تولید زباله بهره برد.

وی مبحث بودجه و اعتبار را موضوع مهمی در تدوین برنامه‌های آموزشی و فرهنگی دانست و افزود: نگاه به حوزه پسماند در ابتدا باید فرهنگسازی و آموزش و در مرحله بعد، درآمدی باشد. ما در سازمان مدیریت پسماند به صورت شبانه‌روزی مشغول انجام عملیات اجرایی هستیم و حضور افراد هنرمند و فرهنگساز قطعا می‌تواند کمک شایان توجهی به مجموعه ما در جهت خدمات‌دهی مناسب تر با اولویت حفظ محیط زیست در حوزه آموزش و تاثیرگذاری فرهنگی باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند اظهار کرد: اصلاح زیرساخت‌ها و تغییر شیوه سنتی جمع‌آوری و دفع پسماندها در اولویت کار ما قرار دارد به طوری که در آینده‌ای نزدیک، با مشارکت بخش خصوصی، تهران به ۸ پهنه تقسیم و هر پهنه دارای یک مجموعه مجهز بازیافت خواهدشد. همچنین در بخش نرم افزاری، پلتفرم‌ واحدی در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد تا علاوه بر بحث آموزش، امکان رقابت اپلیکیشن‌های مختلف برای جذب شهروندان از طریق ارائه راهکارهای تشویقی در آن فراهم باشد.

انتهای پیام

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
کد خبر: 21741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =