واگویه‌های «خلیج‌فارس»

در مترو قیطریه سازه حجمی برای پاسداشت خلیج همیشگی فارس رونمایی شد. این سازه بر اساس اسنادتاریخی از نام خلیج‌فارس ساخته شده‌است. واکنش«خلیج‌فارس» نسبت به ساخت این سازه را در این گزارش می‌بینید.

شبکه شهر- زینب کریمی- «این سازه حجمی را در متروی تهران برایم ساختند. سرتاسر آن نقشه‌هایی از صدها سال قبل است که نام و نشانم در آن حک شده.به وجد آمدم وقتی فهمیدم اینجا صدای امواجم را هم برای علاقه‌مندانم پخش می‌کنند.

ذوق‌زده‌ام که دوستم می‌دارند...

زمین‌شناسان می‌گویند ۵۰۰ هزارساله‌ام. خودم حساب سال و سده‌ از دستم دررفته. ولی چیزی در همین حدودها سن دارم. البته درست است که سنم را یادم رفته اما سال‌هایی که بسیار پهناورتر بودم را خوب به خاطر دارم. سال‌هایی که جلگه‌های برازجان و بهبهان و خوزستان تا کوه‌های زاگرس را در آغوش گرفته بودم و همه‌اش مال من بود. چقدر بزرگ بودم. حالا اما با مساحت ۲۳۷ هزارکیلومترمربعی‌ سومین خلیج بزرگ جهانم. بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم اگر آن زمان که وسیع‌تر بودم حساب وکتاب می‌کردند شاید اولین خلیج بزرگ جهان می‌شدم. بعد به این فکر می‌کنم که مگر مسابقه است. بی‌خیال وسعت و مساحت.

همین که هستم هم کم نیست. اتصال‌دهنده اروپا و آسیا و افریقا هستم و حدود ۳۰ درصد نفت جهان را از دلم درمی‌آورند. بی حساب و بارویی گشاده به همسایگانم نفت می‌دهم. به ایران و عمان و عراق و عربستان، به کویت و امارات و قطر و بحرین. اصلا خوشحال می‌شوم وقتی انقدر محبوب و مطلوبم.

اما این ماجراها و دعواومرافعه‌هایی که سر من درست می‌شود را دوست ندارم. کار به جایی رسیده که سر اسمم هم بحث و جدل است. کاش یکی از خودم نظر می‌پرسید تا بهشان بگویم دوست دارم با اسم خودم صدایم بزنند. اسم من همان اسمی است که یونانی‌ها در شناسنامه‌ام گذاشتند و به من گفتند دریای پارس. حتی نئارخوس سرکرده نیروی دریایی اسکندر در سفرنامه‌اش این اسم را ثبت کرد و جغرافیدان‌ها از همین اسم برای شناخت من استفاده‌کردند و حتی روی نقشه‌هایشان هم همین اسم را حک کردند.

پارس، فارس، ایران، عجم. خلیج فارس، خلیج فارسی. همه این‌ها را به من می‌گفتند اما تقریبا از ۷۰ سال پیش همسایه‌های عربم شروع کردند من را با اسم دیگری صدا زدن.

هر چند هنوز در همه مکاتبات رسمی نامم خلیج فارس است اما انگار اتحادیه عرب با هم هماهنگ شدند که به من بگویند خلیج عرب و این من را ناراحت می‌کند.

کاش از خودم نظر بپرسند تا بهشان بگویم که دوست دارم همیشه و همه جا با اسم شناسنامه‌ام صدایم بزنند.

۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
کد خبر: 21851

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =