ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، شرط شکل‌گیری شهر هوشمند است

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران گفت: برای ایجاد شهر هوشمند، استقرار نهاد مدیریت دانش و ایجاد بانک اطلاعات جامع در دسترس و قابل ‌ویرایش، از شروط اصلی آن به شمار می‌آیند.

به گزارش خبرنگار شهر، احمد صادقی در وبینار علمی تخصصی «آینده‌نگاری و سیاست‌گذاری مدیریت دانش در شهرداری تهران» که با حضور فرهاد علی پور، عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان، عقیل منصوری لطفعلی، سرپرست معاونت مطالعات مدیریت اقتصادی و امور اجتماعی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، کیومرث اشتریان، استاد دانشگاه تهران، احسان متولیان، دبیر کل مجمع شهرداران کلان شهرهای ایران و نرگس رامک، دبیر نشست و مدیر گروه مستندسازی پروژه های شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار شد مدیریت دانش را بستری برای ایجاد شهرهای هوشمند عنوان کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، شهرنشینی را یک پدیده بی‌پایان و رو به رشد دانست و اذعان داشت: نیاز شهرهای امروز با دهه‌های گذشته متفاوت و نیاز شهر هوشمند امروز محسوس است و شهرداری به ‌عنوان ‌نهادی که نقش مهمی در حکمرانی شهری و ارتباط مستقیم با مردم را دارد، می‌تواند در عرصه مدیریت دانش سهم به سزایی داشته باشد.

وی ادامه داد: امروزه ۵۴ درصد از مردم جهان در شهرهای مختلف زندگی می‌کنند که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ به ۶۶ درصد برسد. در مجموع با رشد کلی جمعیت، شهرنشینی در عرض سه دهه آینده، جمعیتی بیش از ۲ میلیارد نفر دیگر را به شهرها اضافه خواهد کرد. لذا پایداری زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی از نکات بسیار ضروری جهت هماهنگی با این گسترش سریع جمعیت و تأمین منابع مالی شهرها است.

صادقی اظهار کرد: پر واضح است با رشد شهرنشینی نیازهای جدید نیز پدیدار می شود؛ همچنان که نیازهای شهرهای امروز با چند دهه قبل قابل قیاس نیست. از این رو امروزه با رشد فناوری و تکنولوژی ضرورت ایجاد شهر هوشمند بیش از پیش احساس می شود و این در حالی است که شهرهای هوشمند و بسترهای وجود آن چندین سال است که در جهان شروع شده و ما ناگزیر به حرکت در این مسیر هستیم.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: مدیریت دانش از پنج زیر مؤلفه شامل کیفیت زندگی، مشارکت شهروندان، شهر هوشمند، تقویت سازمان‌های غیردولتی و حکمروایی شهری تشکیل شده که این مهم نیز دارای پنج زیر مؤلفه شفافیت، اثربخشی و کارایی، عدالت اجتماعی، قانونمندی، ثبات سیاسی و مبارزه با فساد است؛ با افزایش مدیریت دانش، مدیریت شهری نیز ارتقا خواهد یافت.

این عضو شورا خاطرنشان کرد: رشد روز افزون علوم مختلف و گستردگی و پیچیدگی روابط سازمانی در عرصه داخلی و خارجی، مدیریت امروز را ناگزیر از توجه جدی برای انتخاب شیوه برخوردی مناسب با ابزاری مهم به نام" اطلاعات" کرده است. در این بین سازمانها و شرکتهایی موفق هستند که با انتخاب و گزینش شیوه ها و روش هایی مناسب بهترین، بیشترین و کم هزینه ترین اطلاعات مورد نیاز خود را تولید یا جمع آوری کنند و با ابزارهایی مناسب اعم از نیروی انسانی و یا ابزارهای الکترونیکی آنها را پردازش و قابل گزارش گیری نمایند و گزارشهای خروجی ازطریق اطلاعات را در اختیار واحدها و اجزا خود قرار دهند تا در انتخاب سیاست ها و برنامه ریزی درون تشکیلاتی خود از آن ها استفاده کنند.

صادقی افزود: لذا قطعاً مدیریت دانش به ‌عنوان بستر شهر هوشمند با رویکرد نظام‌مند کردن اهداف سازمانی و ایجاد ارزش‌های بیشتر ما را به تولید ثروت و سرمایه فکری می‌رساند و این مهم‌ترین دستاورد مدیریت دانش برای شهرداری تهران است. همچنین امروزه مدیریت دانش اهمیت خودش را در سازمان‌ها پیدا و توجه صاحب ‌نظران این حوزه را جلب کرده است. مؤلفه‌هایی مانند شهر هوشمند، کیفیت زندگی، مشارکت شهروندان، حکمروایی شهری نمونه‌هایی از مؤلفه‌های مدیریت شهری شمرده می شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای ایجاد شهر هوشمند، استقرار نهاد مدیریت دانش و ایجاد بانک اطلاعات جامع در دسترس و قابل ‌ویرایش، از شروط اصلی آن به شمار می‌آیند.

انتهای پیام/

۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴
کد خبر: 21869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =