مرکز اهدای خون شهدای چیذر افتتاح شد

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت : باید زمینه همکاری بیشتر مدیریت شهری و شورا ها با سازمان انتقال خون فراهم شود تا شاهد توسعه مراکز اهدای خون و تامین خون مورد نیاز کشور باشیم.

به گزارش خبرنگار شهر، مرکز اهدای خون شهدای چیذر با حضور احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران‌، محمد رضا مهدیزاده مدیر کل انتقال خون استان تهران و مسئولان شهرداری منطقه یک افتتاح مجدد شد.

احمد صادقی در این مراسم و در ابتدای سخنان خود گفت: در ابتدا لازم می دانم حادثه تلخی که در آبادان رخ داد و باعث فوت تعدادی از هموطنانمان شد را تسلیت  بگویم‌.

وی ادامه داد:  فاجعه آبادان از آن دست از حوادثی است که منشا انسانی دارد و این در حالی است که کشور ما یک کشور حادثه خیز است و ما شاهد رخداد حوادث طبیعی هم هستیم لذا توقعی که وجود دارد این است که در کنار حوادث طبیعی شاهد رخ دادن اینگونه حوادث با منشا انسانی نباشیم.

صادقی گفت: ولی متاسفانه از این مترو پل ها در کشور و تهران زیاد داریم و پلاسکو مجدد تکرار شده است.

این عضو شورا ادامه داد:  حوزه مدیریت شهری  در بحث ساخت و ساز و نگاهداشت اماکن  مسئولیت مستقیم دارد و این موضوعات باید واکاوی شود و در بحث ایمنی اماکن هیچگونه مماشاتی نباید صورت گیرد.

احمد صادقی افزود: متاسفانه این حادثه نشان داد ما مدیریت واحد  حوادث نداریم و این مشکلی است که ما در مدیریت شهری نیز با آن دست به گریبان هستیم  و لازم می دانم تاکید کنم ما در حوزه سلامت نیز مدیریت واحد نداریم  که اگر داشتیم می توانستیم با تصمیمات درست و هماهنگ امکانات بیشتری را برای حوزه سلامت فراهم کنیم.

وی ادامه داد: اینگونه حوادث باید مایه عبرت گردد تا تکرار نشود. در حادثه پلاسکو شاید تا مدتی پیشگیری کردیم اما این عبرت آموزی ما موقت بود و متاسفانه تسری هم پیدا نکرد، در حالی که باید موضوع ایمنی در کل کشور جدی گرفته شود.

صادقی اظهار داشت: امروز باید این هشدار را به مدیریت شهری بدهیم که در بحث تسهیل گری فرآیند صدور پروانه و کوتاه شدن این فرایند مبادا موضوع ایمنی مغفول واقع شود و اگر این اتفاق افتاده سریعا باید تصحیح شود.

وی در ادامه گفت: در کنار این حوادث ما شاهد تغییراتی در دنیا هستیم که بیماری همه گیر کرونا آغاز گر آن بود و باید منتظر پاندمی های دیگر هم باشیم لذا  آمادگی در حوزه سلامت باید در اولویت همه اقدامات ما و زمینه ها  قرار گیرد. 

احمد صادقی افزود: در این زمینه همکاری بیش از پیش مدیریت شهری با حوزه سلامت و سازمان انتقال خون را باید شاهد باشیم. گرچه ما تجارب موفق در این زمینه داشتیم نظیر ایجاد پایگاه های ثابت انتقال خون که در دوره های گذشته مدیریت شهری صورت گرفته بود. لذا از همین جا اعلام آمادگی می کنم که مدیریت شهری آماده همکاری در گسترش و توسعه این مراکز خواهد بود.

صادقی در ادامه افزود: البته باید توجه داشت مکان یابی در ایجاد مراکز انتقال خون اشتباه صورت نگیرد و مکان یابی در جایی باشد که حداکثر مشارکت شهروندان را در پی داشته باشد. 

احمد صادقی با تاکید بر ضرورت توسعه مراکز اهدا و انتقال خون گفت : بر اساس آمار ۱۷ درصد بانک خون کشور در تهران تولید  می شود اما ۲۵ درصد مصرف خون نیز به تهران اختصاص دارد و این نشان می دهد تهران از دیگر نقاط کشور خون دریافت می کند. این در حالی است که یک پنجم جمعیت برخوردار کشور در تهران هستند و لذا این امکان وجود دارد با برنامه‌ریزی درست علاوه بر تامین خون مورد نیاز تهران به دیگر نقاط کشور نیز خون ارسال شود.

صادقی همچنین گفت : اقدامی که باید صورت گیرد این است که با تبلیغات و اطلاع رسانی درست مشارکت مستمر و همگانی شهروندان در این زمینه را فراهم کنیم و فرهنگ صحیح اهدای خون تنها مختص ماه رمضان و رخدادن حوادث نباشد گویی که مردم ما نشان دادند در این موضوعات همواره پیشگام هستند.
حضور توده مردم در حوادث برای کمک به هموطنان نشان می دهد که مردم روحیه نوع دوستی دارند اما ما باید توان بهره برداری از این روحیه را داشته باشیم.

صادقی با تاکید بر این امر که در اشاعه فرهنگ اهدای خون باید از ظرفیت شوراهای سراسر کشور استفاده شود گفت: شوراهای سراسر کشور بالغ بر ۱۲۸ هزار نفر می شوند و از این تعداد ۱۲۳ هزار نفر شوراهای روستا هستند ظرفیتی که در این زمینه به کار گرفته نشده البته شاید تصور از روستا مناطق دور افتاده باشد اما در همین شهرستان تهران ما ۷۹ شورای روستا و بخش داریم که می توان از این ظرفیت های بزرگ برای ترویج فرهنگ اهدای خون استفاده کرد.

صادقی افزود: خوشبختانه همکاران ما در شهرداری تهران نیروهای انقلابی هستند و نشان دادند هر جا نیاز به توسعه شهر است حرف اول را میزنند.

صادقی گفت: باید در سطوح شوراهای شهرستان، شهر و شورای عالی استان ها همکاری مشترکی در زمینه انتقال خون تعریف شود تا بتوانیم در این زمینه سرمایه گذاری بزرگی انجام دهیم.

در این جلسه همچنین محمد رضا مهدیزاده مدیر کل انتقال خون استان تهران نیز با تاکید بر توسعه مراکز اهدای خون گفت: مردم ایران تنها کشوری در منطقه هستند که صد در صد اهدای خون داوطلبانه دارند.

وی افزود: راه اندازی مجدد مرکز اهدای خون شهدای چیذر در راستای سیاست های عدالت محور دولت بوده و امیدواریم با همکاری مدیریت شهری و مشارکت شهروندان شاهد توسعه این مراکز و در نهایت تامین خون مورد نیاز کشور باشیم.

انتهای پیام/ 

۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۸
کد خبر: 22086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =