رونمایی از مکان رویدادهای تاریخی مناطق ۱، ۱۲ و ۲۰ در تهران

سرپرست مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهر تهران از رونمایی مکان رویدادهای تاریخی در مناطق ۱، ۱۲ و ۲۰ در شهر تهران خبرداد.

نیما نیازمند در گفت و گو با خبرنگار شهر گفت:  پروژه شناسایی و رونمایی از مکان رویدادهای تاریخی مناطق 1و12و20 شهر تهران به پایان رسید.
وی افزود: بافت و بناهای تاریخی شهر، گواه عینی و یاد آور رویدادهای گذشته شهر است و میراث تاریخی و امانتی است باید به آیندگان بسپاریم.
 سرپرست مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهر تهران با اشاره به اینکه حفظ تاریخ شهر و هویت آن و ایجاد تصویر ذهنی واضح است، ادامه داد: ضرورت ایجاد الگو از سیمای شهر و یادسازی می تواند فضاهای تاریخی شهر را به عنوان شاخص های شهری و مکان های هویت مند حفظ و معرفی و پیوندی میان گذشته و حال معاصر را برقرار کرده که حافظ فرهنگ و رسوم اجتماعی ساکنین است.
وی بیان کرد: در چنین شرایطی شهروندان می توانند گذشته خود را باز شناسی نموده و رویدادهای گذشته را با حال پیوند بزنند. 
 نیازمند با اشاره به اینکه بازیابی رویدادها و معرفی آن هاست که مکان را معنا دار می کند، یادآور شد:  این معناداری، فرد را به حس تعلق فرهنگ و هویت  محیط و مکان در معماری و شهرسازی وا میدارد که این روش بهترین راه برای حفظ،احیاء و توسعه خردمندانه بافت تاریخی است که به آن نیازمندیم.
وی تاکید کرد: در این راستا مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهر تهران در پاسخ به نیاز شهروندان اقدام به  تعریف و اجرای پروژه طراحی مکان رویدادهای تاریخی مناطق 1و12و20 شهر تهران کرد تا بتواند ضمن حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهر تهران با ثبت و جانمایی بیش از ١٠٠٠ نقطه مکان رویداد در نقشه پایتخت به ۳  هدف دست یابد.
سرپرست مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهر تهران گفت: احیاء داشته های ارزشمند تاریخی محدوده حصار ناصری، منطقه یک و ری با تاکید بر میراث ناملموس،  ارتقاء کیفیت در خدمت رسانی مدیریت شهری در بافت تاریخی و همچنین  حفظ و تقویت جاذبه های گردشگری فرهنگی در محدوده های بافت تاریخی و ایجاد مسیر های گردشگری از جمله این اهداف است.
وی افزود: این پروژه مهم به اتمام رسیده و اطلاعات آن در سامانه بافت تاریخی که درگاه آن در پرتال شهرداری تهران می‌باشد بارگذاری شده است. در ضمن از خروجی های دیگر پروژه می توان به طراحی و باززنده سازی نمادهایی در 18 مکان تاریخی و ایجاد مسیر های گردشگری  در تهران اشاره کرد که نیازمند پیگیری و هماهنگی با مناطق شهرداری جهت جذب بودجه و اجرا است.
انتهای پیام/
۱ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴
کد خبر: 22682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =