از پیشنهاد راه‌اندازی میادین بر خط تا ساماندهی وانت بارهای میوه فروش به نفع شهروندان

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در هفتاد و چهارمین جلسه شورا در واکنش به گزارش مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نظرات خود را بیان کردند.

به گزارش خبرنگار شهر، مهدی چمران در هفتاد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به گزارش مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با بیان اینکه میادین میوه و تره بار و فروشگاه های شهروند می توانند اثرگذار بوده و کمبود و نقصان و نوسان قیمت در بازار را کنترل کنند، اظهار کرد: ایجاد بازارها و میادین در سطح شهر سیاست خوبی بود که اجرا شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه این اقدام می تواند حساب شده انجام شود، خاطرنشان کرد: این میادین به عنوان هایپرمارکت ها در محلات باید ایجاد شود تا مردم بتوانند اقلام مورد نیاز خود را تامین کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه سازمان مدیریت میوه و تره بار در شرایطی که مردم با مشکل روبه رو بودند توانست وضعیت را مدیریت کند، ابراز امیدواری کرد که کیفیت و کمیت میادین افزایش پیدا کند.

محمد آخوندی با تأکید بر اینکه نظارت بر میادین در ارائه خدمت و کیفیت محصولات باید دائمی باشد، اظهار کرد: اگر نظارت ها ضعیف باشد، کیفیت اولیه کاهش پیدا می کند و منجر به نارضایتی مردم می شود.

وی ادامه داد: وجوهی که به عنوان سپرده به شهرداری داده می شود باید در حساب مخصوصی نگهداری شود. در گذشته وجوهی که بابت غرفه ها در میادین گرفته شده بود، هزینه شده و انتظار داریم در این دوره نظارت صورت بگیرد تا وجوه از این حساب برداشته نشود.

آخوندی با بیان اینکه در دوره های گذشته ضوابط در خصوص واگذاری غرفه ها رعایت نشده بود، تصریح کرد: تقاضای ما این است که موارد حسابرسی در واگذاری غرفه ها رعایت شود.

وی به بدهی مالیاتی تعیین تکلیف نشده سازمان اشاره کرد و افزود: درخواست ما این است که بدهی مورد نظر تعیین تکلیف شده تا سازمان با ضرر و زیان مواجه نباشد.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه قرار بود تمام درآمدها به خزانه واحد واریز شود، گفت: علت عدم واریز درآمدها به خزانه از سوی سازمان مدیریت میادین ارائه شود.

احمد صادقی با اشاره به اینکه در مواردی شاهد قیمت بالاتر اقلام نسبت به سایر بازارها هستیم، تصریح کرد: می توان در عرضه محصولات در جنوب تهران، محصولات را با کیفیت مشابه با مناطق دیگر و همچنین با ارائه تخفیف عرضه کنیم.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز بر افزایش کیفیت در مناطق جنوب شهر تهران و کنترل قیمت در این مناطق تأکید کرد و گفت: تقاضای ما این است که گزارشی در خصوص برنامه های سازمان در رابطه با این موضوع ارائه شود.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران به فعالیت دست فروشان پارک شهر اشاره کرد و گفت: اگر شهرداری مقابل این آشفته بازار و گسترش بساط نایستد، نمی توان جلوی آن را گرفت.

مهدی اقراریان با بیان اینکه قیمت ها در میادین نسبت به فروشگاه ها پایین تر است، اظهار کرد: اما در مواردی شاهد هستیم که قیمت نسبت به خودروهای سیار بالاتر است. با توجه به این موضوع، می توان در زمینه بازارهای سیار، در حوزه نظارت و ساماندهی وانت ها وارد عمل شد.

وی افزود: حرکت جامعه به سمت پیری است؛ بعضا مشاهده می کنیم که افراد مسن مسافت طولانی را برای مراجعه به میادین طی می کنند. باید فاصله دسترسی به میادین با قید فوریت مورد توجه قرار بگیرد و می توان با استفاده از ظرفیت فناوری ها، محصولات را با بسته بندی مشخص درب منزل به مردم تحویل داد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه میادین میوه و تره بار فضاهایی هستند که مردم از گرانی به آن پناه می آوردند، گفت: ما ضایعات را از زمین تا میادین و از خانه های مردم تا محل دفن زباله، با هزینه گزاف جابجا می کنیم و درخواست من این است که مدیرعامل سازمان توضیحاتی ارائه دهد که چه برنامه ای برای مدیریت این موضوع دارد.

جعفر تشکری هاشمی با اشاره به اینکه ایستگاه های مترو شاید محل مناسبی برای عرضه محصولات نباشند، خاطرنشان کرد: با این وجود عرضه محصولات در این ایستگاه ها مطرح اما عملیاتی نشد و تقاضا داریم در این زمینه توضیح داده شود.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم فروشگاه های برخط را راه اندازی کنیم می توانیم خدمات بهتری ارائه دهیم و مشاغل جدید ایجاد کنیم. در عین حال می توانیم سرمایه های شهر را به سمت بهره وری بالاتر هدایت کنیم.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به قابلیت بالای میدان میوه و تره بار مرکزی، اظهار کرد: می توان صنایع تبدیلی را با مشارکت بخش خصوصی در این میدان مورد توجه قرار داد و اگر برنامه ریزی در این خصوص انجام شده، گزارش آن ارائه شود.

زهرا شمس احسان افزود: قرار شد استقرار غرفه های عرضه میوه و تره بار در ایستگاه های مترو را شاهد باشیم که این اتفاق نیفتاد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران نیز در ادامه با بیان اینکه وعده قیمت تولید به مصرف داده شده است، گفت: سیاست های سازمان در قبال مناطق مختلف باید با تمایز و تفاوت، مورد توجه قرار بگیرد.

علیرضا نادعلی افزود: رضایتمندی مردم بسیار مهم است. اگر آنچه وعده می دهیم اجرایی شود برای مردم اهمیت خواهد داشت. باید با روش های درست موضوعات را برای مردم تبیین کنیم.

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه احداث ۱۰۰ میدان میوه و تره بار در شهر در طول امسال کار سختی است، اظهار کرد: درخواست ما این است که توضیح داده شود که این اقدام چگونه عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: راهبرد طراحی سیستم و اپلیکیشن بسیار مورد اهمیت است و می تواند در موفقیت و شکست طرح اثرگذار باشد که درخواست داریم در این زمینه برنامه ها ارائه شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید با حذف واسطه ها، محصولات باید به طور مستقیم از تولید کننده به دست مردم برسد، گفت: برنامه سازمان برای رسیدن به اهداف اصلی ارائه شود.

ناصر امانی همچنین تصریح کرد: گفته شده که ۳۰ درصد سهم کل بازار تهران در اختیار سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری است و باید در این خصوص، مبانی و منابع این ادعا مشخص باشد.

وی با بیان اینکه در خصوص نحوه توزیع و تعداد نیروهای انسانی فعال در میادین باید گزارش ارائه شود، گفت: یکی از اعتراضات مستاجران میدان مرکزی، مشکل فاضلاب است که تقاضامندیم توضیح داده شود که اقدامات در این زمینه به چه مرحله ای رسیده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: می خواهیم توضیح داده شود که زمین، زمان و منابع مالی اجازه می دهد که بتوانیم ۱۰۰ بازار را تا پایان سال ایجاد کنیم یا خیر؟

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید ضوابط میادین مشخص باشد، اظهار کرد: تعداد کل غرفه های دائم و موقت باید اعلام شود.

نرجس سلیمانی افزود: تنظیم ساختار اقتصادی نیازمند مدیریت در سطوح بالاتر و مدیریت یکپارچه شهری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مراجعات مردم به میادین به دلیل مشکلات اقتصادی افزایش یافته است، گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود که رضایت مردم را شاهد باشیم چون این موضوع اصل کار ماست.

وی با تأکید بر اهمیت سلامت شهروندان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت موظف است با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، مقدار مجاز سموم باقی مانده در محصولات غذایی را مشخص کند و عرضه محصولاتی که میزان غیرمجازی از کود و سموم شیمیایی را دارند، ممنوع اعلام کند. ما به این خواسته در شورای ششم توجه ویژه داریم.

پیرهادی افزود: برگزاری نمایشگاه محصولات ارگانیک از دوره گذشته متوقف شده اما در این دوره نیز در دستور کار نیست و باید پیگیری و همچنین در زمینه عرضه این محصولات نیز گزارش ارائه شود.

وی با بیان اینکه وضعیت عرضه محصولات در ۵۲ مرکز موجود در محلات باید مشخص باشد، گفت: قرار بود قیمت محصولات در این مراکز ۱۵ درصد کمتر از سایر نقاط بوده و کیفیت نیز مناسب باشد که خواهش ما این است در رابطه با این موضوع توضیح ارائه شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تصفیه فاضلاب در مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان موضوعی جدی است، گفت: باید در تمام ساختمان های شهرداری، این مبحث را مورد توجه قرار دهیم البته سایر دستگاه ها نیز باید مبحث ۱۶ را رعایت کرده و اقدامات فوری در این زمینه انجام دهند.

وی با اشاره به کاهش ۲۸ درصدی منابع آبی خاطرنشان کرد: اگر امروز به فکر آب نباشیم، در آینده به مشکل برخورد خواهیم کرد.

حبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز در ادامه با بیان اینکه تعدادی از بهره برداران میدان صدف گلایه ای را مطرح کردند، اظهار کرد: دست فروشان کنار این میدان به فروش اجناس می پردازند و باید تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود.

وی افزود: این افراد کرایه و مالیات می پردازند و اگر مشکلی به وجود بیاید برای دست فروشان نخواهد بود، بلکه صاحبان غرفه ها به مشکل برخورد می کنند.

پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در کوتاه ترین زمان ممکن محصولات کشاورزی استانی که روی زمین مانده بود توسط سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران خریداری شد، گفت: باید مدلی طراحی شود که کشاورز محصول خود را گران تر از قیمت فعلی بفروشد و مردم با قیمت پایین تر محصولات را خریداری کنند.

وی افزود: باید برنامه ریزی شود که هم کیفیت محصولات افزایش پیدا کند و هم بتوانیم اقلام را ارزان تر عرضه کنیم.

سوده نجفی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر حمایت از اشتغال زنان سرپرست خانوار گفت: یکی از مشکلات در این زمینه، عدم وجود فضای مناسب برای عرضه محصولات آنهاست و درخواست داریم که اختصاص فضا برای این افراد در اولویت قرار بگیرد.

انتهای پیام/

۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹
کد خبر: 23117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =