برخورد قاطع با مالکان ساختمان‌های ناایمن در منطقه ۵

جلسه بررسی ساختمان های ناایمن منطقه ۵ با حضور مسئولان امر برگزار شد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۵، حادثه متروپل آبادان و بعد از آن پیام مقام معظم رهبری در جهت عزم مسئولان برای جلوگیری از تکرار این حادثه در تمام نقاط کشور، تلنگری برای مدیران شهری پایتخت بود تا بار دیگر جدی تر از گذشته ایمن سازی ساختمان ها بررسی کنند.

 در همین راستا، جلسه ای برای بررسی ساختمان های ناایمن سطح منطقه با حضور احسان شریفی شهردار منطقه ۵، امیر زاده جانشین دادستانی ناحیه ۵ تهران، محمد دیبا مدیر منطقه یک آتش نشانی تهران و سایر اعضای تخصصی کمیته برگزار شد.

در ابتدای جلسه محمد دیبا نماینده آتش نشانی حاضر در جلسه، گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان آتش نشانی را ارائه داد.

او با بیان اینکه تاکنون از ۲۵۱۸ ساختمان مسکونی، آموزشی، فرهنگی و غیره بازدید کرده ایم، اظهار داشت: بازدیدهای ما سالانه است و شاهد هستیم که در بازدید سال آینده، هیچ تغییری در آن ملک صورت نمی گیرد، چراکه راهکار قانونی وجود ندارد تا مالکین را ملزم به اجرای ایمن سازی کنیم.

دیبا با بیان اینکه حتی برخی مراکز دولتی و آموزش و پرورش نیز به نیروهای ما اجازه ورود و بررسی، نمی دهند، ادامه داد: باید سازو کار قانونی وجود داشته باشد که در صورت مراجعه همکاران ما در حضور هیئت مدیره، ضمن بررسی، ایرادات ایمنی ساختمان مطرح و مالک ملزم به برطرف کردن باشد.

مدیر منطقه یک آتش نشانی تهران افزود: اماکن بسیاری وجود دارد که چون حفظ و نگهداری نمی شوند، به ساختمان هایی ناایمن تبدیل شده اند. پیشگیری از حادثه چندان مورد توجه نیست.باید تدابیری اندیشیده شود که مالکین، خود ملک شان را ایمن کنند.

در ادامه فرهاد کرمی معاون شهرسازی و معماری منطقه ۵، با بیان اینکه ۵ ساختمان بسیار پرخطر و ۲۲۰ ساختمان پرخطر در منطقه شناسایی شده، تاکید کرد: در ابتدای امر باید این ۵ ساختمان بسیار پرخطر را ایمن کرد و ساز و کاری پیش بینی شود تا مالک اماکن پرخطر ملزم به اقدامات سازه ای و حفظ ایمنی در یک بازه زمانی مشخص شود. ایمن سازی ۲۲۰ ساختمان پرخطر در ادامه مسیر باید صورت گیرد.

احسان شریفی شهردار منطقه ۵ نیز پس از استماع توضیحات حاضرین، ضمن با اهمیت دانستن این جلسه اظهار داشت: لازم است در ابتدا ساختمان های دولتی، مراکز درمانی و آموزش و پرورش ملزم شوند تا با آتش نشانی همراهی کنند. از سوی دیگر تمهیداتی اندیشیده شود تا مجتمع های تجاری که پیش از پایان کار اقدام به فعالیت می کنند، پیش از هرگونه فعالیت، ملزم به دریافت تاییدات آتش نشانی باشند.

او با بیان اینکه ساختمان های منطقه به ساختمان های بسیار پرخطر، پرخطر، کم خطر و میان خطر تقسیم شده اند، ادامه داد: امروز با همکاری جناب آقای امین زاده جانشین دادستانی، مقرر شد تا از سوی قوه قضائیه و پلیس محترم به کلیه ساختمان پرخطر ابلاغ و اخطار شود تا باردیگر موضوعات ایمنی را با آتش نشانی تطبیق دهند.

شریفی در پایان تاکید کرد: با توجه به حمایت قوه قضائیه، در صورتی که مالکین به این اخطار توجه نکنند، اقدامات جدی و شدیدی را از جانب قوه قضائیه صورت خواهد گرفت که این همکاری شایسته تقدیر و تشکر است.

انتهای پیام 

۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳
کد خبر: 23130

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =