۷فوتی در پی وقوع سیل در استان تهران تاکنون/حضور وزیرکشور و شهردارتهران در محل حادثه سیل امامزاده داوود/اقدامات شهرداری تهران برای کمک به حادثه‌دیدگان

سیل شب گذشته در برخی مناطق استان تهران از جمله کن، امامزاده داوود و رودهن تاکنون ۶ کشته برجای گذاشته است.

به گزارش خبرنگار شهر، بارش‌های شدید نیمه شب گذشته، باعث بروز سیلاب در جاده امام زاده داوود(ع) در کن شد. 

۳ کشته در پی سیل کن/ حضور وزیر کشور و شهردار تهران در محل حادثه/ برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران

پس از این حادثه، تیم‌های عملیاتی آتش نشانی، اورژانس، هلال احمر به محل اعزام شدند.

۳ کشته در پی سیل کن/ حضور وزیر کشور و شهردار تهران در محل حادثه/ برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران

احمد وحیدی وزیر کشور و علیرضا زاکانی شهردار تهران از اول صبح با حضور در منطقه کن آخرین شرایط را مورد بررسی قرار دادند.

۳ کشته در پی سیل کن/ حضور وزیر کشور و شهردار تهران در محل حادثه/ برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران

جلسه مدیریت بحران با حضور وزیر کشور، شهردار تهران، استاندار تهران، رییس آتش نشانی، رییس هلال احمر، عوامل انتظامی برگزار شد.

۳ کشته در پی سیل کن/ حضور وزیر کشور و شهردار تهران در محل حادثه/ برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران

رئیس‌جمهور از استاندار تهران خواست تا کلیه امکانات امدادی اعم از هلال احمر، شهرداری و ستاد مدیریت بحران را برای تسریع در عملیات امداد و نجات و نیز تمهید پیش‌بینی‌های لازم برای پیشگیری از حوادث مشابه سیل در امامزاده داوود (ع)، بسیج کند.

آماده باش تمامی عوامل راهداری استان تهران

عادل مصدقی معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران، در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: با توجه به هشدار نارنجی هواشناسی، مبنی بر بارش شدید باران و احتمال آب گرفتگی و وقوع سیلاب در استان تهران، تمامی عوامل راهداری استان تهران به حالت آماده باش کامل درآمدند.

وی گفت: بامداد امروز با اعلام گزارش ریز سنگ در محورهای رودبار قصران، عوامل راهداری با تجهیزات سنگین و نیمه سنگین در منطقه حاضر و به خدمات رسانی پرداختند.

معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران ادامه داد: در منطقه کن تهران، علی رغم خارج بودن حوزه راهداری در آن منطقه، شاهد وقوع سیلاب و گرفتار شدن مردم در بین گل و لای، در منطقه حاضر و مشغول خدمات رسانی به هموطنان هستیم.

مصدقی عنوان کرد: این بارش ها ادامه دارد و از هموطنان درخواست داریم نزدیک رودخانه ها نشوند و در صورت نیاز با سامانه ۱۴۱ تماس بگیرند

عوامل هلال احمر استان تهران در آماده باش کامل

شاهین فتحی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران اظهار کرد: بر اثر این بارش های بامداد امروز، در نقاط غربی و جنوبی استان، شاهد آب گرفتگی و وجود گل و لای به ویژه در منطقه کن «امامزاده داود» هستیم

وی گفت: تمامی عوامل عملیاتی هلال احمر استان تهران در آماده باش کامل قرار گرفتند و چند تیم امداد و نجات از جمله واکنش سریع و تیم های امداد و نجات در شهرستان های تهران، شمیرانات، پاکدشت و ملارد با توجه به شدت آب گرفتگی ها، مشغول امداد رسانی به هموطنان هستند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران اضافه کرد: تیم واکنش سریع و سه تیم عملیاتی هلال احمر شهرستان تهران به منطقه امامزاده داوود پایتخت اعزام شدند، یک تیم به همراه راهداری در منطقه فشم شهرستان شمیرانات حضوردارد، یک تیم امداد و نجات در محدوده نیروگاه برق شریف آباد پاکدشت مشغول رهاسازی خانواده ای گرفتارشده هستند و یک تیم نیز در روستای قشلاق ملارد، به امدادرسانی پرداختند.

فتحی خاطرنشان کرد: شماره ۱۱۲ جمعیت هلال احمر استان تهران جهت دریافت حوادث احتمالی در خدمت هموطنان در استان تهران است و در صورت نیاز، تیم های امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران در مناطق حادثه دیده حضور پیدا خواهند کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: در حال حاضر ۲۳ تیم عملیاتی، ۲ تیم آنست (جست‌وجو و نجات با سگ‌های زنده یاب) با استفاده از ۱۳ خودروی کمک‌دار، ۴ آمبولانس و ۳ خودروی نجات مشغول خدمت‌رسانی به متاثرین و جست‌وجو مفقودین هستند.

سخنگوی شهرداری تهران: اقدامات لازم برای ساماندهی محل حادثه سیل انجام شده است 

عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران درباره سیل امامزاده داوود گفت: بعد از وقوع این حادثه در امامزاده داود، شهردار تهران از ساعات اولیه صبح در محل حادثه حاضر شده و همراه با وزیر کشور بازدید میدانی از محل داشتند.

وی‌ ادامه داد: رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، رئیس سازمان آتش نشانی و شهردار منطقه ۵ نیز در محل حادثه حضور دارند، علاوه بر این به تمامی شهرداران مناطق دیگر آماده باش داده شده است. 

سخنگوی شهرداری تهران گفت: تمامی اقدامات لازم برای ساماندهی و ایمنی سازی محل حادثه در حال انجام است.

محمدخانی افزود: درحال حاضر ستاد بحران به ریاست وزیر کشور تشکیل شده و شهردار تهران نیز در این جلسه حاضر است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران تمام امکانات خود را در محل حادثه به کار گرفته است، خاطرنشان کرد: از همان ساعات اولیه صبح، سازمان آتش نشانی و معاونت حمل و نقل، امکانات و نیروهای خود را برای خدمت‌رسانی به مردم حادثه دیده اعزام کرده‌اند.

 اعزام ماشین‌آلات شهرداری به محل وقوع سیلاب در امامزاده داوود (ع)

علی نصیری ،  سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز  از اعزام ماشین‌آلات شهرداری تهران به محل وقوع سیلاب در محدوده امامزاده داوود (ع) خبر داد و گفت: از بدو وقوع حادثه، شهرداری تهران به‌عنوان معین استانداری اقدامات لازم را به‌عمل آورده و ماشین‌آلات لازم را به محل حادثه اعزام کرد.
وی افزود: در حال حاضر وزیر کشور به همراه شهردار تهران در محل حادثه حضور دارند و اقدامات لازم به‌طور میدانی دنبال می‌شود.

نصیری بیان کرد: آخرین گزارشات واصله تا ۴ صبح امروز است که براساس آن ۵۰ دستگاه برانکارد، ۶۰ امدادگر هلال احمر، ۴۵ آتش نشان و ۲ یگان ویژه و تشخیص هویت به محل حادثه اعزام شده‌اند.
رئیس مدیریت بحران شهرداری تهران ادامه داد: همچنین ۲ هلی کوپتر امدادرسان نیز در حالت آماده باش قرار دارند.
 اعزام ۲۰ دستگاه ون و اتوبوس به مناطق سیل زده

مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران هم با اشاره به آخرین تمهیدات برای کمک به حادثه دیدگان سیل امامزاده داوود(ع) گفت:  ۲۰ دستگاه ون، ۳۰ دستگاه مینی بوس و تعدادی اتوبوس از میدان کوهسار به منطقه سیل زده اعزام شده‌اند.

 اضافه شدن تجهیزات امدادی و سگ زنده‌یاب 

به دستور وزیر کشور تعداد تجهیزات و ماشین آلات برای امداد رسانی در حال افزایش است و فعلا ۵ دستگاه ماشین آلات سنگین اداره راه به منطقه اضافه شده و همچنین تعدادی از سگ های زنده یاب هلال احمر برای پیدان کردن افراد مفقودی احتمالی به منطقه اضافه شدند

حضور نیروی انتظامی و امداد رسانی به مردم

از ساعات اولیه نیروی انتظامی در محل حضور داشته و در کنار حفظ امنیت در منطقه همگام با نیروهای امداد شورع به امداد رسانی به مردم کردند.

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه پلیس همواره خود را در همه عرصه ها و حوادث خدمتگزار مردم می‌داند، بیان داشت: کارکنان فرماندهی انتظامی تهران بزرگ یگان های ویژه و یگان امداد و پلیس پیشگیری و سایر پلیس های تخصصی از دقایق اولیه این حادثه در محل حضور پیدا کردند و ضمن برقراری امنیت منطقه به آسیب دیدگان این حادثه به نحو مقتضی کمک رسانی می‌کند.

اضافه شدن ۱۰ سگ زنده یاب به منطقه

پیر حسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر  هم بیان کرد: با توجه به وجود گل و لای و آب های زیاد که در برخی موارد باعث ایجاد آوار شده است، ۱۰ سگ زنده یاب جهت تسریع در امداد رسانی در منطقه حضور پیدا کرده و مشغول جستجو برای مفقودین احتمالی هستند.

کولیوند ادامه داد: از میزان خسارت مالی گزارشی دقیق ارائه نشده و میزان خسارت توسط استانداری تهران اعلام خواهد شد.

وی گفت: با توجه به گستردگی حادثه، تیم های امداد و نجات دیگر به منطقه اعزام و در حال حاضر بالغ بر ۱۳۰ نیروی عملیاتی در این حادثه مشغول امداد رسانی هستند.

استاندار تهران: در کن فعلا ۹ نفر مفقودی داریم

محسن منصوری استاندار تهران گفت: تا الان ۹ نفر مصدوم داشتیم که حال آنها خیلی وخیم نیست. ۹ نفر هم آمار مفقودی است و به نظر می‌رسد که این آمار افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه عملیات امداد و نجات ادامه دارد، گفت: ۵ شهرستان استان دیشب درگیر سیل شدند و در دماوند هم تخریب راه را داشتیم و هم به دامداری ها لطمه وارد کرده است.

استاندار تهران گفت: در این شهرستان ها بازندگی ادامه دارد و از الان در فیروزکوه بارندگی شروع شده است و همه دستگاه ها در حالت آماده باش هستند.

استاندار تهران با اشاره به بارندگی شب گذشته و پیش بینی بارندگی برای امروز اظهار داشت: از همه شهروندان می‌خواهیم ضمن اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی نسبت به ترددهای درون و برون شهری احتیاط لازم را داشته باشند.

افزایش تعداد فوتی و مفقودی‌ها

مرتضی مرادی پور معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه عملیات امدادرسانی همچنان ادامه دارد، گفت: دقایقی پیش پیکر ششمین فرد در منطقه کن پیدا و خارج شد و تا الان آمار مفقودی ها به 14 نفر رسیده است.

سیلاب در شهرستان‌های استان تهران

سیلاب به جز شهر تهران و منطقه کن و امام زاده داوود در شهرستان های دیگر هم باعث بروز حوادثی شده است که در ذیل به آن اشاره می‌شود.

نجات ۴ کوهنورد از ارتفاعات کلوگان

بابک صابونی مسئول مدیریت بحران شمیرانات اعلام کرد: بامداد امروز (پنجشنبه) ۴ کوهنورد گرفتار در پی بارش شدید باران در ارتفاعات کلوگان رودبارقصران با تلاش ۳ ساعته ستاد مدیریت بحران شهرستان نجات یافتند. 

وی خاطرنشان کرد: بارش‌های اخیر در منطقه شهری شمیران منجر به آبگرفتگی‌های جزئی و در برخی از روستاها (امامه، زایگان وگرمابدر) منجر به ریزش سنگ و انسداد جاده‌های روستایی شد که به سرعت مرتفع و مشکلی پدیدار نشد.

سیل در رودهن یک قربانی گرفت/ ۱۰ خودرو و تعدادی احشام آسیب دیدند

به دنبال بارش شدید باران طی شب گذشته در شهرستان دماوند، روستاهای شمالی بخش رودهن از جمله «وسکاره»، «جورد» و «آردینه» همراه با طغیان رودخانه سیاه‌رود دچار سیلاب و آبگرفتگی شد و خسارت جانی و مالی برجای گذاشت.

رضا طاهرخانی فرماندار دماوند با اشاره به اینکه بامداد امروز مفقودی یک نفر اعلام شده بود که نیروهای امداد وارد عمل شدند، گفت: فردی که مفقود شده بود یک فرد میانسال بود که متاسفانه فوت کرده بود و همچنین به حدود ۱۰ خودرو و تعدادی از احشام خسارت وارد شده است.

به گزارش شهر تا لحظه ارسال این خبر تعداد مصدومان نیز ۹ نفر اعلام شده است.

انتهای پیام/

۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
کد خبر: 24279

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =