۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
کد خبر: 24599
اتوبوسرانی هوشمند می‌شود

هوشمندسازی مدیریت ناوگان، یکی از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توان بخشی از مشکلات حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه اتوبوسرانی را مرتفع کرد تا دیگر شاهد صحنه‌هایی مانند تجمع اتوبوس‌ها در یک خط و مسیر از یک‌سو و تجمع و ازدحام مسافران در خط دیگر به‌دلیل کمبود اتوبوس نباشیم. 

به گزارش شهر، این در حالی است که برخی طی روزهای اخیر ارسال به ماموریت اتوبوس‌های تک‌کابین در چند خط بی‌آرتی برای بانوان را تحت عنوان زنانه-مردانه شدن اتوبوس‌ها قلمداد کرده‌اند. گفت‌وگوی سیدمجتبی شفیعی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران را در این خصوص بخوانید.

 آیا اخیرا اعزام اتوبوس به خطوط شلوغ را در بازه‌های زمانی روز در دستور کار قرار داده‌اید یا واقعا اتوبوس‌هایی مخصوص بانوان درنظر گرفته شده است؟
هیچ اتوبوس خاصی برای بانوان یا آقایان لحاظ نشده است. ماجرا این است که در بحث مدیریت ناوگان اتوبوسرانی، در حوزه بهره‌برداری دچار ضعف‌هایی هستیم. یعنی ممکن است در یک خط و مسیر اتوبوس مازاد باشد و در یک خط و مسیر دیگر به‌دلیل نبود و کمبود اتوبوس ازدحام مسافر را شاهد باشیم. متأسفانه مدیریت ناوگان اتوبوسرانی هنوز به‌صورت دستی انجام می‌شود. یعنی افرادی که کارشناس و باتجربه هستند، از طریق دوربین‌ها و از طریق اعلام و بررسی تاریخچه اعزام و... صورت‌گرفته تصمیم می‌گیرند که اتوبوس به کدام خطوط و نقاط ارسال شود.

بنابراین  چه اقدامی در زمینه هوشمندسازی باید انجام شود؟
این کار باید در قالب یک نرم‌افزار و هوش مصنوعی انجام شود و در این بخش نیازمند هوشمندسازی هستیم. در همین راستا با یک مجموعه ارتباط گرفته‌ایم و شروع به همکاری کرده‌ایم و قرار است در زمینه هوشمندسازی مدیریت ناوگان اتوبوسرانی، اقداماتی را انجام دهند. البته بحث هوشمندسازی‌ مدیریت ناوگان اتوبوسرانی هنوز در هیچکدام از شهرهای کشور اجرا نشده و در دیگر شهرهای دنیا هم بسیار کم انجام شده است.
مدیریت هوشمند یعنی ناوگان به‌صورت منعطف مدیریت شود و اتوبوس‌ها تخصیص به یک خط خاص ندارند و با توجه به حجم مسافر و نیازی که در خطوط مختلف وجود دارد می‌توانند در خطوط مختلف حرکت کرده و مسافران را جابه‌جا کنند. زمانی که روی اتوبوی برچسب می‌زنیم، این موضوع نشان می‌دهد که این اتوبوس برای همان خط خاص است و سیستم مدیریت هوشمند و منعطف نداریم. بنابراین هوشمندسازی مدیریت ناوگان اتوبوسرانی، هم نیاز به آموزش دارد و هم باید شرکت‌هایی که در این زمینه کار کرده‌اند و عملیاتی هستند را در این زمینه به‌کار بگیریم.

منبع: همشهری

انتهای پیام/

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
کد خبر: 24599

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =