بازگشت ۹۰درصد پله‌های برقی به چرخه خدمت/ هر اقدامی در شهر انجام می‌دهیم، باید به مردم توضیح دهیم

شهردار تهران تأکید کرد: در بحث پله‌های برقی در ابتدای دوره ۵۰ درصد پله‌ها خراب و ۴۲ درصد نا ایمن بودند؛ بنابراین بخشی از آن را خودمان از رده خارج کردیم و اکنون ۹۰ درصد با یک ایمنی مناسب به چرخه خدمت برگشته است.

به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در نخستین جلسه کمیته پدافند غیرعامل شهرداری تهران در مدیریت جدید شهری اظهار کرد: کلانشهر تهران با عرض و طول وسیع و جمعیت زیاد، دارای شرایط خاصی است که در کنار هم قرار گرفتن این عناصر و اجزا، حساسیت جدی برای شهر به ارمغان می آورد؛ شهری که روی گسل ها و در دامنه ارتفاعات قرار دارد و خطر سیلاب و فرونشست زمین آن را تهدید می کند که اگر پیشگیری و دقت نکنیم بعد از حادثه کار چندانی نمی توان انجام داد؛ لذا این شرایط طبیعی به ما می گوید باید خودمان را مهیا کنیم و از قبل از حادثه به فکر باشیم.

وی با بیان اینکه توجه به فرسودگی شهر که در کنار فرصت ها تهدیداتی را خلق می‌کند، برای ما مهم است، افزود: موقعی انبار نفت شهران خارج از شهر بوده اما امروز در داخل شهر است و یا زمانی شن چاله ها در خارج از شهر قرار داشت اما امروز در کنار منازل مسکونی قرار دارد؛ در واقع گسترش شهر از فرصت به فرصت - تهدید تبدیل شده است؛ بافت ناپایدار و ابنیه و سازه های مختلف فرصت‌هایی هستند که اگر به آن بی توجه باشیم، می تواند به تهدید تبدیل شود.

زاکانی ادامه داد: در حوزه شهر هوشمند اطلاعاتی در کنار هم جمع می شوند و اگر امکانی باشد که کسی به آن دسترسی پیدا کند می تواند به پاشنه آشیل شهر تبدیل شود؛ بنابراین باید از عاملی به نام غفلت عبور کنیم و نه خودمان غفلت زده شویم و نه اجازه دهیم جامعه دچار آن شود.

شهردار تهران گفت: باید در این حوزه پایه ای مستحکم را برای شهر تهران داشته باشیم که این کار نیاز به مطالعه دقیق و گسترده و کار دانش بنیان دارد و امیدواریم طرح جامع پدافند بزودی آماده شود و کارگروه ها نیز در این کار همکاری کنند.  

وی افزود: تبدیل طرح به برنامه مساله بعدی است و پس از آن بحث نظارت بر اجرا اهمیت پیدا می کند که کارگروه‌های تعیین شده می توانند نقش موثری داشته باشند؛ در مطالعه ای ۷۵۳ پل تهران بررسی شده و در حال تقویت و استحکام سازی هستند؛ در بحث پله های برقی در ابتدای دوره ۵۰ درصد  پله ها خراب و ۴۲ درصد نا ایمن بودند؛ بنابراین بخشی از آن را خودمان از رده خارج کردیم و اکنون ۹۰ درصد با یک ایمنی مناسب به چرخه خدمت برگشته است.

زاکانی با اشاره به اینکه موضوع آموزش و اطلاع رسانی بسیار مهم است، عنوان کرد:  این سیل ها سابقه دارد و در گذشته نیز اتفاق افتاده و هشدارها و شرایط خاصی توسط هواشناسی انجام می شود اما کسی به آنها توجه نمی کند، حتی پس از سیل اعلام می کنیم که پارک های نقاط حادثه خیز تعطیل هستند اما برخی افراد در کنار آن پارک‌ها برای تفریح و گردش مستقر می شوند؛ بنابراین موضوع آموزش و اطلاع رسانی و حساس کردن مردم و ایجاد زمینه خود آگاهی به مردم امری بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اهمیت‌های ویژه کار ما این است که به سرعت به الگو و سرمشق سایر شهرها تبدیل می‌شود، تصریح کرد: هر اقدامی در شهر انجام می‌دهیم باید به مردم توضیح دهیم و با آنها صحبت کنیم. 

زاکانی ادامه داد: در خصوص پروژه شهید شوشتری می توانیم به مردم بگوییم از منظر پدافند غیرعامل، جنبه تخلیه‌گاهی برای شهر تهران در کنار کاهش ترافیک داشته باشد.

شهردار تهران با اشاره به وجود ۴۵ هزار هکتار فضای سبز پیرامون و ۱۳ هزار هکتار در داخل شهر تهران به عنوان زیرساخت‌های شهر یادآور شد: وقتی برای مردم تسهیلات ایجاد می شود که از نشاط بهره‌مند شوند، در کنار آن در بزنگاه‌ها نیز آنها باید مورد استفاده قرار بگیرند.

انتهای پیام/

۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴
کد خبر: 24628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =