پیگیری مسئولیت‌های چندگانه از سوی شهرداری تهران در حماسه اربعین

لایحه شهرداری تهران در خصوص مجوز هزینه کرد شهرداری برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین حسینی در سال ۱۴۰۱ بررسی و با ۱۹ رأی موافق به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا نادعلی سخنگو و عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در هشتاد و پنجمین جلسه شورا در خصوص مجوز هزینه کرد شهرداری برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین حسینی در سال ۱۴۰۱ با بیان اینکه پیاده روی اربعین یک رویداد بزرگ جهانی است، اظهار کرد: علاوه بر مدیریت پسماند و رفت و روب، باید معاونت فرهنگی و اجتماعی نیز در این مسیر وارد عمل شود و مشارکت داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری هم در کمیته خدمات شهری وزارت کشور، هم در کمیته حمل و نقل و هم در کمیته فرهنگی عضویت دارد، اظهار کرد: ما بر همین اساس عمل می کنیم و احکام مورد نیاز برای اربعین صادر شده است.

مسئولیت‌های چندگانه شهرداری تهران در حماسه اربعین

محمد امین توکلی زاده همچنین تصریح کرد: ما در قرارگاه تمام مسئولیت های چندگانه را پیگیری خواهیم کرد. با یک رخداد جهانی و بین المللی روبه رو هستیم و این اثرگذاری اندک نیست که بتوانیم از آن بگذریم. وظایفی را که مردم می توانند به عهده بگیرند انجام نخواهیم داد.

وی افزود: اقدامات و وظایف بین کلانشهرها توزیع می شود و خدماتی نیز بر عهده شهرداری گذاشته می شود که در تمام این بخش ها وظیفه داریم. این موارد هزینه کرد نیست بلکه فرصتی برای شهرداری تهران به شمار می رود و کمک می کند که بتوانیم از ظرفیت مردمی استفاده کنیم.

توکلی زاده با بیان اینکه مشارکت داوطلبانه برای اربعین به اندازه ای زیاد هست که از کارمندان برای خدمات رسانی استفاده نکنیم، یادآور شد: ما به شهرداری های مناطق اعلام کرده ایم که از نیروهای مردمی در این زمینه بهره لازم را ببرند.

وی با تأکید بر اینکه افتخار می کنیم که در خصوص بیت المال و در موضوع اربعین حساسیت وجود دارد، تصریح کرد: شاید در برخی موارد در سنوات قبل هزینه های کلان تری انجام می شده که نظارت خاصی بر آن انجام نشده است اما شورا در حال حاضر بر این موضوع نظارت می کند و ما هر لیستی که نیاز باشد تقدیم خواهیم کرد.

مراسم اربعین بدون مردم و کمک‌های مردمی شدنی نیست

توکلی زاده با اشاره به اینکه ۳۰ میلیارد تومان اعتبار، رقمی نیست که برای اربعین هزینه شود، گفت: برگزاری مراسم اربعین بدون مردم و کمک های مردمی شدنی نیست. امیدواریم با کمکی که مردم انجام می دهند، بتوانیم اقدامات را انجام دهیم و در موارد نیاز به حمایت، پشتیبانی لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه روش انتخاب پاکبانان کاملا داوطلبانه است، اظهار کرد: ما شرایط سختی را از جمله شرایط سنی، تزریق سه دز واکسن و توانایی را برای این افراد در نظر گرفته ایم و افراد چند برابر ظرفیت برای شرکت در این پیاده روی ثبت نام می کنند.

توکلی زاده افزود: ما تنها این مجوز را از شورا دریافت می کنیم که اعتباری را خارج از شهر تهران برای حماسه اربعین هزینه کنیم و اینگونه نیست که بودجه ای مجزا از سوی شهرداری برای آن در نظر گرفته شود.

مهدی عباسی با بیان اینکه شیطان صفتان از موضوع اربعین برای کینه توزی خود استفاده می کنند، گفت: یک موکب کوچک ممکن است در عراق ۱۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد. ما باید بدانیم ۳۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده در چه بخش هایی هزینه می شود.

وی با بیان اینکه تا لیست پیوست برای این لایحه در نظر گرفته نشود، شبهاتی وجود خواهد داشت، خاطرنشان کرد: کسی که در پیاده روی اربعین به عنوان خدمتگزار شرکت می کند از امکاناتی که در تهران وجود داشته چشم پوشی کرده و در این فضا خدمات رسانی می کند.

شهرداری می‌تواند محور پویش «نذر سلامت» باشد

مهدی اقراریان رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا نیز گفت: شهرداری می تواند محور پویش "نذر سلامت" و دیگر پویش ها همچون "من جاروکش نهضت امام حسینم" باشد و این اقدام را انجام دهد. شرکت های هواپیمایی در راستای مسئولیت اجتماعی خود کمک کنند و پاکبانان را به کربلا منتقل کنند.

وی با بیان اینکه محوریت شهرداری تهران در بسیج ظرفیت مردمی برای خدمات رسانی خاص باشد، خاطرنشان کرد: امیدواریم شرکت های هواپیمایی متولی پرواز و جابجایی پاکبانان به عراق باشند و تدابیری در این خصوص بیاندیشند.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا نیز با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی ۱۴ هزار دستگاه اتوبوس را برای اعزام زائران آماده کرده است، گفت: اتوبوس های ما مجوز تردد در جاده ها را ندارند و تنها می توانند در مرز مستقر شوند.

اهمیت سلامت شهروندان برای مدیریت شهری در حماسه اربعین

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا در ادامه این جلسه با بیان اینکه موضوع مهم در حماسه اربعین رفاه و سلامت شهروندان است، تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم زیادی از زائران از تهران به کربلا اعزام می شوند، موضوع سلامت شهروندان برای مدیریت شهری اهمیت دارد.

سیدمحمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: موضوع اربعین، اتفاق جدیدی نیست و افراد حاضر، به عنوان دست اندرکار در سال های قبل کار کرده اند و با هزینه کرد اعتبارات آشنا هستند.

وی اضافه کرد: افرادی که در حال حاضر مسئولیت دارند، صالح و توانمند هستند و بودجه را هدر نخواهند داد. پیشنهاد می کنیم که لایحه مصوب شود تا شهرداری بتواند کار خود را انجام دهد.

گفتنی است علیرضا نادعلی و مهدی بابایی نیز به عنوان نمایندگان شورا برای نظارت بر هزینه کرد در اربعین انتخاب شدند.

انتهای پیام/

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱
کد خبر: 24880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =