ریحان شهر باید مدلی برای نقش حرکت‌های مردمی و تقویت مشارکت اجتماعی زنان باشد

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه نیازمند توجه به محله محوری هستیم، تاکید کرد: ریحان شهر باید به یک دستورالعمل و گام تبدیل شود تا در دوره های دیگر مدیریت شهری نیز ادامه پیدا کند و تبدیل به مطالبه مردم شود. 

زهرا شمس احسان عضو شورای شهر تهران، در افتتاحیه دومین رویداد ریحان شهر- دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱- اظهار کرد: در شورای شهر به صورت عملیاتی یک سری اهداف و چشم اندازهایی که مد نظر است داریم که امروز آن را با شما به اشتراک می گذارم. به یمن انقلاب اسلامی کنش گری زنان روح تازه ای پیدا کرده که به حضور فعال زنان و نقش پذیری اجتماعی آنها در جامعه منجر شده است؛ زنانی که به صورت خستگی ناپذیر در خانواده و جامعه بانی تغییرات بزرگی شده اند. 

وی افزود: کنش گری زنان می تواند باعث شود حساسیت ها و روحیه مراقبتی که خداوند به عنوان موهبت به ما زنان داده را به شهر تهران هدیه کند. زنان باید در عرصه شهری مشارکت فعال داشته باشند؛  شهر تهران پر از ظرفیت است و امروز گستره فعالیتی بزرگی در شهر تهران داریم. از کنش گری فعال شما برای بهبود فضاهای شهری تا ایده پردازی برای ارتقا و بهبود زیست پذیری ساخت شهر. 

شمس احسان اضافه کرد: از دل این مجامع زنانه ایده های زیادی بیرون می آید،  این ایده ها باید معطوف به نیازهای واقعی با محوریت موضوعات شهری باشد؛  یکی از رویکردهایی که در شورا دنبال کردیم شهر خانواده محور بود، شهری که به لحاظ کالبدی و اجتماعی و فرهنگی برای حضور خانواده مناسب باشد.  می توانیم مولفه ها و شاخصه های این شهر خانواده محور را به کمک شما تبیین کنیم.  

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه باید ضعف های گذشته را برطرف و  اقتضائات روز در عرصه مدیریت شهری را استخراج کنیم تا مدلی از حرکت های مردمی را برای ما احصا کند، بیان کرد: در طول سنوات قبل کارهای ما عموما به صورت مدلسازی بوده است اما مدل ریحان شهر باید به یک دستور العمل و گام تبدیل شود تا در دوره های دیگر مدیریت شهری نیز ادامه پیدا کند. باید بر اساس نیازها مسیر را چیدمان کنیم که ریحان شهر تبدیل به مطالبه مردم شود. 

وی با بیان اینکه نیازمند توجه به مردم محله و محله محوری هستیم، تاکید کرد: باید طوری عمل کنیم که مردم محله احساس کنند که می توانند در بهبود وضعیت محله خودشان اثربخش هستند، باید در طرح ریحان شهر از ساکنان بومی محله استفاده و به ساکنان محله‌ها نحوه بسیج محلی را آمورش دهیم و کنش گری را با آنها تمرین کنیم. ریحان شهر باید مدلی باشد برای نقش حرکت های مردمی و در این مسیر می توانیم قشری از زنان فعال و اثر گذار را به این مدل اضافه کنیم. خلق مشارکت و ارتقای مشارکت پذیری در این موضوعات بسیار مهم است و اگر رویکردهای سیاستی با رویکردهای اجرایی هم فاز نشود در سطح محلات تشتت عملیاتی خواهیم داشت؛ امیدواریم این رویداد بحث مشارکت اجتماعی زنان را در سطح محلات تقویت کند.
انتهای پیام/

۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 24920

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =