فضای پادگان ۰۶ در مواقع بحران به کمک می آید

حناچی گفت: فضای پادگان ۰۶ و دیگر نقاط باز در تهران در هنگام بحران به کمک می‌آید.

به گزارش شهر، پیروز حناچی شهردار تهران در جلسه ستاد پیشگیری و مدیریت هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گفت: کلانشهر تهران و همه کلانشهرها مستعد بحران های طبیعی هستند، به طوریکه یک بارندگی می تواند شبکه متروی تهران تحت تاثیر قرار دهد.حادثه آتش سوزی چند روز پیش در پایتخت به راحتی تبدیل به یک بحران شد. پلاسکو در اثر اتصال یک سیم دچار حادثه شد و بسیاری از این حوادث با مراقبت قابل پیشگیری است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه ما در شهری زندگی می کنیم که در طول تاریخ چندین بار با زلزله دست و پنجه نرم کرده است و پیدا شدن آجر در عمق ۱۲ متری مترو نشان از تخریب چندین باره این شهر دارد، گفت: تبریز، تهران و … در طول تاریخ زلزله های سنگینی را تجربه کردند و برای مثال در ری، سه لایه تمدنی مدفون شده است.

او زلزله را اصلی ترین بحران تهران عنوان کرد و گفت: این پدیده طبیعی به شکل دوره‌ای و تاریخی قابل پیگیری است.

حناچی با بیان اینکه به طور متوسط هر ۱۰ سال یکبار یک زلزله سنگین را در کشور تجربه می کنیم، گفت: زلزله بویین زهرا، رودبار و منجیل و بم از جمله این زلزله هاست. زلزله بم در یکی از کم خطر ترین نقاط کشور اتفاق افتاد و به همین دلیل باید قبول کنیم زلزله یک واقعیت این سرزمین است.

حناچی با تاکید بر اینکه برای مقابله با زلزله در تهران دستمان خالی نیست و در شناسایی گسل ها اقدامات خوبی شده است، اضافه کرد: به همین دلیل دیگر تصمیمات با ریسک بالا روی این گسل ها نمی گیریم. مجوز ساخت مدرسه و بیمارستان در این محدوده ها صادر نمی شود.

حناچی گفت: این جلسات بهانه‌ای برای آمادگی و مانور است. باید به دنبال بهانه‌ای برای آمادگی و ارتقای فرهنگ ایمنی باشیم، دستگاه های زیربنایی آب، برق و گاز اگر مدیریت نشوند به تلفات زلزله می افزایند. در حال حاضر وضعیت آمادگی مان با دو دهه پیش قابل مقایسه نیست، ۱۰۰ نقطه بالگرد در تهران شناسایی کردیم و باید ترس از زلزله را به آمادگی در مقابل زلزله تبدیل کنیم که این امر با کمک مدارس و رسانه ها امکان پذیر است.

حناچی با یادآوری شرایط در زلزله ملارد گفت: این زلزله سنگین نبود و تلفات ناشی از آن بالا نبود اما حوادث بعد از آن و تاثیرات ترس از آن بالا بود.

او به ایجاد فضاهایی خاص که به داد تهران برسد تاکید کرد و افزود: در شهری که تعداد نفر بر هکتار و تراکم خانوار بر هکتار بالاست نیازمند عرصه های باز هستیم و پادگان ۰۶ را برای این مساله می خواهیم، درست است که داریم پارک ایجاد می کنیم. اما این فضا در هنگام بحران به کمک ما می آید.

حناچی گفت: زمین های محدوده قلعه مرغی و دوشان تپه را هم به همین منظور نیاز داریم. و از مابقی فضاهای باز همچون پارک چیتگر، مصلی باید در شرایط بحران استفاده کنیم.

شهرداری تهران به توضیح تجربه جهانی در مقابله با زلزله اشاره کرد و گفت: زلزله ژاپن که همه قواعد را تحت تاثیر خود قرار داد. ۶ هزار نفر در این زلزله تحت تاثیر قرار گرفتند و ۳۰۰ هزار نفر بی خانمان شدند چون کانون این زلزله در شهر بود و اثرات آن مخرب بودند. در این زلزله تمام پل هاسقوط کردند و خیلی از مسیرهای دسترسی مسدود شد و لوله های آب شکستند و قحطی آب به وجود آمد و آتش سوزی بعد از زلزله بیشتر از قبل از آن بود و در حال حاضر تجربیات ژاپن تبدیل به دستورالعمل شده و مطالعات جایکا تحت تاثیر آن تجربه است.

او ادامه داد: به همین دلیل آسیب پذیری ساختمان های قدیمی و تقویت ایمنی شبکه های حیاتی مورد توجه قرار گرفته است. نبود هماهنگی میان دستگاهی درگیر از نقاط ضعف است و باید بالا بردن هزینه سرپیچی از استانداردها هم مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش مهر حناچی افزایش خطر زلزله ارتباط مستقیمی با تراکم و نزدیکی ساختمان های دارد. و باید با تشخیص نقاط خطرخیز، اعلام مانور دائمی و سناریو حادثه مخاطرات را کاهش دهیم.

۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
کد خبر: 2540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =